Fransa Oturum Ve Çalışma İzni [Güncel Şartlar] 1 – Fransa konsolos

Fransa Oturum Ve Çalışma İzni [Güncel Şartlar]

Fransa oturum izni bilgileri

FRANSA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Fransa’da uzun süre oturum ve çalışma izni almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oturum ve çalışma izni yapmak zorundadırlar. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre vatandaşlarının Fransa oturum izni almasına gerek yoktur. Bu ülkelerin dışında kalan üçüncü ülke vatandaşları Fransa oturum izni talebinde bulunabilirler.

Fransa’da çalışmak ve uzun süre oturmak üzere 90 günden fazla kalmayı amaçlayan kişiler Fransa Konsolosluğu’na ya da Fransa Büyükelçiliği’ne başvuru yapmak durumundadırlar.

İş, bilimsel araştırma, eğitim ve öğretim, Fransız vatandaşıyla evlilik, Fransa’da yasal olarak yaşayan ancak başka bir uyruktan olan biriyle evlilik veya nişanlılık gibi nedenleri belgelerle ispat edebilecek durumda olanlar oturum izni başvurusunda bulunabilirler.

Fransa’ya çalışma amacıyla gidilmek isteniyorsa uzun dönemli vize ya da oturum izni almadan önce Fransız işverenle yapılmış onaylı bir sözleşme olması gerekmektedir. Oturum izni alınması için uzun süreli vize başvurusunda bulunup vizenin Fransa Konsolosluğu ve Büyükelçilik tarafından onaylanması gerekmektedir.

Uzun dönemli vizelerin süresi ilk alındığında 1 yıldır. Bazı uzun süreli vizeler, Fransa Göçmen Bürosu (OFII) tarafından onaylandığı takdirde aynı zamanda geçici oturma izni mahiyetindedir.  Uzun süreli vizeler ancak Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi tarafından onaylandığında oturum izni olarak kabul edilmektedir.

fransa-oturum-vize-bilgi

Fransa’da oturum ve çalışma izni uzun süreli bir vize türüdür.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ UYGULAMASI

Avrupa Ülkelerinden farklı üçüncü bir ülke vatandaşı olan şahıslar Fransız vatandaşı ile evlenmek istediği taktirde vize alması gerekmektedir.

Evlenilecek kişi Fransız vatandaşı olması durumunda Türkiye’de bulunan Fransız Konsolosluklarından uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Eşin uyruğu, kendi evlilik durumunu ve gerekli durumlarda Fransızca bilgisi şahıslar tarafından Fransa Konsolosluklarına sunulmalıdır. Fransızca seviyesi, eğer varsa, tamamlanılan Fransızca kurs belgeleriyle ispat etmek gerekmektedir.

Bir Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birinde akrabanız var ise akrabanın uyruğu ve kişi ile ilişkisi belgelerle ispat edilerek Fransa’ya varıştan 2 ay içerisinde bulunulan yerde resmi makamlara oturum izni için başvuru yapılabilir.  İlişkili olunan aile üyeleri eş,  bakmakla yükümlü olunan 21 yaş altı çocuklar ve anne ve babayı kapsamaktadır. Başka uyruktan olan ve Fransa’da yaşayan yakınlarınız/akrabalarınız varsa, belirli şartlar altında aile birleşimi başvurusunda bulunulabilmektedir ancak bu kişilerin ne kadar süre ve hangi sebeple Fransa’da yaşadıklarını ilgili makamlara başvuru yaparken belirtme zorunluluğu vardır.

Fransa Aile Birleşimi İçin Gereken Belgeler

 • Pasaportun aslı
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Mernis evlenme Bildirimi 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Evlenme Kâğıt örneği 2 adet Formül B
 • Aile Cüzdanı Fotokopisi 2 Adet.
 • Sağlık raporu, noter onaylı Fransızca çevirisi
 • Adli sicil belgesi, noter onaylı Fransızca çevirisi ve apostili ve fotokopisi

FRANSA OTURUM İZNİ FORMU

Fransa’da uzun süreli izin vizesi bulunuyorsa Fransa oturum izni formu doldurularak uzun süreli oturum izni alınabilir. Fransa oturum izni formu kesinlikle Fransızca olarak doldurulmaktadır. Uzun süreli oturum izni için doldurulan forum Göç ve Entegrasyon Ofisine(OFII) götürülmelidir. Oturum izni formu teslim edilirken görüşme ve sağlık kontrolü yapılmakta olup oturumla iğli harç bedelleri ödenmelidir. Fransızca dil bilgisi de bu görüşme esnasında ayrıca test edilebilir. OFII, pasaportunuza yasal olarak Fransa’da yaşadığınıza dair bir pul yapıştıracaktır. Eğer vizenizde ‘carte de séjour à soliciter’ (İkamet kartı talebi) ibaresini taşıyorsa, oturum izni başvurusu için idari bölge ofisine gitmeniz gerecektir.

FRANSA OTURUM İZNİNİN SÜRESİ 

Fransa’da oturum iznini uzatmak isteyen şahıslar oturum izni bitmeden 2 ay önce yine belgeleri ile yerel idari bölgeye gitmek zorundadır. Oturum izni bitmeden önce başvuruda bulunmak önemlidir.

Bu sürenin uzadığına dair bilgiler ve belgeler bu başvuruda bulunmalı ve oturum izni alınırken sunulan ispatlar yine aynı şekilde sunulmalıdır.

Eğer önceden adlığınız oturum izni sebebi değiştiyse yeni bir oturum izni başvurusu yapmak zorunludur. Vizenin bitmesinden sonra Fransa’da kalınması durumunda para cezası ve sabıka kaydına olumsuz sicil işlenmesi gibi cezalar uygulanmaktadır. Bu ceza ileride yapılacak olan vize başvurularının retle sonuçlanmasına neden olabilir.

DÖNEMSEL ÇALIŞANLAR İÇİN ÇALIŞMA İZNİ

3 ay süreden daha uzun süre çalışmayı sağlayan iş sözleşmesi var ise 3 yılda bir yenilenebilen 3 yıllık geçerliliğe sahip oturum izni başvurusunda bulunabilinir.

Bu oturum izni 12 ay içerisinde maksimum 6 ay dönemsel olarak çalışmaya imkân vermektedir. Fransa’da kalma süresi her yıl için 6 aylık bir dönemi kapsamaktadır.

Bir yıl içerisinde sözleşmeli olarak 6 aylık çalışma hakkı bu durumda bulunmaktadır. Şahıslar çalışma iznini dönemsel olarak bu şekilde alabilirler. Uzun süreli çalışma izni için gereken prosedür farklı olarak işlemektedir. Bunun için de farklı evraklar ve çalışma izni alma işlemleri uygulanabilir.

AVRUPA BİRLİĞİ MAVİ KART

Fransa çalışma izni almak isteyen kişilerin sahip olabileceği bir kart türüdür. Son derece kalifiye ve çok yetenekli olan çalışanlara 1 ile 3 yıl arasında verilen oturum ve çalışma iznidir.

Avrupa Birliği mavi kartı sahibi olmak için şahısın belirli bir iş alanında derecenin iyi olduğu bir diplomanın olması ve 5 yıllık iş deneyimine sahip olunması gerekmektedir.

Çalışma izni onaylandığı takdirde Fransa’da 2 yıl çalışmak zorunludur. 18 ay Fransa’da çalıştıktan sonra diğer Avrupa ülkelerinde de çalışma hakkı kazanılabilinir. 5 yıldan sonra vizenin süresi 10 yıla kadar uzatılabilir ve uzun süreli AB oturum kartı almaya hak kazanılır.

Fransa Oturum Ve Çalışma İzni [Güncel Şartlar] S.S.S

Fransa'da Oturum İzni Nasıl Alınır?

Fransa’dan oturma izni almak için öncelikle D tipi uzun vadeli vize başvurunuzun konsolosluk tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Fransa’ya gittikten sonra göçmenler dairesine giderek, Fransa’da 6 aylık oturma izni alabilirsiniz. Oturma izni talebi için geliriniz, ikamet adresiniz ve kalma nedeninizi belirten belgeler yanınızda bulunmalıdır.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi ile Nasıl Oturum İzni Alınır?

Aile birleşimi işlemleri için fransa’da bulunan kişi sayısına göre mali yeterlilik gerekmektedir. Ailenizin çocuk sayısı ve eşinizin işsizlik durumuna göre aile birleşimi şartlarında, kişi başına gelirin Fransa’da yaşayan standart aile üzerinden olması, Euor bedeline göre hesaplanmasıyla aile birleşimi sürecinin başlatılması gerekir. İkamet edilen adres ve çocuk sayısına göre oda sayısı da dikkate alınmaktadır.

Fransa'da Kaçak Göçmenler Nasıl İşlem Yapbilir?

Fransa’da kaçak bulunan göçmenlerin belirli ücret karşılığında göçmenler dairesine giderek başvuru işlemleri yapmasına izin verilmiştir. Göçmenlerin geldikleri ülke ve kaldıkları süreyle ilgili yapılan incelemeler sonucunda Fransa’da iltica hakkından yararlanmaları sağlanacaktır.

Fransa Ankara Büyükelçiliği stesi

Fransa vize ücretleri 2023

Fransa Vizesi 2 – Fransa konsolos

Fransa Vizesi

Fransa vizesi hakkında bilgiler

FRANSA VİZESİ

Fransa vizesi, almak isteyenlerin başvurmakla yükümlü olduğu ve uzun bir prosedür ardından sahip olunan geçiş iznidir. Bu izine sahip olmak için birçok adım bulunur, aynı zamanda da birçok soru başlıkları  bu işlemler içerisinde karşınıza çıkabilir.

Vize başvurusu sürecini stressiz ve tüm işlemleri eksiksiz yaptırmak için sitemizdeki tüm bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede önceden öngörüde bulunarak bu süreci biraz daha kısaltabilirsiniz. Fransa vizesi için gerekli işlemleri bütün detayları ile bulabileceğiniz sayfamızda istenen evraklar için de bilgi alabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce ne amaçla Fransa vizesi almak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Belirli sebepler ve koşullar sağlandığı takdirde vize için işlemlere doğru şekilde başlanabilir.

Üniversite eğitimi, gezi, ticari amaçlı olarak Fransa seyahati düşünebilir. Bu işlemlerin sonuç süresi seyahatinizin sebebine göre uzayabilir ya da kısa sürede halledilebilir.

fransa-vizesi-bilgi

Fransa vizeleri Schengen kriterlerine göre kısa ve uzun süreli olarak düzenlenir.

FRANSA VİZE BAŞVURUSU

Vize; resmi açıklaması ile bir ülkeye girmeden önce o ülkenin resmi makamlarından alınan yine resmi bir izin belgesidir. Ne kadar süre kalınacağı bu makamlara belirtilir. Bu süre dışında ülkede kalmaya izin verilmez. Sadece belirtilen süre aralığında Fransa vizesi alınmış ise Fransa’ya ya da başka ülke ise oraya gidilir. Fransa vizesi ile başka bir ülkeye giriş yapılamaz. Ancak Schengen vizesi sahibi vatandaşlar bu çembere dâhil olan ülkelere kontrolsüz olarak girip çıkabilir. Bu vizeler 90 güne kadar kalacak kişiler için verilir.

90 günden az olan kısa süreli vizeler vize merkezleri aracılığı ile alınabilir.  Fransa da Schengen vizesine sahip olan bütün vatandaşların kolaylıkla girip çıkabileceği bir ülkedir.

Bu yüzden de Schengen vizesi prosedürlerini uygulayarak vize verir. Siz de Fransa vizesi almak istiyorsanız bu prosedürleri yerine getirmekle yükümlüsünüz.  Fransa Fahri konsolosluklarından bilgi alımı  yapabilirsiniz. Ancak vize onaylama işlemini İstanbul Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği yerine getirmektedir.

