Konsolosluklar 1 – Fransa konsolos

FRANSA KONSOLOSLUKLAR

 

  1. İstanbul Başkonsolosluğu

 

  1. Ankara Büyükelçiliği

 

  1. İzmir Fahri Konsolosluğu

 

  1. Antalya Fahri Konsolosluğu

 

  1. Bursa Fahri Konsolosluğu

 

  1. Edirne Fahri Konsolosluğu

 

  1. İskenderun Fahri Konsolosluğu
Fransa Tatil Günleri 2021

1 Ocak (Yeni Yıl), 4 Nisan (Paskalya), 1 Mayıs (işçi Bayramı), 9 Mayıs (2. Dünya Savaşı Zafer Günü), 13 Mayıs (Ascension), 13 – 15 Mayıs (Ramazan Bayramı), 5 Haziran (Pentecote), 14 Temmuz (Fransız Milli Bayramı), 15 Temmuz (Milli İrade Bayramı), 20 – 23 Temmuz (Kurban Bayramı), 30 Ağustos (Zafer Bayramı), 29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı), 1 Kasım (Toussaint), 11 Kasım (1. Dünya Savaşı Ateşkesi Yıldönümü), 25 Aralık (Noel).

Vize Nasıl Alınır 2021

Vize almak isteyen kişiler ilk olarak konsolosluğa ya da VSF Global’a ulaşarak randevu almalıdır. Randevu süresine kadar kişilerin vize türüne göre gerekli evrakları temin etmesi gerekir. Bunun yanında kişilerin iki doz AB ülkeleri tarafından kabul edilmiş olan korona virüs aşılarından birini vurdurmuş olması gerekir. Kişiler evraklarını konsolosluğa teslim ederek vize başvuru işlemini tamamlar. Konsolosluk teslim edilen evrakları inceleyerek kişilere sonucunu iletir.

Fransa Pasaport Ücreti

Fransa içerisinde Türkiye Konsolosluğu’ndan pasaport alacak olan kişiler 6 aylık pasaport için 39 Euro, 1 yıllık pasaport için 46 Euro, 2 yıllık pasaport için 60 Euro, 3 yıllık pasaport için 75 Euro, 10 yıllık pasaport için ise 95 Euro harç bedeli alınır. Alınan tüm bu pasaport ücretleri nakit olarak doğrudan alınır.

İzmir Fransa Konsolosluğu

İzmir Fransa Fahri Konsolosluğu, Fransa vatandaşları için tüm hizmetleri sunar. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için konsolosluğun yalnızca vize başvurularını kabul edebilir. Konsolosluğun vize başvurularını değerlendirme ya da sonuçlandırma yetkisi bulunmaz. Konsolosluğa işlemleriniz için 08:30 / 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. 0232 421 42 34 / 35 numaralı telefonlardan konsolosluğa çalışma saatleri içerisinde telefon edebilirsiniz. Konsolosluğun açık adresi ise Cumhuriyet Bulvarı 153 Alsancak / İzmir Şeklindedir.

Fransa'da Resepise

Fransa uzun süreli oturum izinlerinin belirli bir süre daha uzatılabilmesi için Prefecture’den resepise alınması gerekiyor. Bu işlem için kişilerin vize bitim tarihlerinden ortalama 3 ay öncesinde (önerilen süre 6 aydır), Prefectur’e giderek yeniden oturma izni alıncaya kadar bir süre daha Fransa’da konaklamalarını sağlayacak resepise alması gerekiyor. Kişiler ülkeye dönüş yaparken de resepise evrağını pasaportunun yanında sunarak ülkede illegal bir şekilde uzun kalmadığını kanıtlamalıdır.