Vize Başvuru 1 – Fransa konsolos

NEDİR?

Fransa turistik vizesi, Fransa’yı turistik hedefli seyahat etmek isteyen, Fransa kültürünü tanımak isteyenlerin müracaatta bulunması gereken vize tipidir. Bir seyahat acentesinin düzenlediği tur aracılığı ile ya da bireyin kendi tatil planını organize etmesiyle talep edilen Fransa Turistik Vizesi, “kısa süreli” Schengen vize kategorisindedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Fransa turistik vizesi şahıslara başvurduğu vakit vaktince verilir fakat en çok 6 aylık olarak şahıslara verilmektedir. 6 aylık dilimde şahıslar en çok 90 günlük konaklama sağlayabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa turistik vizesi amacıyla şahıslar Fransa Konsolosluğu’na müracaat yapılabilir ve lüzumlu evrakları randevu vaktinde yetkilerle teslim edebilirler.

Fransa Vize Randevusu

Fransa vize başvurusunun yapılabilmesi için kişilerin konsolosluktan randevu alması gerekir. Bu randevu işlemi için konsolosluğun telefon numarası olan 0312 455 45 45 mesai saatleri içerisinde aranabilir. Ayrıca kişiler konsolosluğun resmi web sitesini kullanarak online randevu alabilir. Online randevu alınması için kişilerin online başvuru formunu doldurması yeterlidir.

Fransa Yeşil Pasaport Vize

Türkiye Cumhuriyeti hususi yani yeşil pasaport türüne sahip olan kişilerin turistik seyahatleri için vize almasına gerek yoktur. Bu kişiler turistik seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat gerçekleştirebilir. Ancak kişilerin Fransa’yı ziyaret amacı turistik değilse ya da kişi 90 günden uzun kalacak ise uygun belgeler ile Fransa Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunması gerekir.

Fransa Vize Başvurusu

Fransa vize başvurusu yapacak olan kişilerin ilk olarak Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alması gerekir. Alınan randevuya uygun olarak kişilerin randevu tarihine kadar gerekli evraklarını öğrenerek bir araya getirmesi beklenir. Kişiler randevu gününde konsolosluğa ya da başvurunun yapılacağı merkeze giderek evraklarını teslim etmesi gerekir.

Fransaya Yerlesmek

Fransa’ya yerleşmek isteyen kişilerin öncelikli olarak uzun süreli oturum izni alması gerekir. Bunun için aile birleşimi, çalışma ya da eğitim gibi vizeler tercih edilebilir. Yerleşmek için gerekli vizenin alınabilmesi için kişilerin Fransız vatandaşıyla evli olması, Fransa’da ikamet eden bir şirket ile anlaşması ya da Fransa’da bir okulda eğitim hakkı kazanmış olması gerekir.

Fransa Kaçaklara Oturum

Fransa’da oturum izni olmayan ve kaçak olarak adlandırılan kişilere belirli bir süredir Fransa içerisinde çalıştıklarını ispat ederlerse oturum izni verilebilecektir. Bunun için 5 yıldır yaşayan kişilere en az son 8 aydır çalışması, 3 yıldır yaşayan kişilere ise en az 2 yılını çalışarak geçirdiklerini ispatlaması durumunda oturum izni verilir.