Hususi pasaport sahibi iseniz zaten vize işlemlerine gerek kalmadan seyahat edebilirsiniz. Umumi pasaporta sahip iseniz sizden aşağıda istenilen belgeleri hazırlamanız ve pasaportun geçerlilik süresini kontrol etmeniz gerekecektir. En az 6 ay süre ile geçerli bir pasaport sahibi olmalısınız. Bütün bu hususlar tamamsa diğer bir adıma geçebilirsiniz.

FRANSA VİZE RANDEVUSU

Fransa vize başvurusu için Ankara’daki Fransız Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Fransız Başkonsolosluğu’ndan randevu almanız gerekecektir. Bunların dışında ise  yetkilendirilmiş akredite vize merkezleri tarafından yapılmaktadır. Bu randevulara zamanında gitmeniz ve kesinlikle tam saatinde yerinde bulunmanız gerekir. Gidilmeyen randevularda tekrar randevu almak biraz sıkıntı yaratabilir.

Bu yüzden randevu saatinden kısa süre önce orada olmaya çalışın. Merkezlerin adresi şöyle; Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği, Paris Caddesi No:70 06540 Kavaklıdere/Ankara adresinde faaliyet gösteriyor. İstanbul Başkonsolosluğu ise İstiklal Caddesi No:4 34435 Taksim Beyoğlu/İstanbul adresinde yer alıyor.  Bunların yanı sıra vize akredite merkezlerinde de randevu saatinden önce bulunmak şartlar arasında yer alır.

Fransa Ankara Büyükelçiliğinin görev alanı içindeki iller: İkametgâh adresi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı içindeki şehirler: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova.

Randevu sonrasında parmak izi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle bu vizeyi almaya giderken parmak izinizin kayıtlara geçeceğinin bilgisini bilmeniz gerekir

Pasaport veya kimlik çıkartmada verdiğiniz parmak izi geçerli değildir. Bu vizeye sahip olmak isteyen vatandaşlardan Fransa kurumları kendisi özel olarak parmak izi almak istiyor.  Her iki işlem için de alınan parmak izi farklı veri tabanlarına kayıt edilir.

FRANSA VİZE BAŞVURU FORMU

Fransa vizesine sahip olmak isteyen herkes bu başvuru formunu tam eksiksiz olarak doldurmak zorundadır. Bu evraktaki bilgilerin doğruluğu araştırılır ve doğru olmaması halinde sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle de bilgilerin sizi tam olarak yansıtıyor olması gerekir. Fransa vizesi başvuru formunu vatandaşlar İngilizce ve Fransızca olarak iki ayrı dilde doldururlar.

Randevunuzu aldıysanız ve başvuru şartlarını yerine getirmek için gerekli evrakların ayarlamasını yapıyorsanız bu hususlara büyük önem göstermenizi öneririz.

FRANSA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Fransa vizesi almak için gerekli adımları tek tek geçiyorsunuz. Bu adımda ise gerekli evrakları hazırlamanız için bilgileri vereceğiz. Vize işlemi için gerekli fotoğrafın kesinlikle biyometrik olması gerekiyor.

Bu noktayı kesinlikle atlamayın ve evraklara iliştirdiğiniz fotoğraflarınızı biyometrik olarak bulundurunuz. Aynı zamanda pasaportta kullanılmaması gerekir. Fotoğrafların güncel olması ise uyulması gereken başka bir husustur.

Fransa vizesi için gerekli evraklar yapacak olduğunuz seyahatin niteliğine göre değişmektedir.  Genel olarak istenilen belgeler aşağıdaki gibidir.

Pasaport

Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi

Vize Başvuru Formu ve Taahhütname

Fransa Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe

Nüfus Cüzdanı fotokopisi ( T.C Kimlik Numarası Yazılı)

2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)

Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu

Seyahat Masraflarına Dair Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Mesleki Belgeler

Finansal Belgeler

FRANSA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Fransa vizesi başvuruda bulunduktan sonra 3 ile 15 gün içerisinde sonuç verir. Bu süre konsolosluk ve büyükelçilik işlemlerinin yoğunluğuna göre uzayabilir. Genel olarak verilen süre zarfı 3 ile 15 gün içerisindedir.

Vize ücreti ise yaşa göre ve bazı durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Kısa dönem bir seyahat için normal bir yetişkin 80, 6-12 yaş arası çocuklardan ise 35 Euro ücret alınır. Bu fiyatlar kurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bütün bu noktalara dikkat ederek vize işlemlerinizi sorunsuz şekilde halledebilirsiniz. Vize işlemleri gözünüzü korkutmasın. Büyük ölçüde bekleme süresi dışında basit işlemlerden oluşmaktadır.

Sadece gereken evrakları eksiksiz bulundurduğunuza emin olun. Gerekli evrakların tam listesini seyahatinizin türüne göre diğer yazılarımızdan bulabilirsiniz.

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Fransa Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Fransa Vizesi S.S.S

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa turistik vize işlemleri için 2023 yılında D tipi ve C tipi vize başvuru işlemlerinizi kabul etmektedir. Konsolosluk üzerinden giriş yaparak vize başvurunuzu 90 günlük veya 180 günlük turistik vize formunu doldurarak yapabilirsiniz. Vizesiz işlemler için yeşil pasaport ve gri pasaport kabul edilmektedir. Siyah pasaport ile direkt Fransa’ya gidiş vardır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa Vizesi sonuçlanma süresi ortalama olarak 5-7 iş günüdür.

Fransa Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vizesi 80 Euro konsolosluk ücreti ve 30 Euro hizmet bedelinden oluşur.

Fransa Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçebilirsiniz.

Fransa vize ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fransa Schengen Vizesi 3 – Fransa konsolos

Fransa Schengen Vizesi

Fransa Schengen vizesi kriterleri

FRANSA SCHENGEN VİZESİ

Schengen vizesi bu vize sözleşmesine dahil olan ülkeler arasında sınır kontrolü olmaksızın serbest geçiş hakkı sunmaktadır.

Schengen sözleşmesi 1995 yılında birçok Avrupa ülkesinin bir araya gelerek imzaladığı bir sözleşmedir. Bu ülkeler kontrollerinde ortak kural ve uygulamalar çerçevesinde hareket etmektedir.

Schengen sözleşmesi gereği yine aynı ülkelerin emniyet güçleri ve yargı organları işbirliği yapmaktadır. Schengen ülkeleri dışında kalan ülkelerin vatandaşları bu ülkelere girebilmek için schengen vizesi almak zorundadır.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre de Schengen bölgesine dâhil olmakta ve Schengen Sözleşmesinin tarafı konumundadırlar.

fransa-schengen-vize-bilgi

Fransa vizeleri Schengen vize bölgesi kriterlerine göre belirlenir.

SCHENGEN VİZESİ KURALLARI

Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahatlerini istedikleri ülkeye yapabilirler. Schengen vizesi kurallarına göre vize hangi ülkenin konsolosluğundan alındıysa o ülkenin sınırlarına giriş yapılması zorunludur.

Eğer Fransa Konsolosluğu’ndan schengen vizesi sahibi olunduysa kişi ilk olarak Fransa’ya giriş yapmak zorundadır. Bu seyahatin ardından istediği schengen ülkesine giriş yapabilir.

Schengen ülkeleri bu vizeye sahip olan kişilerin bilgilerini ortak bir veri tabanına kaydeder. Bütün schengen ülkeleri kişi hakkında bilgilere ulaşabilir ve gerektiğinde bu bilgilerden faydalanabilir.

Schengen vizesi sahibi olmak için uygulanan prosedürler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Ancak bu farklılıklar Schengen vizesinin genel kurallarını aşmayacak şekilde düzenlenmiştir.

Genel olarak hazırlanan schengen vizesi bir kişiye 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük seyahat hakkı tanır. Schengen vizesi için gerekli evrakları tamamlayıp konsolosluklara ve büyükelçiliklere teslim eden kişiler seyahatlerini tamamlayacak finansal desteği de teyit ettirdikten sonra istedikleri schengen ülkesine girebilirler.

3 Tür Schengen Vizesi Vardır

Avrupa ülkelerinden schengen vizesine tabi olan ülkelere serbest geçiş hakkı sunan bu vize türü kendi altında da üç guruba ayrılmaktadır. Bu türlerden herhangi birine başvur gerçekleştirilebilir.

Ancak bu schengen vizesi türleri seyahatin amacına göre değişmektedir. Buna bağlı olarak yetkililerin başvuru esnasında isteyeceği evraklar da farklı olacak ve eğer şartlar sağlanmıyorsa tek tip denilen genel geçer schengen vizesi verilecektir.

Tek tip olan schengen vizesi

Sadece 180 günde 90 güne kadar seyahate izin verilen vize türünde; turistik gezi, ticari seyahat ve aile, arkadaş akraba ziyareti gibi seyahatler yapılabilir. Tek tip olan schengen vizesini alan kişi 90 gün içerisinde istediği schengen ülkesine girebilir. Sadece vize aldığı schengen ülkesinde bütün seyahatini geçireceğine dair bir kural yoktur.

Sınırlı Bölgesel Geçerliliğe Sahip Olan Schengen Vizesi

Bu schengen vizesi türünde ise sadece vize alınan ülkeye giriş izni verilir. Yani Fransa Konsolosluğu’ndan ya da Fransa Büyükelçiliği’nden alınan vize ile sadece Fransa’ya seyahat yapılabilir.

Diğer schengen ülkelerine hiçbir geçiş hakkı tanınmaz. Bu vize türünde diğer schengen ülkelerine gidilecekse kişi bunu belirtmeli ve bu seyahate dair bütün planlarını konsolosluk yetkilileri ile paylaşmalıdır.

Ulusal Vize

Bu vize türü ise D tipi vize olarak da bilinmekle beraber schengen ülkelerine çalışma, eğitim, veya sürekli oturum iznim almak amacıyla giden kişilere verilir. Ulusal schengen vizesine sahip kişiler de diğer schengen ülkelerine seyahatlerini yapabilir.

Schengen vizesi tek girişli ya da çok girişli olarak kişiye verilebilir. Tek girişli schengen vizesi alan kişi schengen bölgesine sadece belirli bir sürede girebilir. Çok girişli vize alan kişi ise istediği zaman giriş ve çıkış yapabilir.

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Schengwen vizesi için gerekli evraklar diğer vize başvurularında olduğu gibidir. Bu evraklara ek olarak yetkililer evrak talebinde bulunabilirler. Bu belgeleri kişiler eksiksiz ve doğru olarak doldurmalı yetkililere teslim etmelidir. Seyahat boyunca yapılacak olan bütün planlar bu vize başvurunda yetkililere bildirilmelidir.

Yetkili isterse kişiyi yüz yüze görüşmeye de çağırabilir. Bu durumda seyahate ilişkin detaylı bilgi almak isteyebilir. Seyahatin bütün detaylarını yetkililer ile paylaşmak schengen vizesini almayı da kolaylaştırır. Bu yüzden evrakların eksiksiz olduğundan emin olunmalıdır. Gerekli genel evraklar ise şöyledir;

Vize Başvuru Formu

Biyometrik Fotoğraf 2 Adet

Pasaport

Uçak Rezervasyonu Ve Konaklama Rezervasyonu

Seyahat Sağlık Sigortası

Banka Hesap Dökümleri

18 yaşından küçük çocuklar için aşağıdaki ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

Çocuğun doğum belgesi

Her iki ebeveyn tarafından imzalanan Schengen vize başvuru formu

Çocuğun bakımı tek bir ebeveyn tarafından üstleniliyorsa, aile mahkemesi kararı başvuru evraklarına eklenmelidir.

Ebeveynlerin kimlik ve pasaportlarının onaylı fotokopileri

Çocuk eğer yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyn tarafından veya yasal vasi tarafından noter tasdikli muvafakaname.

