Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2022 1 – Turkiyeden Vize Istemeyen Ulkeler 2022

Türkiye, ülkeler ile yaptığı vize muafiyeti anlaşması doğrultusunda bazı devletlerin vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Aynı şekilde muafiyet anlaşmasının yapıldığı ülkeler de Türkiye’den vize istememektedir. Fakat Türkiye, vize muafiyeti anlaşması dışında kalan bazı Avrupa ülkelerinden de vize istememektedir diyebiliriz. Türk vatandaşları ise bu ülkelere vize almadan giriş yapamamaktadırlar.

Vize uygulamalarının zahmetli işlemleri ve her sene yükselen vize harç bedelleri doğrultusunda artık pek çok Türk vatandaşı, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinde yer alan devletlere seyahat düzenlemeyi tercih etmektedir. Bu ülkelerden bazıları ise; Güney Kore, Jamaika, Peru, Şili, Brezilya, Fildişi Sahili, Barbados, Azerbaycan, Gürcistan, Karadağ, Ukrayna, KKTC , Arjantin, Makedonya ve Moldova’dır.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinde yer alan ülkeler yukarıda belirtildiği gibidir. Bu bağlamda Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir sorusunun yanıtı da yukarıdaki cevap ile aynı olacaktır.

Türkiye, vize muafiyeti anlaşması yaptığı çoğu ülke ye vizesiz giriş yapabilmektedir. Yani Türkiye’nin vizesiz gidebileceği ülkeler arasında yukarıda da belirttiğimiz üzere; Güney Kore, Gürcistan, Ukrayna, KKTC, Moldova, Barbados, Makedonya, Arjantin, Jamaika, Şili, Azerbaycan gibi ülkeler yer almaktadır.

Hangi Ülkeler Vize İstemiyor 2022?

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinde belirttiğimiz devletlere seyahat edecek Türk vatandaşlarının ziyaret süresi, bu ülkelerin belirledikleri süreçlere bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden seyahat öncesinde, kişiler bilet rezervasyonlarını ve tatil planlarını bu husus doğrultusunda yapmalıdırlar.

Vize işlemleri konusunda bizlere yöneltilen bir diğer soru da hangi ülkeler vize istemiyor 2022 yılı listesi nedir sorusudur. Bu bağlamda bu sorunun yanıtını diğer başlıkların her birinde verdiğimizi belirtebiliriz. Yani Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; Gürcistan, KKTC, Ukrayna ve diğer belirtilen ülkelerin hiçbiri bordo pasaport sahibi kişilerden vize talep etmemektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri ise bu ülkelere ek olarak 67 farklı ülkeye daha vize almadan giriş yapabilmektedirler.

Türkiye’den Vizesiz Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinde yer alan ülkeler ile vizesiz gidilebilen ülkelerin listesi cevap bakımından aynıdır. Yani kısa süreli seyahatler dahilinde yukarıdaki başlıklarda bahsettiğimiz ülkelerin her birine vize almadan seyahat edebilirsiniz. Bazı ülkeler vize istememesine rağmen geçerli bir pasaport talebinde bulunurken, bazı ülkelere kimlik kartı ile dahi giriş yapılabilmektedir. Bu yüzden Türkiye’den vizesiz hangi ülkelere gidebilirim sorusunun yanıtı olan ülkelere seyahat etmeden önce bu devletlerin ziyaret esnasında sizlerden neler talep edebileceğini mutlaka araştırın. Aksi takdirde seyahatiniz esnasında istenmeyen sorunlar ile karşılaşabilme ihtimaliniz olabilir.

Türkiye’den Hangi Ülkelere Kimlikle Gidilebilir?

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesi içerisinde yer alan ülkelerin büyük bir kısmına seyahat ederken kişilerin geçerli bir pasaportunun olması da talep edilmektedir. Ancak bazı ülkeler ise seyahatleri kapsamında Türk vatandaşlardan pasaport dahi istememektedir.

Türkiye’den hangi ülkelere kimlikle gidilebilir sorusu da bu bağlamda merak edilen sorular içerisinde yer almaktadır. Ülkemizden, pasaport olmadan yalnızca kimlik ile gidilebilecek ülkelerin listesi aşağıdaki gibidir:

  • Ukrayna
  • Moldova
  • Azerbaycan
  • Gürcistan
  • KKTC

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Bilindiği üzere yeşil pasaporta sahip olan Türk vatandaşları, bu pasaportlar dahilinde yurtdışında bulunan pek çok ülkeye vize almadan seyahat edebilmektedir. Bu durum dahilinde yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir sorusunun yanıtı merak edilmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri kısa süreli yani 180 gün içerisinde 90 günlük seyahatleri doğrultusunda bordo pasaport hamili kişilerin giremeyeceği 67 farklı ülkeye vize almadan giriş yapabilmektedirler. Ancak uzun süreli seyahatleri kapsamında bu pasaport hamili kişilerin de vize almaları zorunludur.

Bordo Pasaport Sahipleri Romanya’ya Vize Almadan Gidebilir mi?

Hayır, bu ülkeye seyahat etmek isteyen umuma mahsus bordo pasaport hamili kişilerin seyahatleri dahilinde vize almaları zorunludur.

Kanada Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Evet, Kanada bu ülkeye seyahat edecek resmî pasaport hamili kişilerden ( siyah, gri, yeşil pasaport ) vize talep etmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi Veriyor mu?

Evet, Amerika Birleşik Devletleri bu ülkede okumak isteyen öğrencilere uzun ya da kısa süreli olmak üzere vize vermektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir