Türklere Vize İstemeyen Ülkeler Fransa Var mı? 1 – Turklere Vize Istemeyen Ulkeler

Türklere Vize İstemeyen Ülkeler Fransa Var mı?

türklere vize istemeyen ülkeler bilgisi

Türklere vize istemeyen ülkeler arasında Gürcistan başta gelmektedir. Vizesiz bir şekilde sadece kimliğiniz ile Gürcistan’a giriş yapabilirsiniz. Aynı şekilde Gürcistan vatandaşlarının da ülkemize sadece kimlikleri ile giriş yapmalarına olanak verilmektedir. Bu noktada ülkeler arası yapılan yeni ikili anlaşmalar ile vizesiz giriş yapılabilecek olan ülkeler sayıca artış gösterebilmektedir. Bu konuda Dışişleri Bakanlığının güncel duyurular kısmına göz atmanız yeterli olacaktır.

Türk Vatandaşları Vizesiz Hangi Ülkelere Gidebilir?

Türk vatandaşları vizesiz hangi ülkelere gidebilir; KKTC ve Bosna Hersek’e vizesiz giriş yapabilirsiniz. Vizesiz giriş ile alakalı en önemli nokta zaman sınırlamasıdır. Kişilerin zaman sınırlamasına dikkat etmesi gerekir. 90 günü aşacak olan seyahatlerde vizesiz giriş adımını kullanmak makul olmayacaktır. Bu aşamada temsilcilikler üzerinden vize başvuru adımlarının yerine getirilmesi ve ülkelere bu şekilde giriş yapılması gerekir.

Türklere vize istemeyen ülkeler arasında İran da yer almaktadır. 90 güne kadar İran’a vizesiz giriş yapma hakkınız vardır. Turistik amaç ile giriş yapan Türklerin ülkede vize işlemleri ile uğraşmadan giriş adımlarını tamamlaması mümkün kılınmıştır. Fakat öğrenim ya da oturum talep edecek olan kişilerin temsilciliklerin prosedürlerine dikkat ederek giriş adımını tamamlamaları daha önemlidir.

vize-istemeyen-ulkeler-fransa

Bazı ülkeler Türk vatandaşlarına vize uygulamaz. Schengen vize bölgesi ülkeleri Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

Kaç ülkeye vizesiz girebiliyor; bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına izin verilmektedir. Ayrıca yeşil pasaporta sahip olan kişilerin ise bu 111 ülkeye ek olarak 67 ülkeye daha vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Daha öncesinde bu ülkelere giriş yaparak bazı güvenlik sorunları nedeni ile sınır dışı edilen kişilerin ülkelere yeniden vizesiz giriş imkanından faydalanmasına izin verilmeyecektir. Ülkeler vizesiz giriş yapacak olan kişileri de detaylı denetimlere tabi tutmaktadır.

Türklere vize istemeyen ülkeler kapsamında yeşil pasaport sahibi olan kişilerin birçok avantajdan istifade edebileceği görülmektedir. Yeşil pasaport hamillerinin Almanya, Belçika, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine de vizesiz giriş hakkı vardır. Yeşil pasaportun 5 senede bir yenilenmesi gerekmektedir. 5 senede bir güncellenmediği takdirde pasaport geçerliliğini yitirecektir. İllerde yer alan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü aracılığı ile pasaport yenileme adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Rusya Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Rusya vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Bosna Hersek,  Abhazya ve Dominik Cumhuriyeti gibi birçok ülkeye vizesiz giriş yapılmasına olanak verilmektedir. İzin verilen ülkelerde vizesiz şekilde kalabileceğinizi gün sayısı farklılık göstermektedir. Size verilen vizesiz kalma süresi dolmasına rağmen hala ülkeden çıkış yapılmadıysa, bu durumun sınır dışı edilme süreci ile sonuçlanacağının da ayrıca aktarılması gerekir.

Türklere vize istemeyen ülkeler arasında yeşil pasaport hamili olmanız koşuşlu ile Rusya da bulunmaktadır. Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin Rusya’ya vizesiz giriş yapmasına olanak tanınmaktadır. Bu noktada bireylerin ülkeye giriş adımının turistik amaçlı olması gerekir. Aile birleşimi talep eden ya da Rusya’da eğitim görecek olan kişilerin vizesiz giriş olanaklarından faydalanması mantıklı olmayacaktır.

Kıbrıs Vatandaşı Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Kıbrıs vatandaşı hangi ülkelere vizesiz gidebilir; KKTC vatandaşlarının ülkemize sorunsuz şekilde vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bunun yanı sıra Türk vatandaşlarının da 90 gün ile sınırlı kalkma koşulu ile KKTC’ye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Türklere vize istemeyen ülkeler arasında yer alan KKTC tarihi ve turistik yerleri ile en sevilen odak noktalarından biri olmaya devam etmektedir!

Öğrenci Pasaportu İle Nerelere Gidilir?

Öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir; öğrenci pasaportu ile vize koşullarını takip ederek birçok farklı ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Öğrenci pasaportunun asıl avantajı maddi boyutudur. Öğrenci olarak pasaport başvurusunda bulunduğunuz zaman pasaport harcı ödemeniz talep edilmeyecektir. Sadece pasaport defter bedelinin ödenmesi yeterli olacaktır. Pasaport harcı ödeme adımlarından muaf tutulmanız için 25 yaşından küçük olmanız gerekmektedir. 25 yaşından büyük olan kişilerin YÖK bünyesinde öğrenci olması durumunda ve bunu belgelemesi halinde de aynı avantajdan faydalanmasına olanak verilmektedir.

Türkiye’den Fransa’ya vizeye ihtiyacım var mı?

Fransa turist vizesi Türkiye vatandaşları için gereklidir. Vize başvuruları seyahatten en fazla 6 ay ve en geç 15 gün önce yapılmalıdır.

Türkiye’den Fransa vizesi nasıl alınır?

Türkiye’den Schengen vizesine nasıl başvurulur?

Adım 1: Başvurduğunuz Schengen ülkesiyle ilişkili elçilik, konsolosluk veya vize başvuru merkezinden randevu alın. …

Adım 2: Schengen vize başvurunuza erişin ve doldurun. …

Adım 3: Schengen vize başvurunuzu gönderin. …

Adım 4: Kararınızı bekleyin.

Fransa Vize Ücreti Nedir?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Fransa Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro
 
Almanya’ya vizesiz girilebilir mi?

Yeşil pasaportu olan Türk vatandaşlarının Almanya’ya vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir.

İran’da vizesiz kaç gün kalınabilir?

İran’da vizesiz şekilde 90 gün kadar kalmanıza olanak verilmektedir.

Ukrayna’ya vizesiz giriş yapabilir mi?

Türk vatandaşlarının Ukrayna’ya vizesiz giriş yapmasına olanak verilir.

Fransa Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Fransa vize ücretleri hakkında bilgi alınız.

Oyla post