Schengen Vizesine İlk Kez Başvuru Yapanlar İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesine başvuru yapacak kişiler ilk kez gidecekse aşağıdaki yukarıdaki belgelere ek olarak aşağıdaki belgeleri de yetkililere sunmalıdır.

Son 3 yıla ait vergi beyannameleri

Schengen vize başvuru dilekçesi

Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin veya kurumun yasal varlığını gösteren belgeler

İşverenden şirketin antetli kağıdına imzalı mühürlü onay yazısı

Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin ticari sicil belgesi, vergi levhası, son 3 aya ait banka hesap dökümleri

Uçak rezervasyonu

Kalınacak yere dair bilgiler

Vize türüne göre değişen diğer belgeler

SCHENGEN VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Schengen vizesi kaç günde çıkar bu tam bilinmemekle beraber diğer vize türlerinde olduğu gibi başvuru evraklarında bir eksiklik olmadığı taktirde 3 ile 7 gün arasında sonuçlanabilir.

Ek evrak talebi ya da evrakta doğru olmayan bilgilen varlığı söz konusu olursa bu süre uzayabilir. Uzadığı taktirde 14 ile 21 günü bulabilir. Aynı şekilde evrakların tam ve eksiksiz olması durumunda süre kısalabilir.

 

Schengen Vize Gereksinimleri – Schengen Vize Başvuruları

Schengen Bölgesi’ne her yıl birçok kişi çeşitli nedenler ile seyahat etmektedir. Bununla birlikte seyahat eden kişilerin uyruğuna bağlı olarak onlardan bazı belgeler ve vize türlerine göre ücretler talep edilmektedir.

Bu anlamda da, Schengen Vizesi için başvuracak kişilerden istenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması beklenmektedir. Kişilerin istenen bu gereksinimlere uymaları ve vize başvurusunu ciddiye almaları için yapılan belge isteme durumlarına kesinlikle uyulması gerekmektedir.

Schengen bölgesine yapılacak seyahatlerde hangi seyahat amacına bağlı olursa olsun, istenen birtakım ortak evraklar vardır. Bazı durumlarda ise vize türüne ve seyahat türüne bağlı olarak istenen ek belgeler bulunmaktadır.

Schengen Vize Başvurusu İçin İstenen Ortak Belgeler Nelerdir?

Schengen vizesi için başvuru yapılacağı sırada istenen çeşitli ortak belgelerin olduğundan bahsetmiştik. Bu anlamda kişilerin tamamlaması gereken ve asıl belgeler olarak geçen bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve ilgili birime sunulması gerekmektedir.

Aşağıda Schengen vize başvuruları için istenen ortak belgeler sıralanmıştır:

 • Schengen vizesi için eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gereken başvuru formu
 • Kişinin iki vesikalık fotoğrafı. Bir fotoğrafın başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir. Sunulacak olan fotoğrafların yakın zamanda çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Geçerliliği devam eden bir pasaportun sunulması gerekmektedir. Pasaportta bulunması gereken en az iki sayfanın boş olması gerekmektedir. Ayrıca, kişinin Schengen Bölgesi’nde kalacağı sürenin haricinde bir de 3 ay daha geçerliliği bulunması gerekmektedir. Pasaportun genel geçerliliğinin de 10 yıl kadar bir süre olması gerekmektedir. Aynı zamanda pasaportta gereksiz bir bilginin veya okunmayan bir bilginin yer almaması gerekmektedir. Schengen Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde küçük çocukların da ayrı birer pasaportunun olması gerekmektedir. Başvuru yapıldığında pasaportun bulunan ek sayfalarına vize verilmeyeceğini unutulmamalıdır. Aynı zamanda kişinin eski pasaportlarından birinde eğer Schengen vizesi bulunuyor ise de bu pasaportu da yanında taşıması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi için başvuruda bulunacak kişiden istenen bir diğer ortak belge ise Schengen Visa Seyahat Sigortası belgesidir. Bu, seyahat sigortası belgesinin mutlaka başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunun onaylanmama ihtimali vardır. Schengen Visa Seyahat Sigortası’nı belirten belgenin yanında, ‘vize mektubu’ ya da ‘teminat onay mektubu’nun eklenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kimlik kartı, poliçe metni, satın alma makbuzu, e – posta onayı gibi de gereksiz olan belgeleri eklemeniz gerekmemektedir. Bu belgeler gereksizdir.
 • Mali araçları belirten bir kanıt belgesi
 • Konaklanacak yerin kanıtı ve iletişim bilgilerini içeren bir belge
 • Gidiş – dönüş rezervasyonu ile birlikte uçuş güzergâhını belirten bir belge
 • Schengen vize ücretinin ödendiğini belirten bir makbuz veya bir belge
 • Schengen başvurusu için yapılan başvurunun hangi ülke için olacağını ve o ülkedeki yasal ikametin kanıtı olarak bir belge

Aynı zamanda bölgeden bölgeye değişen konsolosluk görevlileri ve memurları da sizde ayrı olarak şu belgeleri isteyebilmektedir:

 • Kişinin anavatanında bulunan sosyal bağlantılarını ve iletişimlerinin kanıtı olarak bir belge sunulması istenebilir.
 • Schengen vize başvurusu yapan kişinin izin belgesi, iş sözleşmesi gibi ve ayrıca da şu anki mesleki durumunun kanıtı olarak bir belge istenebilmektedir.
  • Kişinin, Schengen Bölgesi’ne yaptığı ziyaretin veya seyahatin sonunda, vatandaşlığının bulunduğu yani ikamet ülkesine dönme niyetini garanti edebilecek kesin bir belge veya buna muadil olarak şu belgelerden birinin sunulması istenebilmektedir:
 • İstihdam mektubu, sosyal güvenlik katkısı kanıtının bulunduğu bir belge, kişinin maaş makbuzu, yardım fonu mevduatları gibi belgelerin sunulması da istihdamın kanıtlanmasına yardımcı olabilmekle birlikte sizin de asıl niyetinizi belirtme görevi görebilmektedir.
 • Bir diğer belge olarak da kişinin vatandaşlığının bağlı olduğu ülkede bulunan mal ve mülk toplamının bir kanıtı olarak tapu belgesi de bu anlamda dönüşünüzün garantisi yerine geçebilmektedir.
 • Kişinin bulunduğu ülkede yaşayan akrabaları, çocukları veya evlilik cüzdanı örneğinin sunulması da bu anlamda bir garanti belge yerine geçebilmektedir.
 • Bir diğer belge de kişinin başvuruda sunacağı gidiş – dönüş rezervasyonu bu anlamda bir kanıt yerine geçebilmektedir. Aynı zanda bu gidiş dönüş belgesinin yanında uçuş rezervasyonu ile uçuş numarasının sunulması garanti edilen konuyu daha da güçlendirmeye yönelik olacaktır. Bu durumda kişinin vize belgesini alırken de gerçek biletleri göstermesi gerekebilmektedir.

İstihdam Durumunda İstenen Ek Belgeler Nelerdir?

Yazımızın üst kısımlarında, Schengen Vizesi için başvuran kişilerden istenen bazı belgeler olduğunu belirtmiştik.

Bu belgeler bütün vize türleri için ortak istenen belgeler ve bazı vize türlerinde de konsolosluklar tarafından ayrı ayrı istenen belgeler olabileceğini belirtmiştik. Bu kısımda ise kişiler için istihdam durumunda istenen ek belgelerden bahsedeceğiz.

İstihdam amacı ile Schengen Bölgesi’ne ziyarette bulunmak isteyen kişiler vize başvurusunda bulunmaktadırlar. Bu vize başvurusu sırasında istihdamın açıklığa kavuşması ve kişilerin tam anlamıyla amaçlarının ne olduğunu anlatan belgeler istenmektedir.

İstihdam için Schengen Bölgesi’ne seyahatte bulunacak olan kişilerden istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır:

Çalışan kişiler

 • İlk istenen ek belge kişinin asgari olarak çalışan olduğu durumunda gösterilen ve nerede çalıştığı, orada hangi unvanla çalıştığı, çalıştığı yerdeki maaşı ve işe başlama tarihinin belirtildiği bir şirket mektubu istenmektedir. Bu mektup, kişiye verilen ve Schengen Bölgesi’ndeki seyahati boyunca aldığı tatil izninin belirtildiği bir istihdam mektubu olmalıdır.
 • Kişinin son altı aya ait olan banka ekstreleri de belge dosyasında yer almalıdır.
 • Maaş bordroları da istenen ek belgeler arasında yer alabilmektedir.
 • Kişinin gelir vergisi beyannamesi de (gelir vergisinin maaştan kesildiğinin kanıtı niteliğindeki bir belge de olabilir) bu ek belgeler içinde yer alabilmektedir.

Kendi işinde çalışan kişiler

 • Kişinin şirketinin son altı aylık banka hesap özetlerinin bulunduğu bir belge
 • Şirketin tescili olan bir işletme lisansının kanıtı niteliğinde olan bir belge
 • Şirketin memorandumu, mülkiyet kayıtları, ortaklık belgeleri gibi belgeler
 • Şirketin ve kişinin gelir vergisinin beyannamesinin belirtildiği belge gibi istekler ek belge niteliğinde başvuru dosyasında bulunması istenebilmektedir.

Öğrenciler İçin İstenen Ek Belgeler

 • Öğrencinin üniversiteye veya okula kayıt belgesi istenen ek belgeler arasındadır.
 • Öğrenci hakkında üniversite veya okuldan bir itiraz mektubunun olmaması istenen ek belgeler arasındadır.

Emekliler İçin İstenen Ek Belgeler

 • Emekli olan kişinin son altı aya ait K yani 401, emeklilik, ihtiyat fonu veya diğer gelir tablolarının bulunduğu emeklilik fonlarının kanıtının yer aldığı belgeler, istenenler arasındadır.

İşsiz kişiler veya Avrupa Birliği Vatandaşı ile Evli Olan Kişiler

 • Kişiler arasında olan evlilik sertifikası,
 • Çalışan eşin adını, iş unvanını, işe başlama tarihini ve maaşını belirten istihdam doğrulama mektubu,
 • Eşin geçerli pasaportu da istenen ek bilgiler arasındadır.

Küçükler için İstenen Ek Belgeler

 • Reşit olmayan yani 18 yaşından küçükler için anne – baba veya vasilerin, küçükler için Schengen vizesine başvurdukları zaman istenen ek belgelerden biri çocukların doğum belgesidir.
 • Bir diğer belge ise başvuru formudur. Fakat bu başvuru formu vasi veya anne –babanın her ikisi tarafından imzalanmalıdır.
 • Ebeveynlerin kimlik fotokopileri istenen ek belgeleridir.
 • Ebeveynlerden herhangi birinin veya ikisinin vefat etmesi halinde ölüm belgelerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

 • *Yalnız seyahat edecek çocuğun, bu durumda ebeveynler ve vasiler tarafından imzalanmış olan bir noter tasdikli ebeveyn izni belgesi gerekmektedir.
 • Reşit olmayan çocuk bir ebeveynin velayeti altında ise aile mahkemesi kararnamesi gerekmektedir.
 • Reşit olmayan çocuğun sadece bir ebeveyni ile seyahat etmesi durumunda, diğer ebeveynin seyahate itiraz etmediği hakkında resmi bir belge imzalaması gerekmektedir.

Schengen Vize Çeşitleri İçin İstenen Belgeler

Ayrı durumlarda, kişilerden başvuru sırasında ek belge sağlaması istenebilmektedir. Başvuru sahibinin iyi niyetini ve bu iyi niyetin de konsolosluk tarafından teyit edilmesi ile birlikte kişi, başvuruda istenen bazı belgelerden muaf tutulabilmekte veya bazı durumlarda da başvuru için istenen belgelerin tamamından da muaf tutulabilmektedir.

Aynı zamanda kişilerin orijinal belgeler yerine bütün belgelerin bir kopyasını yanında taşımaları önerilmektedir.

Schengen vizesi başvurusunda istenen ortak ve ek belgelerden bahsetmiştik. Burada ise Schengen vizesine özgü olan bazı belgelerden bahsedeceğiz.

Aşağıda, Schengen vizesi kategorisine ve çalışma durumuna özgü olarak istenen ek belgeler sıralanmıştır:

Havaalanı Transit Vizesi

 • Son varış ülkesi için geçerli bir vizedir.
 • Son varış noktası için onaylanmış bir vizedir.

Transit Vizesi

 • Son varış ülkesi için geçerli olan bir vize türüdür.
 • Bir denizcinin gemiye çıkacağı Schengen Bölgesi’ndeki ülkelerden birinden davet eden nakliye şirketinden bir mektuptur.
 • Denizcinin kitabının orijinali ve fotokopisi
 • Gemiye binmek için navigasyon şirketi veya gemi ile iş sözleşmesi
 • Son varış noktasına onaylanmış bir uçak bileti,

Turizm veya Aile ve Akraba Ziyareti için Alınan Vize

 • Kişinin ziyaret edeceği bir akrabası veya arkadaşı, eğer seyahatin ücretini ödüyor ise ikamet ettikleri yerde, ilgili ofise gidip, Resmi Destek Beyannamesi imzalamaları gerekmektedir. Aynı zamanda imzalanan bu belgenin de, ücreti ödeyen kişi tarafından size gönderilmesi gerekmektedir. Schengen vizesi başvurusu yapılırken de belgenin aslının eklenmesi gerekmektedir.
 • Kişi eğer kendi seyahat ücretini kendi ödeyecekse de son altı ay içindeki banka ekstreleri gibi mali durum kanıtının belgelenmesi gerekmektedir.
 • Kişinin otel rezervasyonlarını ayrıntılı olarak aktaran bir belge
 • Kişi eğer bir tur şirketi ile seyahat edecekse de bu şirketin organizatöründen bir mektup gerekmektedir.
 • Aynı zamanda kişinin, gideceği yerdeki kalış amacını açıklayan ve ayrıntılı şekilde bir konum bilgisi verilmesi istenen bir belge.

Aile ve Arkadaş Ziyaretleri

 • Aile ilişkisi olduğuna dair bir kanıt.
 • Arkadaş veya akraba olan kişilerin, Schengen Bölgesi vatandaşlığına sahip değiller ise; bu kişiye vizeyi almak için imkân sağlayan kişiler bu bölgede bir vatandaşlığa sahip olan ve aynı zamanda orada yaşayan bir aile üyesi veya arkadaş olmak durumundadır.
 • Arkadaş veya akrabanın Schengen Ülkesi vatandaşı olmadığı durumlarda, oturma izinlerinin bir kopyası gerekmektedir.
 • Kişiyi Schengen Ülkesi’ne davet eden kişinin bir davet mektubu.

Eğitim Vizesi

 • Kişinin katılacağı kurslar için öğrenci sertifika veya kartları
 • Kişinin temel veya ileri eğitim için meslek veya teorik kurslara katılmak amacı ile kaydolduğu enstitünün kayıt belgesi
 • Kişinin kaydolduğu eğitim kurumunun bir itiraz mektubunun olmaması

İş Vizesi

 • Şirketin kısa bir profil tanıtımı
 • Belirlenmiş bir işverenin, kişinin başvuru yaptığı konsolosluğa gönderdiği bir davet mektubu
 • Bulunan banka ekstresi ve orijinal bir nüshası
 • Seyahatin tam anlamını anlatarak hazırlanmış bir istihdam mektubu
 • Kişinin katılacağı ve katıldığı fuar ve kongrelerin giriş biletleri
 • Schengen Bölgesi’ndeki şirket, kuruluş ve kurumlar ile yazışmalar
 • Akreditifler, ithalat ve ihracat faturaları (onaylı kopya)
 • Yerel Ticaret Odası veya Ticaret Birlikleri ile geçerli olan bir üyelik sertifikası

Tıbbi Nedenler İçin Yapılan Vize Başvurularında İstenen Belgeler

Schengen Bölgesi’nde bulunan bir tıbbi tedavi merkezinde görülebilecek tedavi için alınan en uzun süre 90 gün olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte eğer tedavi daha uzun süreli bir tedavi ise de kişinin, ilgili ülkedeki bir tıbbi tedavi vizesine başvurması gerekmektedir.

 • Pasaportun biyometrik veri sayfasının bir kopyası
 • Vize başvurusu yapan kişinin, kendi ülkesinde bulunan bir doktor veya klinikten ilgili tedavi ile ilgili ve ilgili bir Schengen ülkesinde tıbbi tedaviye ihtiyacı olduğunu belirten bir mektup.
 • Schengen Bölgesi’nde bulunan hastane ve klinik gibi alıcı bir kurumdan tedavi veya randevunun resmi teyidi gereklidir.
 • Başvuru sahibinin bu tedavi masraflarını karşılayabileceğini gösteren banka ekstreleri, mali kayıtların bulunduğu çeşitli belgeler.

Ders Çalışmak İçin Alınacak Vize

 • İki başvuru formu gönderilmesi gerekmektedir.
 • Pasaportun biyometrik veri sayfasının bir kopyası gereklidir.
 • Schengen Bölgesi’nde bulunan bir okul, kolej veya üniversiteye kabul mektubu
 • Kişinin bölgede kalacağı süre boyunca kendi geçindirebilecek ve okul ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar ve ikamet masrafını ödeyecek kadar parasının olduğunu gösteren belgeler gereklidir.
 • Farklı durumlarda ek belgeler istenebilir.
 • Kişinin okul notları, dereceleri, akademik kayıtları ve diplomaları gerekmektedir.

Kişi Schengen Bölgesi’nde kaldığı sürece, öğrenci vizesi ile çalışamamaktadır. Bazı durumlarda ise uzun süreli alınmış vizeler, öğrencinin haftada belli saatlerde çalışmasına izin verilebilmektedir. Aynı zamanda öğrenci Schengen Vizesi’nin herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

İş Vizesi

 • Kişinin iki başvuru formu göndermesi gerekmektedir.
 • Schengen Bölgesi’nde, gelecekteki işveren tarafından alınacak olan iş sözleşmesi veya niyet mektubu.
 • Bazı durumlarda kişinin ek belgeler sağlaması gerekebilmektedir.

Schengen Bölgesi’nde Bulunan Eşe Katılma Durumu

 • Orijinal evlilik cüzdanı
 • İki başvuru formu kısmı burada da geçerlidir.
 • Eş’in Avrupa Birliği vatandaşı olduğu durumda eş’in pasaportunun bir kopyası
 • Eş’in Avrupa Birliği vatandaşı olmadığı durumda, Schengen Bölgesi’nde verilen oturma izninin bir kopyası
 • Bazı durumlarda kişiden ek belgeler sağlaması istenebilmektedir.

Resmi Ziyaret Durumu

 • Resmi davet mektubu
 • Yolculuğun asıl amacının anlatıldığı bir mektup.

Diğer Durumlar

Schengen Bölgesi’ne yapılan gezilerin bilimsel, kültürel, spor, politik veya dini etkinlikler nedeni ile yapılması durumunda;

 • Giriş biletleri
 • Daha önce yine yukarıda belirtilen etkinliklere katıldıysa eğer, kişinin bunu kanıtlaması
 • Davetiyeler
 • Gidilecek yerlerde kuruluşun adı, iletişim bilgileri veya programlar
 • Çağrı, tıbbi tedavi randevusu veya organize bir gezinin kanıtı gibi belgeler istenebilmektedir.
 

 

Fransa Schengen Vizesi S.S.S

Fransa Scehengen Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Schengen vizesi yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak alınır.

Fransa Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Schengen vizesi sonuçlanma süresi 7 iş gününü bulmaktadır.

Fransa Schengen Vizesi Ücret İadesi Var mı?

Fransa Schengen vizesi ücretleri vize ret kararı sonrasında iade edilmez. Her yeni başvuruda yeniden Fransa vizesi ücreti ödenmelidir.

 
Fransa Vize Reddi [İtiraz] 4 – Fransa konsolos

Fransa Vize Reddi [İtiraz]

Fransa vize reddi bilgileri

Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi almak isteyen şahıslar bütün belgelerini konsolosluk yetkililerine sunduğu takdirde şartları sağlamayan evraklar bulunuyorsa vize reddi gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda başvuru işlemleri yeniden yapılabilir. Ne gibi durumlarda vize reddi gerçekleştiğine dair bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Vize başvurusu yaparken gereken evrakları iyi bir şekilde öğrenmek ve konsolosluk yetkililerine teslim etmek gerekmektedir. Bu hususta eksik evrak ya da yanlış beyan evraklarda sahtecilik vizenin ret cevabı almasına neden olabilir. Seyahat amacının da yine bu ölçüde kanıtlanmasına ilişkin evrakların başvuru evrakları içerisinde bulunması şarttır.

Bu hususlara ek olarak ise seyahatin bitiş tarihinden sonra şahıs Fransa’dan ayrılacağına ilişkin evrakları da eksiksiz olarak sunmalıdır. Bu şartları sağlamayan şahıslar konsolosluk yetkilileri tarafından Fransa’ya giremez olarak nitelendirilir. Vize başvurusu yapan kişiler seyahatlerine ilişkin bütün evrakları ve ülkeden ayrılacağını gösteren belgeleri yetkililere sunmalıdır.

Vize reddi birçok durumdan kaynaklı olarak çıkabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken başvuruda aynı hataya düşmeden evrakları yeniden hazırlamak olacaktır. Vize reddine sebep olan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Seyahat Belgelerinden Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Seyahat Şartları Ve Seyahat Amacından Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Schengen Giriş Yasağından Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Ekonomik Şartlardan Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Schengen Vizesi Süresinden Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Sağlık Sigortası Sebebiyle Fransa Vizesinin Reddedilmesi

Kişinin Ülkesine Dönmesi Konusunda Şüphe Olmasından Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Bu nedenler ile vize reddi olabilir. Fransa vize başvurusu yapacak olan şahıslar ve vize işlemlerinde bulunacak olan bütün diğer ülke vatandaşları da bu hususlara dikkat etmek durumundadır.

fransa-vize-reddi-bilgi

Fransa vize reddi kararına itiraz edebilirsiniz.

SEYAHAT BELGELERİNDEN KAYNAKLI FRANSA VİZE REDDİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Vize reddi ile sonuçlanan başvurularda genelde belgelerden kaynaklı bazı sorunlar neden olmaktadır. Bu sıkıntılar belgelerin güncel olmaması ile bilinmektedir

Vize başvurusu yapan kişiler genelde belgelerini güncel bilgiler ile doldurmamaktadır. Güncel belgeler ve güncel bilgiler evraklarda yer almıyorsa vize reddi gerçekleşebilir. Bu belgelerin aynı zamanda da geçerliliğini sürdürüyor olması gerekmektedir.

Geçerliliğini sürdüren belgeler konsolosluk yetkilileri tarafından incelenmeye alınır. Fransa vize başvurusunda konsolosluk yetkililerine sunulan evrakların incelenmesinde sahte evraklara rastlanılması durumunda da vize reddi gerçekleşebilir.

Şahıslar evrakların sahte olmadığını kanıtlamak zorundadır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için Fransa Konsolosluğu’nun belirlediği kurallara sadık kalmak tavsiye edilmektedir.

SCHENGEN GİRİŞ YASAĞINDAN KAYNAKLI FRANSA VİZE REDDİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Schengen ülkeleri 28 ülkenin bir araya gelerek vatandaşların bu ülkeler arasında kontrolsüz geçişini sağlamaktadır. Bu sebeple de schengen vizesine sahip kişiler bu ülkelere belirttiği takdirde giriş sağlayabilir.

Ancak bu ülkelerden birine giriş yasağı bulunuyorsa schengen ülkelerinden biri olan Fransa konsolosluk yetkilileri de vize reddi kararı verebilir. Schengen Bilgi Sisteminde bulunan bilgiler de bu sebeple konsolosluk yetkililerinin vize başvurusunu değerlendirme aşamasında dikkate aldığı bir sistemdir.

Scgenhen ülkelerine vize başvurusu yapılırken herhangi bir schengen ülkesine giriş yasağının bulunmadığına emin olunmalıdır.

Schengen Vizesi Süresinden Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Schengen vizesi yukarıda belirtildiği üzere schengen ülkelerine giriş kolaylığı sağlayan vize türüdür. Bu ülkelere giriş kontrolü sağlanmadan geçiş sağlanabilir ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dâhil diğer ülke vatandaşları bu ülkelere girmek için schengen vizesi almak zorundadır.

Bu vize türü 6 aylık süre içerisinde belirli sayıda seyahati kapsar ve bu seyahat hakkını dolduran kişiler diğer schengen vizesi başvurusuna kadar seyahat edemez. Bu durumda vize başvurusu reddi gerçekleşebilir. Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı vermektedir.

Vize başvurusunda bulunan şahıs son 6 ay içerisinde herhangi bir schengen ülkesinde 90 günlük hakkını doldurmuş ise Fransa vize reddi ortaya çıkabilir. Bu durumda bu 6 aylık sürecin bitmesini beklemek ve yeniden schengen vizesi başvurusunda bulunması gerekecektir.

Kamu Güvenliği Nedeniyle Fransa Vizesinin Reddedilmesi

Fransa vize başvurusu yapan kişiler vizenin sonucunu beklemek durumundadır. Bu süre konsolosluk yetkililerinin ek evrak isteme talebine göre uzayabilir.

Bu süre sonucunda kişinin ülkeye girmesi sakıncalı görülürse vize reddi gerçekleşir. Bu durumlardan biri de kamu güvenliği nedenidir. Bazı durumlar kişinin kamu yararını ihlal ettiği gerekçisi ile ülkeye girişine izin verilemez. Herhangi bir schengen ülkesi için kamu yararı ihlali bulunuyorsa Fransa konsolosluk yetkilileri de vize başvurusunu ret cevapla sonuçlandırabilir.

FRANSA VİZE REDDİNE İTİRAZ

Fransa seyahati için vize başvurusu yapıldığında süreç başlar. Bu süreç 10 gün gibi bir zamanda sonuçlanabilir. Ancak vize başvurusu ret cevabı ile sonuçlandığı takdirde başvuru yapan şahıs evraklarını ve gerekli durumları gözden geçirip yeniden başvuru yapabilir. Aynı zamanda bu karara itiraz hakkı da bulunmaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi evraklarını gözden geçiren şahıslar yeniden değerlendirme yapılması isteminde bulunarak Fransa Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta hangi sebeple vize reddi sonucu alındı ise bu konuda eksiklik ya da düzeltme yapılmalıdır.

Bu düzeltme yapıldığı takdirde vize başvurusu için itiraz hakkı bulunabilir. Gerekçeleri yerine getirmeden yine aynı hata ile vize başvurusunda bulunmak bir ret kararı daha alınmasına sebep olabilir ve bir sonraki vize başvurusunu bu ret kararları da etkileyecektir.

Başka bir ülke için alınan vizelerde de daha önce alınan ret kararları incelenmektedir. Konsolosluk yetkilileri bu kararların neden verildiğini sorgular ve bu hususlarda değişme oldu mu bunu kontrol eder.

Fransa Vizesi Reddi İşlemleri

İstenmeyen bir durum olan Fransa vize reddi, başvuru sahibinin farklı nedenleri göz önünde bulundurmasını gerektiren bir durumdur. Öncelikle dosyadaki herhangi bir eksik ya da hatadan kaynaklanan retlerin, dosya düzenlendikten ve hatalar giderildikten sonra bir dilekçe eşliğinde yeniden incelenmesini talep etme hakkınız olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Dosyanız düzenlendikten ve kusur giderildikten sonra, ilgili makama vize talebinin yeniden gözden geçirilmesini talep ettiğinizi ileten bir dilekçe yazabilir ve Konsolosluğa yeni dosyayla birlikte gönderebilirsiniz.

Dosya haricinde Fransa vizesi ret ile sonuçlandığı takdirde düşünülebilecek pek çok neden vardır. Ancak Konsolosluk yetkilileri bu konuda başvuru sahibine bir açıklama yapmak zorunluluğunda değildir.

Kişinin Schengen Bölgesi ülkelerindeki kusurlu bir davranışı tüm üye ülkeleri ilgilendirdiğinden başvuru sahibi böyle bir sabıka geçmişi varsa bu durumu değerlendirmelidir. Bazen de ülkenin kendi iç politik durumu nedeniyle alımların sınırlandırması söz konusu olabilmektedir.

Fransa vize başvurusu ret yanıtı ile karşılaşmamak adına visa center çalışanlarının yaptığı yönlendirmeler takip edilerek gerçekleştirilmelidir. Danışma kurumlarının çalışanları başvuru sahibinin onay alması için profesyonel şekilde tüm deneyim ve bilgilerini aktarmaya açıktır.

Sizlere Fransa vize başvurusu için takip edilmesi gereken önemli adımları açıklamış bulunuyoruz. Bu bilgiler haricinde aklınıza takılan ya da destek almak istediğiniz bir konuda dilediğiniz zaman kendi adresinize en yakın visa center yetkililerinden destek alabileceğinizi unutmayın.

Reddedildikten sonra Fransa vizesine başvurabilir miyim?

Schengen Vize Reddi için Temyiz Mektubu yazarak itirazda bulunacaksınız. Bu tür bir mektubu yazmak başlı başına bir süreçtir. Başvurunuzun yanlışlıkla reddedildiğine ve kararın neden geri alınması gerektiğine inandığınıza dair çok güçlü nedenler sunmalısınız.

Vize reddine itiraz etmek ne kadar sürer?

Bakanlığın bu tür başvurular için işlem süresi genellikle nispeten kısadır – örneğin 4 ila 8 hafta. Ancak, işlem süreleri önemli ölçüde farklılık gösterir ve Departmandan bir karar almanız aylar alabilir. AAT itirazınızın onaylanması, başvurunuzun onaylanacağını garanti etmez.

Fransa Vize Reddi [İtiraz] S.S.S

Fransa Vize Ret Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Fransa vize ret kararı verildiğinde konsolosluğa bir dilekçe ile itiraz edilebilir. Fransa vize ret kararı kesinleşirse mahkeme yolu açıktır.

Fransa Vize Ret Kararı Sonrası Yeniden Başvuru Yapılabilir mi?

Fransa vize ret kararı hatalı ve eksik evrak yüzünden verildiyse bu belgeler tamamlanarak yeniden başvuru yapılabilir.

Fransa Vize Ret Kararı Sonrasında Ücret İade Edilir mi?

Fransa Vize Ret kararı sonunda vize ücreti başvuru sahibine iade edilmez. Her yeni Fransa başvurusunda yeniden vize ücreti ödenir.

 

Fransa Elçiliği İnternet Sitesi

Fransa vizeleri hakkında bilgiler

Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum 5 – Fransa konsolos

Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum

Fransa vatandaşlarıyla evlilik kriterleri

FRANSA VATANDAŞIYLA EVLİLİK

Fransa’da yaşayan bir Fransa vatandaşı ile evlilik amacıyla seyahat edecek olan kişiler vize işlemlerini bu amaca uygun olarak yapmalıdır.

Evraklar da bu seyahat amacına uygun olarak istenmektedir. Fransa vatandaşıyla evlilik amacı ile yapılan vize başvurusu aile birleşimi vizesinden farklılık göstermektedir.

Ülkeye yerleşme ve orada ikamet etme amacı gütmeden sadece evlilik için yapılacak seyahati kapsamaktadır. Bu nedenle de aile birleşimi vizesinden farklıdır.

Fransa vatandaşı ile evlenerek ülkeye yerleşmek isteyen kişiler evlilik işlemlerinden sonra uzun süreli vize talebinde bulunabilirler.

Uzun süreli vize başvurusu yapacak olan kişiler Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’nden başvurularını bu amaca uygun olarak daha sonra yapabilirler.

Evlilik amacıyla alınan vizeler sadece bu amacı karşılayacak şekilde evraklar ile sunulur.

Konsolosluk yetkilileri de bu amaca uygun olarak başvuruları kabul eder. Fransa’ya uzun süreli oturum başvurusu yapmadan sadece evlilik amacı ile seyahat edecek olan kişiler gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamalıdır. Bu evraklarda doğru olmayan bilgiler seyahatin engellenmesine neden olabilir

Bir sonraki vize başvurusun da sonucunu olumsuz olarak etkileyebilir. Evraklardaki bilgiler diğer sistemlerde bulunan bilgiler ile karşılaştırılır ve doğruluğu karşılaştırılır.

fransa-vatandaslik-bilgi

Fransa vatandaşı biriyle evlenirseniz Fransa’da oturum izni alabilirsiniz.

FRANSA VATANDAŞIYLA EVLİLİK VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Fransa vatandaşıyla evlilik düşünülmesi durumunda seyahat amacı da buna uygun olarak hazırlanmalıdır. Bu amaç Fransa konsolosluk yetkililerine sunulmalı ve büyükelçilikler de bu amaca uygun vize başvurusu evraklarını almalıdır. Bu evraklar sırasıyla şöyledir;

Pasaport

Fotoğraf

Rezervasyonlar

Kimlik fotokopisi

Fransa vizesi başvuru formu

Seyahat sağlık sigortası

Evlenme ehliyet belgesi

Konaklama belgesi

Şirket Belgeleri

Finansal Belgeler

Bu belgeleri hazırlarken dikkat edilecek hususlar ise genel olarak diğer vize başvurularında bulunan hususlar ile benzerlik göstermektedir. Pasaport eski, yırtık ve yıpranmış vaziyette olmamalıdır.  İçerisinde de kesinlikle en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir.

Bu durumları sağlayan pasaportlar vize başvurusu için kabul edilebilir.  Fransa vatandaşıyla evlilik amacıyla alınacak vize için gereken fotoğraf da yine diğer vize başvurularında gerektiği gibi belirlenen ölçülerde ve biyometrik olarak konsolosluk yetkililerine diğer evraklar ile beraber sunulmalıdır.

Gidiş geliş biletleri ve bu süre zarfında Fransa’da kalınacak otel rezervasyonları bilgisi de vize başvurusu yapılırken istenilen belgeler arasında yer almaktadır.  Konsolosluk yetkilileri aynı zamanda gidiş geliş ve Fransa’da konaklama ücretini karşılayabilecek finansal desteği de belgeleri ile görmek isteyecektir.

Bunlara ek olarak da 30.000 euro’luk seyahat sağlık sigortasının da bulunması gerekmektedir. Bu şartlar Fransa vatandaşı ile evlilik vizesi almak isteyen kişiler için istenilen belgeler arasında yer almaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Yukarıda sayılan belgeler içerisinde yer alan evlenme ehliyet belgesi vize başvurusu yaparken belgeler arasında mutlak bulunması gereken evraklar arasındadır. Seyahat amacına uygun olarak bu evrak konsolosluk yetkililerinin görmek isteyeceği evraklardan biridir. Eksik olması halinde vize işlemi ret ile sonuçlanabilir.

Nikâh yapılacak yerin/bölgenin belediyesinden alınacak olan evlenme ehliyet belgesinde nikâh tarihi yer almalıdır. Fransız vatandaşı olan eşin, Fransa vatandaşlığını onaylayan resmi kimliği veya vatandaşlık belgesi veya doğum belgesinin tam nüshasının ibraz edilmesi koşulu vardır.

Evlenme ehliyet belgesi bu bilgileri kapsamaktadır ve yukarıda belirtildiği gibi evraklar içerisinde bulunmadığı taktirde konsolosluk yetkilileri ek evrak olarak bu belgeyi isteyeceklerdir. Bu durumda ret cevabı alınmaması için hazır bulundurulması gereken ilk belgedir denilebilinir.

Konsolosluk yetkilileri bu evraklara ek olarak evrak isteme talebinde bulunabilirler. Bu ek evrakların taraflarına ulaşmadığı taktirde de vize için ret kararı verilebilir.

Bu durum ileriki dönemlerde alınacak vizelerin de engellenmesine sebebiyet vereceği için şahıslar vize başvurularında evraklarını eksiksiz olarak konsolosluk yetkilisine sunmalıdır.

FRANSA OTURUM İZNİ

Fransa vatandaşıyla evlilik sağlandıktan sonra sürekli oturum izni almak isteniyorsa bunun için gerekli şartları sağlamak gerekir. Kişiler evlilik vizesini oturum izni olarak kullanamazlar bu durumda yeniden başvuru yapıp oturum izni aile birleşimi izni gibi nedenler ile vize almaları gerekmektedir.

Fransa’da uzun süreli izin vizesi bulunuyorsa Fransa oturum izni formu doldurularak uzun süreli oturum izni alınabilir. Fransa oturum izni formu kesinlikle Fransızca olarak doldurulmaktadır. Uzun süreli oturum izni için doldurulan forum Göç ve Entegrasyon Ofisine(OFII) götürülmelidir.

Oturum izni formu teslim edilirken görüşme ve sağlık kontrolü yapılmakta olup oturumla iğli harç bedelleri ödenmelidir. Fransızca dil bilgisi de bu görüşme esnasında ayrıca test edilebilir. OFII, pasaportunuza yasal olarak Fransa’da yaşadığınıza dair bir pul yapıştıracaktır. Eğer vizenizde ‘carte de séjour à soliciter’ (İkamet kartı talebi) ibaresini taşıyorsa, oturum izni başvurusu için idari bölge ofisine gitmeniz gerecektir.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN GEREKEN BELGELER

 • Pasaportun aslı
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Mernis evlenme Bildirimi 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Evlenme Kâğıt örneği 2 adet Formül B
 • Aile Cüzdanı Fotokopisi 2 Adet.
 • Sağlık raporu, noter onaylı Fransızca çevirisi
 • Adli sicil belgesi, noter onaylı Fransızca çevirisi ve apostili ve fotokopisi

Fransa Ankara Büyükelçiliği’nden bilgi alınız.

Fransa vize ücretleri 2023 fiyatları

Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum S.S.S

Fransaya Evlilik Yoluyla Nasıl Gidilir?

Fransa’ya evlilik yoluyla gitmek için aile birleşimi veya Fransız vatandaşla evlenme işlemleri yapılmalıdır. Fransa’da evlenmek için uzun vadeli evlilik vizesi başvurusu yapılmalı, göçmenler bürosundan evlilik başvuru işlemlerinin tamamlanması şartı bulunmaktadır. Fransa’da evlilik yoluyla kalabilmeniz için eşinizle ikamet adresiniz ve mali durumunuz Fransa hükümetinin standart saydığı koşullara göre düzenlenmelidir.

Fransa Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa çifte vatandaşlık hakkınızı kullanmak için Fransa’da doğmuş olmak ve belirli süre kalmış olmak şartı vardır. Bu şartla birlikte ebeveynlerinizden bir tanesinin Fransız vatandaşı olması, göç etmiş olması ve Fransa’daki vatandaşlık haklarının devam ediyor olması şartları da bulunmaktadır. Konsolosluk üzerinden vatandaşlık için başvuru yapılarak, ailenizin Fransa etnik kökenine sahip olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Fransada Evlilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa’da evlilik için gerekli evraklar, oturma izni, mali gelir evrakları, kira veya tapu sözleşmesi, eşinizle 1 yıl önce tanıştığınızı gösteren belgeler aynı zamanda çocuğunuz varsa mali durum yeterliliğinizin en az üç kişiye bakacak gelir grubunda olduğunun ispatlanmasıdır. Belediyeden alınan evlilik onayı, uluslararası belge düzenlemeleriyle birlikte teslim edilmelidir.

 

Fransa Vatandaşlık İşlemleri 6 – Fransa konsolos

Fransa Vatandaşlık İşlemleri

Fransa vatandaşlık işlemleri nelerdir

FRANSA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Fransa vatandaşlık işlemleri için bir takım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürleri yerine getiren kişiler vatandaşlık hakkın elde edebilirler. Fransa’da 5 yıl ikamet edip yaşadıktan sonra şahıslar Fransa vatandaşlık işlemleri için başvuruda bulunabilirler. Evlilik durumlarında bu süre daha kısa olmaktadır.

Fransa’da 5 yıl oturum izni ve çalışma izni bulunan kişiler vatandaşlık işlemleri için başvuru yapabilirler. Fransa’da sürekli oturum izni size 10 yıl oturma imkânı sağlar. 10 yılda bir uzatma ve yenileme zorunluluğu bulunmaktadır.

Fransa’da oturum izni alan şahıslar çalışma, tıbbı yardım alma, eğitimden faydalanma gibi hizmetlerden yararlanılabilinir ancak seçimlerde oy kullanılamaz. Sğrekli oturum izni yerine Fransız vatandaşlığı alan kişiler Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul edilir ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilir.

Ancak kendi uyruğundan çıkması gerekir. Fransa vatandaşı olan şahıs kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkar. Bu durumda çifte vatandaşlık alınması gerekmektedir.

fransa-vatandaslik-islemleri-bilgi

Fransa vatandaşı olabilmek için belli koşulları yerine getirmelisiniz.

FRANSA VATANDAŞLIK BAŞVURUSU

Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunmak için gerekli şartlar sağlandığı takdirde gerekli evrakları sunarak şahıslar sonucu beklemelidir. Vatandaşlık isteği beyanı ile aşağıda belirlenen evrakların fotokopisi ile sunulması gerekmektedir.

 1. 2 adet başvuru formu (imzalı ve güncel tarihli)
 2. Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunan kişi ve eşinin kimlik fotokopileri
 3. Tam adınızın yazdığı adres beyanı
 4. Doğum belgesi (Fransızca tercümesi ile birlikte)
 5. Son 3 ayda alınmış evlilik belgesi
 6. Eşlerin her birinin idari birim veya konsoloslukta imzaladığı yeminli ifade
 7. Çocukların doğum belgeleri, mortgage sözleşmesi, ortak vergi bildirimi, tapu belgeleri veya ortak banka hesabı gibi evlilik durumunu ispat eden belgeler,
 8. Evlilik süresince eşin Fransa vatandaşı olduğunu ispatlayan belgeler
 9. Başvuru sahibinin yetkilerin belirlediği seviyede yeterli Fransızca bilgisine sahip olması veya Fransızca diploma veya Fransızca dil sertifikası
 10. Adli sicil kaydının temiz olması (Bu belge aynı zamanda da Türkiye’deki adli birimlerden de talep edilmektedir.
 11. Çalışma veya finansal durumu belgelerle ispat etmeniz gerekebilir
 12. Başvurunuz emniyet, belediye yetkilileri ve diğer hükümete ait idari departmanlar tarafından değerlendirilir ve emniyet tarafından görüşmeye çağrılabilirsiniz.
 13. Başvurunuz kabul edilip Fransa vatandaşlığına geçtiğiniz taktirde ulusal kimlik kartı ve bir Fransız pasaportu size verilmektedir.

EVLİLİK YOLUYLA FRANSA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ

Evlenme yoluyla ya da ebeveynlerden birinin Fransız vatandaşı olması durumunda 18 yaşını dolduran çocuklar Fransa’da ikamet ediyorsa şahıslar birçok kamu hakkından faydalanabilir.

5 yıl boyunca Fransa’da yaşadığınızı kanıtlar belgeleri sunduğunuz taktirde Fransız vatandaşlığına geçiş için işlemler başlatılır. Fransız toplumuna uyum sağlandığının göstergesi olan Fransızca’nın bilinmesi gerekmektedir ve bunu belgelerle ispat etmek zorunludur.

Vatandaşlığa kabul edilmeniz durumunda Vatandaşlığa kabul ve Entegrasyon Sözleşmesini (CAI) imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşme formu 12 ay geçerli olup, 12 aydan sonra söz konusu sözleşmenin (CAI) koşullarını (Fransızca bilme ve yurttaşlık bilgisi vb.) karşılayıp karşılamadığınız yetkiler tarafından değerlendirilecektir.

.Fransız vatandaşı ile evlenip 4 yıl evli kaldıktan sonra aşağıda belirlenen şartlar sağlandığı taktirde Fransa vatandaşlık işlemleri başlatılabilir.

 • Halen evli olmanız gerekmektedir;
 • Evli olduğunuz şahsın Fransız vatandaşlığı statüsü devam etmelidir;
 • Çok iyi Fransızca bildiğinizi ispat etmelisiniz.
 • Evli olduğunuz süre zarfında Fransa’dan uzun süreli ayrılmamış olmanız gerekir.
 • Evliliğin formalite icabı olmadığını kanıtlayan diğer unsurlar
 • Fransız vatandaşı ile Fransa vatandaşlığına geçmeden önce Fransa dışında evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Fransız nüfus müdürlüğünde kayıt altına alınması gerekir.
 • Eğer ebeveynlerinizden biri Fransızsa bu süreç daha hızlı işleyebilir.

ÇOCUKLARIN FRANSA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞİ

Fransa’da doğan yabancı ülke vatandaşları 16 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler. Bu şart Türkiye vatandaşları için de geçerlidir. 18 yaşında olan çocuklar 11 yaşından beri 5 yıl süreyle sürekli olarak Fransa’da ikamet ettiğini ispat ettikten sonra Fransız vatandaşı olabilirler.

Bu bilgilere ek olarak ise 6 yaşından 18 yaşına kadar Fransa’da yaşamış olan öğrenim görmüş ve Fransız kardeşi olan şahıslar Fransız vatandaşlığına kabul edilirler

. Ebeveynlerden birinin Fransa vatandaşı olması ve 5 yıldan fazla süre Fransa’da yaşamış olması, çocuğunun Fransa vatandaşlığına kabul edilmesini sağlar.

Yasal vasisi Fransız olan ve onun tarafından büyütülen evlat edinilmiş ve büyütülen çocuklar ilerde Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)

Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi

Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi

Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi

Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

Çifte vatandaşlık işlemi yapmak için, harç ve posta bedelleri vadeli hesaba yatırılarak ödenmesi gerekmektedir. Nakit ödeme veya çekle ödeme kabul edilmemektedir.

Bu ödemeyi posta üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan sonra doldurduğunuz Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunacaksınız.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Nüfus Kayıt Evrakları

Fransa çifte vatandaşlığından yararlanmak için doğum kayıt örneği, evlilik kayıt veya aile kağıdı almak amacıyla aşağıdaki evrakların Türkiye Başkonsolosluğa “Vatandaşlık Hizmeti” ibaresiyle postayla gönderilmesi gerekmektedir.

Kimlik fotokopisi

Pasaport fotokopisi-

Oturma kartınızın fotokopisi

Dilekçe: Adres ve telefon bilgilerinizin yer alması gerekmektedir.

Harç bedeli

FRANSA ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Hem kendi ülkesinin vatandaşı hem de Fransız vatandaşı olmak isteyen şahıslar çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Çifte vatandaşlık işlemleri yapmak için harç ve posta bedelleri banka hesabına yatırılarak ödenmektedir.

Ödeme yapıldıktan sonra doldurulan Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunulmalıdır. Çifte vatandaşlık için gerekli evraklar ise şöyledir;

 • Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)
 • Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi
 • Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi
 • Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi
 • Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

 

Fransa Ankara Büyükelçiliği

Fransa vize ücretleri

Fransa Vatandaşlık İşlemleri S.S.S

Fransız Vatandaşı Nasıl Olunur?

Fransız vatandaşı olmak isteyen kişilerin gerekli belgelerle beraber yetkili makamlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca kişilerin devletin kriter olarak kabul ettiği özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu sayede kişiler Fransız vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilmektedir. Kişilerin kriterlere uygunluğu ve belgelerinin eksiksiz olması göz önünde bulundurularak Fransız vatandaşı olmaları zor bir süreç olmaktan çıkmaktadır.

Fransa Vatandaşlık Ücreti Nedir?

Fransa vatandaşlığı almak isteyen kişileri 5 sene boyunca ülkede ikamet ve çalışma zorunluluğunun olması şartının yanında, aylık gelirlerinin en az 550€ olması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlık başvurusundan bulunacak olan kişilerin ödemesi gereken harç tutarı 180€’dur. Bu ücretlerin ödenmesi dahilinde kişiler başvuruda bulunabilmektedir.

Fransa Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa’da evlilik yoluyla vatandaşlık almanız için evliliğinizi Fransa vatandaşıyla yapmış olmalısınız. Daha sonra evlendiğiniz kişiyle en az 2 yıl evli kalmış olmanız, 5 yıl Fransa’da ikamet etmeniz ve mali durum yeterliliğiyle, dil ve kültürel uyum konusunda da kabul edilmeniz gerekir. Şartlar ve koşullar yerine getirildiği takdirde vatandaşlık alabilirsiniz.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres Ve Telefon 7 – Fransa konsolos

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres Ve Telefon

Fransa Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri

ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Fransa Büyükelçiliği, Fransa ve Türkiye’nin arasında bulunan uluslar arası teamüller gereği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır.

Fransa büyükelçiliği Fransa’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilcisi niteliğindedir. Aynı şekilde büyükelçilik Fransa’da da bulunmaktadır. Politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ve bu hususlara ilişkin görüşmeleri gerçekleştirmek ile yükümlü yetkili merci Fransa Büyükelçiliği’dir.

Fransa Büyükelçiliği bu görüşmeleri gerçekleştirmenin yanı sıra Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkede ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara aynı zamanda da Fransa vatandaşlarına konsolosluk ve vize bölümleri ile bu bölümlerde gereken hizmeti vermektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Büyükelçiliği’nden, Fransa Konsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Büyükelçilik binası içerisinde konsolosluk işlemlerinin görüldüğü bir bölüm vardır. Bu bölümde Fransa Ankara Büyükelçilik binasında işlem yaptırmak isteyen şahısların işlemleri gerçekleştirilir.

fransa-ankara-bilgi

Fransa Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri

BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞMA SAATLERİ

Büyükelçilik çalışma saatleri resmi tatiller ve resmi izinler dışında hafta için sabah saat 08.30  ve 18.00 saatleri arasında yer almaktadır. Bu saatler içerisinde büyükelçilik işlemleri alabilir.

Ancak konsolosluk bölümü bu saatlerden farklı olarak Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 08.30 – 13.00 arasında görev alırken öğleden sonra ise 15.00 ile 17.00 arasında görev yapmaktadır.

Vize işlemleri için ayrılan vize bölümü ise pazartesi Perşembe günleri sabah saat 09.00 ile 13.00 arasında görev yaparken öğleden sonra ise 15.00 ile 17.00 saatleri arasında vize işlemlerini almaktadır.

Cuma günleri ise sabah 09.00 ile 13.00 arasında vize işlemleri alınırken öğleden sonra 15.00 ile 16.00 saatleri arasında Fransa Büyükelçiliği vize bölümü çalışmaktadır.

Bu saatler dışında resmi tatiller ve bayramlarda büyükelçilik kapalı konumdadır. Fransa’nın resmi tatillerinde de yine Fransa Büyükelçiliği kapalı konumda bulunur.

Vize bölümü ve konsolosluk kısmı çalışma saatleri yukarıda belirtilen saatlerden farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda işlem yaptırmak isteyen şahısların işlemlerini başlatmadan önce vize başvuru merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması gerekmektedir.

Resmi tatil günleri

1.01.2019            Yeni Yıl Tatili

1.04.2019            Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019            İşçi Bayramı

8.05.2019            Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019          Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019            Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019    Ramazan Bayramı

14.07.2019          Fransız Milli Bayramı

15.08.2019          Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019    Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019          Zafer Bayramı

29.10.2019          Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019            Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019          Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019          Fransa’da Noel Tatili

FRANSA ANKARA BÜYÜKELÇİLİK İŞLEMLERİ

Fransa Büyükelçiliği Türkiye ve Fransa arasındaki uluslar arası kurallara bağlı olarak Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da faaliyet göstermektedir. Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda da vize işlemleri için başvuru yapan şahısların işlemlerini almaktadır.

Fransa Büyükelçiliği siyasi diplomatik işlemler amacıyla Ankara’da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Fransa vatandaşlarının işlemlerinin de yapıldığı noktadır. Yetkili isimler bu görevleri yerine getirmekle görevlidir.

İşlemler yukarıda belirtildiği gibi diplomatik işlemlerin yanı sıra vize, pasaport işlemleri de yer almaktadır. Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Başkonsolosluğu’ndan, Fransa Büyükelçiliği’nden ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Fransa Büyükelçiliği, uluslararası hukuk gereği uygulanan konsolosluk binasının dokunulmazlığı dışında herhangi bir diplomatik ayrıcalığa sahip olmamakla birlikte Fransa Büyükelçiliği çalışanları (diplomatik görevlerle atananlar hariç) diplomat pozisyonunda değildir.

Fransa Ankara Büyükelçilik Görev Bölgesi

Fransa Ankara büyükelçilik binası çevre illerde ikamet eden şahısların vize ve pasaport işlemleri dahil diğer konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir. Ankara’nın yakın bölgesinde ikamet eden vatandaşları bu kurallar kapsamaktadır. Adana, Afyon, Adıyaman, , Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır.

Bu bölgelerde ikamet eden şahıslar Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilir İstanbul Konsolosluğu için ise ikamet bölgesi farklı olarak bulunmaktadır. İstanbul Konsolosluğu’nun kapsadığı ikamet illerini ise diğer yazılarda belirtilmiştir.

Fransa Ankara Büyükelçilik Vize Başvurusu

Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmak isteyen şahıslar başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalı ve bu belgelerini diğer evraklarıyla beraber yetkililere sunmalıdır.

Vize başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru olması vize başvurusunun sonucunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Fransa vize başvuru formu Fransızca veya İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Schengen vize başvuru formu formatında olan belge başvuru yapan şahsın imzasını taşımalıdır.

FRANSA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ULAŞIM

Fransa Ankara Büyükelçiliği Ankara’da merkezi bir noktada yer almaktadır. Ulaşımı da bu sebeple basittir. Şehrin ulaşım ağlarından otobüs kullanarak büyükelçilik binasına ulaşmak mümkündür. Kavaklıdere mevkiinde bulunan binaya ulaşım sağlayan otobüs hatları şöyledir;

Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus

Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa

Ego 413 – Altınpark – Çankaya

Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi

Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya

Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi

Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları

Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören

Ego 388 – Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat

Ego 318 – Bağcılar – Ulus

Bu otobüs hatları ile büyükelçilik binasına ulaşmak mümkün olduğu gibi özel araç ile de gitmek için gerekli olan açık adres Paris Caddesi, No: 70, Kavaklıdere / ANKARA olarak yer almaktadır.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres Ve Telefon S.S.S

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Fransa Ankara büyükelçiliği adresi: Paris Caddesi N° 70, Kavaklıdere Cd., 06540 Çankaya

Fransa Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Fransa Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası: (0312) 455 45 45

Fransa Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Hangi İller Bulunur?

Adana, Afyon, Adıyaman, , Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

Fransa Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesini ziyaret ediniz.

Fransa vize işlemleri hakkında bilgi alınız.

 

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Adres Ve Telefon 8 – Fransa konsolos

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Adres Ve Telefon

Fransa istanbul başkonsolosluğu iletişim

FRANSA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Fransa İstanbul Konsolosluğu İstanbul’da ve çevre illerde ikamet eden vatandaşların konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Fransa’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve yabancı uyruklu olan oturma iznine tabi bulunan vatandaşların vize işlemleri ve diğer işlemleri konusunda Fransa Konsolosluk yetkilileri karar verme yetkisine sahiptir.

Bu işlemlerin yanı sıra Fransa Konsolosluğu Türkiye’de ikamet etmekte olan Fransa vatandaşlarına da evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek vermektedir.

Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarının bütün yasal işlemlerini gerçekleştirmekle yetkilidir. Aynı zamanda havaalanında karşılaşılan bir takım aksilikleri, vatandaşlarının vize pasaport gibi işlemlerinde aksi durum çıkması durumunda bu sorunları gidermek üzere yetkilidir. Fransa Konsolosluğu İstanbul’da yer almaktadır. Ulaşım bilgileri dâhil yetkili olduğu tüm işlemler aşağıda belirtilmiştir.

fransa-istanbul-konsolosluk-bilgi

Fransa İstanbul Konsolosluk iletişim bilgileri

KONSOLOSLUK ÇALIŞMA SAATLERİ

Fransa Konsolosluğu belirli gün ve tatillerde tatil ilan edebilir. Konsolosluk yetkilileri kendi ülkelerinde tatil ilan edilen tarihlerde izinli sayılır.

Bu izin günlerinde işlem yapılamaz ve şahıslar bu günlerin dışında işlemleri için konsolosluk binasına gitmelidir. Fransa Konsolosluğu çalışma saatleri ise hafta içi sabah saat 08.00 – 12.00 arasında öğleden sonra ise 13.00 – 17.00 saatleri arasında işlemleri almaktadır.

Bütün işlemler için bu saatler içerisinde görüşme gerçekleştirilir ve bu saatler dışında hiç biri şlem alınmaz. Resmi olarak bu saatlerde şahıslar işlemlerini konsoloslukta gerçekleştirebilirler. Pasaport teslim saatleri ise  hafta için her gün 11.00 – 17.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Resmi tatil günleri ise Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerine göre değişmektedir ve aşağıdaki listede yer almaktadır.

Resmi Tatil Günleri

1.01.2019        Yeni Yıl Tatili

1.04.2019        Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019        İşçi Bayramı

8.05.2019        Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019      Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019        Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019 Ramazan Bayramı

14.07.2019      Fransız Milli Bayramı

15.08.2019      Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019 Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019      Zafer Bayramı

29.10.2019      Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019        Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019      Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019      Fransa’da Noel Tatili

FRANSA KONSOLOSLUĞU KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ

İstanbul Fransa Konsolosluk binasında yetkililer bir takım işlemleri yerine getirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Fransa ile Türkiye arasında yer alan kurallara uygun bağlı kalarak bu hizmeti gerçekleştirmektedirler. Bu hizmet Fransa ve Türkiye arasındaki sosyal ve ticari aynı zamanda da kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Başkonsolosluğu’ndan, Fransa Büyükelçiliği’nden ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Aynı zamanda Fransa’ya gitmek isteyen bir diğer ülke vatandaşları da İstanbul Konsolosluğu hizmetlerinden faydalanabilir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Fransa Konsolosluğu belirli bölgedeki vatandaşlara hizmet vermekle yükümlüdür. Bu bölgeler; İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale (İmroz ve Gökçeada dâhil ), Düzce, Denizli, Edirne, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Uşak illeridir.  Bu bölgelerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

Bu bölgelerde ikamet eden vatandaşlar İstanbul Konsolosluğu’na diğer bölgelerde ikamet edenler ise bölgelerine tanımlanan merkezlerde vize ve pasaport dâhil bütün işlemlerini gerçekleştirebilir. Fransa İstanbul Konsolosluğu yukarıda belirtilen iller dâhilinde ikamet eden kişilerin konsolosluk işlemlerine hizmet vermektedir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Bütün işlemlerde olduğu gibi Fransa Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişiler için de hizmet vermektedir. Bunun için vize başvurusu yapacak olan kişi Fransızca ve İngilizce metin ile vize başvuru formunu doldurarak konsolosluk yetkililerine teslim etmelidir.

Kısa süreli vize işlemlerinde ise konsolosluk tarafınca yetkilendirilen vize merkezleri vermektedir. Bu vizelerin onayını yine konsolosluklar yapmakta ancak başvuruları vize merkezleri almaktadır. Vizelerin reddine ve kabulüne konsolosluk yetkilileri karar vermektedir.

Ancak uzun süreli vizeler Fransa Konsolosluğu tarafınca alınmaktadır. Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları vize türleri arasında sayılabilir. Kısa süreli vize başvurusu yapılacak ise bu başvurular yetkilendirilen vize merkezlerinden yapılabilir. Formlar bu merkezlere iletilmelidir.

Bu hususta işlemlerin daha hızlı halledilmesi ve kısa süreli vize işlemlerinin konsolosluk işlemlerini kısıtlamaması amaçlanmıştır.

FRANSA KONSOLOSLUĞU İSTANBUL ULAŞIM

Fransa Konsolosluğu İstanbul’da yer almaktadır. Bunun için bulunduğunuz ilden İstanbul Konsolosluğu’na gelinmesi gerekecektir. Çevre illerden başvuru yapılmayacak İstanbul’da ikamet ediliyor ise bazı araçlar ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Bu araçlar tramvay ya da metro aynı zamanda da otobüs olarak bulunmaktadır. Konsolosluk merkezi bir yer olan Taksim’de bulunduğu için ulaşım da kolaydır. Fransa Konsolosluğu’nun açık adresi şöyledir;

İstiklal Caddesi, No:4 34435 Taksim- Beyoğlu / İSTANBUL

Fransa Konsolosluğu Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Özel araç ya da toplu taşıma aracını kullanarak kolay bir şekilde adrese ulaşmak mümkündür. Adrese ulaşmak isteyen şahıslar metrobüs kullanarak ve  Mecidiyeköy durağında inerek Hacıosman – Yenikapı metro hattını kullanabilirler.

Metronun Taksim durağına 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na Kabataş’tan ulaşmak için Kabataş – Taksim Finüküler hattı, Karaköy’den ulaşmak için nostaljik tramvay kullanılabilir.

Otobüs ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler için ise aşağıda yer alan otobüs numaraları vasıta olarak kullanmak mümkündür.

70 KY – Kurtuluş – Yenikapı
DT 2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim
112 – Bostancı – Taksim
54 E – Okmeydanı – Eminönü
E 2 – Beykoz – Taksim
202 – Bostancı – Taksim
35 C – Kocamustafapaşa – Taksim
80 T – Yedikule – Taksim
69 A – Mecidiyeköy – Yenikapı

Bu araçlar ile Fransa Konsolosluk adresine ulaşmak mümkündür. Adresin merkezi bir yerde bulunması ulaşımın da basit olmasını sağlamıştır.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Adres Ve Telefon S.S.S

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Şehit Muhtar, İstiklal Cd. No:8, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası: 0212) 334 87 30

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı Nedir?

İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale (İmroz ve Gökçeada dâhil ), Düzce, Denizli, Edirne, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Uşak

Fransa Ankara Büyükelçiliği Sitesi

Fransa vize ücretleri 2023

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Adres Ve Telefon 9 – Fransa konsolos

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Adres Ve Telefon

Fransa İzmir konsolosluğu iletişim bilgileri

FRANSA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu diğer merkezlerde yani Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’nde olduğu gibi uluslar arası kurallara uygun olarak İzmir’de hizmet vermektedir.

Vize ve pasaport işlemleri gibi hizmetleri vermektedir. Bölgesel görev yapan Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu çevre illerden de başvuru alabilmektedir. Görev alanı kapsamına ilişkin bilgi aşağıda yer almaktadır.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu kesinlikle diplomatik bir vasfa sahip değildir. Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu’na bağlı olarak çalışma yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu vize başvurularını almakla görevlidir ancak bu vize işlemlerinin sonucu Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu’na bağlıdır. Karar verme yetkisi bu mercilere aittir.

Bu sebeple fahri konsolosluklara yapılan başvurular konsolosluk ve büyükelçiliklere iletilmektedir.

fransa-izmir-konsolosluk-bilgi

Fransa İzmir Konsolosluğu iletişim bilgileri

FRANSA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGELERİ

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu vize işlemlerini ve diğer işlemlerini çevre illerden alma yetkisine sahiptir. Bu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları aynı zamanda da diğer ülke vatandaşlarına Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu hizmet vermektedir. Bu iller şöyle sıralanmaktadır; .

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu için görev alanı bu şekilde sıralanmaktadır. Bu bölgeler dışındaki illerde ikamet edenler diğer fahri konsolosluklara müracaat edebilirler.

FRANSA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri haricinde hafta içi her gün sabah 08.30  ile öğleden sonra 18.00 arasında hizmet vermektedir. Bu saatler yine de bazı durumlarda farklılık gösterebilir.

Bu durumlarda kesin bilgi için vize merkezini arayıp bilgi almak tavsiye edilir. Çalışma saatleri farklılık gösterebildiği takdirde vize işlemlerinde aksama olabilir. Sonradan oluşacak aksilikleri önlemek adına çalışma saatlerini net öğrenmek iyi olacaktır.

Resmi Tatil Günleri

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermez. Bu günler aşağıda belirtilmiştir. Bu tarihlerde vize işlemleri dâhil hiçbir işlem alınmaz konsolosluk kapalı konumda bulunur.

Vize işlemleri dâhil diğer işlemler için başvuru yaparken bu tarihler göz önüne alınmalıdır. Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu dâhil Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu da bu resmi tatil günlerinde kapalıdır.

1.01.2019            Yeni Yıl Tatili

1.04.2019            Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019            İşçi Bayramı

8.05.2019            Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019          Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019            Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019    Ramazan Bayramı

14.07.2019          Fransız Milli Bayramı

15.08.2019          Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019    Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019          Zafer Bayramı

29.10.2019          Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019            Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019          Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019          Fransa’da Noel Tatili

FRANSA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUK ULAŞIM BİLGİLERİ

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu binası merkezi bir noktada bulunduğu için ulaşım da bu noktada kolaylaşmaktadır. Buraya otobüs ya da diğer ulaşım araçları ile ulaşmak mümkündür. Bunun dışında özel araç ile gitmek isteyen kişiler için açık adresi aşağıda belirtilmiştir.

Çevre illerden gelen kişiler de bu adrese bağlı olarak konsolosluk binasını bulabilirler. İzmir dışında fahri konsolosluğa müracaat edecek kişiler Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale illerinde ikamet ediyor olmaları gerekir. Bu bölgelerde ikamet eden şahıslar için İzmir fahri konsolosluğu görev yapmaktadır.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluk Adresi

Cumhuriyet Bulvarı No:153 Alsancak İZMİR

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Adres Ve Telefon S.S.S

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

Fransa İzmir Fahri Konsolosluk Adresi Cumhuriyet Bulvarı No:153 Alsancak İZMİR

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Telefon Numarası: (0232) 421 42 34

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale

Fransa Ankara Büyükelçiliği

Fransa vize işlemleri bilgileri

 

İskenderun Fahri Konsolosluk Adres Ve Telefon 10 – Fransa konsolos

İskenderun Fahri Konsolosluk Adres Ve Telefon

Fransa İskenderun konsolosluk iletişim bilgileri

İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUK   

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu diğer merkezlerde bulunan konsolosluklar gibi vize işlemleri, pasaport işlemleri gibi işlemleri almakla görevlidir. İskenderun ve çevresinde bulunan bazı illeri kapsayan İskenderun Fahri Konsolosluğu bu alanda ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Fransa vatandaşlarına aynı zamanda da diğer ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Böylece Fransa Konsolosluğu’na ve Fransa Büyükelçiliğine gitmeden başvuru işlemlerini buradan yapabilirler. Ancak karar verme yetkisi yine Fransa Büyükelçiliği’ne ve Fransa Konsolosluğu’na aittir. Fahri konsolosluklar sadece başvuruları almakla yükümlüdür. Karar verme yetkisi yine merkez yetkilisindedir. Bu sebeple vize işlemleri gibi zaman alan ve hızlı sonuçlanması gereken işlemler için seyahat tarihinden önce uygun zamanda başvuru yapmak gerekmektedir.

İskenderun’da yer alan fahri konsolosluk çevre illerde oturan şahısları da kapsamaktadır. Kapsama alanına giren iller aşağıda belirtilmiştir.

Bu illerde oturan kişiler Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’na başvuru evraklarını teslim edebilirler. Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

iskenderun-konsolosluk-bilgi

İskenderun Konsolosluk İletişim bilgileri

FRANSA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGELERİ

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu İskenderun’un çevre illerinde ikamet eden şahısların başvurularını kabul eder. Bu çevre dışında ikamet eden şahıslar ise yine ikamet yerlerini kapsayan fahri konsolosluklara başvuru evraklarını verebilirler. Bunu dışında Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu da bu başvuruları alacak merkezlerdendir. Fahri konsoloslukların işlemleri onaylama yetkisi bulunmamaktadır. Sadece bu işlemleri konsolosluk ve büyükelçilik merkezlerine iletmekle görevlidir. Kişiler başvurularını seyahatten önce yapmalı ve uzun sürede sonuçlanacağı için buna göre seyahatlerini kapsayan uçak biletine geç kalmamak için bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

FRANSA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’na başvuru yapmak isteyen şahıslar çalışma saatlerini takip etmelidir. Bu saatler resmi tatil günlerine göre değiştiği için bilgileri birebir arayıp almak tavsiye edilmektedir.

Mesai saatleri diğer fahri konsolosluklarda bulunduğu gibi sabah saat 08.30 ile öğleden sonra saat 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler içerisinde gerekli evraklar başvuru merkezlerine iletilebilir. Bu saatleri öğrenmek ve net bilgi almak için merkezi telefonla arayabilirsiniz.

Resmi Tatil Günleri

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermez. Bu günler aşağıda belirtilmiştir. Bu tarihlerde vize işlemleri dâhil hiçbir işlem alınmaz konsolosluk kapalı konumda bulunur.

Vize işlemleri dâhil diğer işlemler için başvuru yaparken bu tarihler göz önüne alınmalıdır. Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu dâhil Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu da bu resmi tatil günlerinde kapalıdır.

1.01.2019            Yeni Yıl Tatili

1.04.2019            Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019            İşçi Bayramı

8.05.2019            Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019          Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019            Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019    Ramazan Bayramı

14.07.2019          Fransız Milli Bayramı

15.08.2019          Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019    Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019          Zafer Bayramı

29.10.2019          Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019            Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019          Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019          Fransa’da Noel Tatili

FRANSA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUK ULAŞIM BİLGİLERİ

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu ulaşım merkezi yerde bulunduğundan kolaydır. Osmangazi’de bulunan fahri konsolosluğa toplu taşıma araçları ile de gidilebilir.

Otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılabilir. Bunu yanı sıra özel araç ile gidecek olan kişiler için açık adres aşağıda yer almaktadır. Açık adrese navigasyon aracılığı ile öze araç ile gidilebilir. Çevre illerden de İskenderun Fahri Konsolosluğu’na ulaşım sağlanabilir. Şahıslar açık adresten binayı bulabilirler.

İskenderun Fahri Konsolosluk Adres Ve Telefon S.S.S

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluk Adresi ATATURK BLV. 73 Kordon Apt 1 31 200-Iskenderun/Hatay

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Telefon: Telefon: (326) 613 81 90

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Hafta içi her gün 9:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği

Fransa vize ücretleri