Fransa 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu (fransakonsoloslugu.gen.tr)

Fransa 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Fransa vize fiyat bilgisi

Schengen ülkesi olmasından dolayı Fransa’ya gerçekleştirilecek olan ziyaretlerde bordo pasaport sahipleri için vize işlemleri yürütülmektedir. Bordo pasaport dışındaki tüm pasaport sahipleri Schengen vizesindeki belirlenmiş olan zaman aralığında saatlerini vize almadan tamamlayabilir.

Fransa vize işlemleri başlanabilmesi için Schengen vize protokolünün karşılanması gerekir buna göre öncelikli olarak belirtilmesi gereken konu seyahatin diğer Schengen ülkelerine kapsaması halinde ilk olarak gidilecek ve konaklanacak ülkenin Fransa olduğunun bilinmesidir. Fransa vizesi ile yapılacak olan seyahatlerde bu konuya dikkat edilmesi önem taşır.

Online Vize Başvurusu

Vize başvuruları online olarak tanımlanan vize başvuru formunun doldurulması ile başlar. Eksiksiz, doğru ve gerekli niteliklere sahip olması işlemlerin olumlu sonuçlanması da etkilidir aksi halde süreç yanlış yönetildiğinden dolayı vize reddedilir ve seyahat riske girer.

Bundan dolayı başvuru yapılmadan önce fransakonsoloslugu.gen.tr internet sitesi ziyaret edilmeli ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Başvuru adımları sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi halinde yasal süreç içerisinde olumlu cevap alma ihtimali yüksektir.

fransa-vize-fiyat

Fransa vize ücretleri zaman içerisinde değişebilmektedir.

Vize Başvuru Evrakları

Fransa vizesi için gerekli olan evraklar vize kategorisine ve süresine göre değiştiğinden dolayı konsolosluk alternatif evraklar talep eder.  Fransa vizesi 2023 yılı için geçerli olan başvuru evrakları şunlardan oluşmaktadır;

  • Vize başvuru formu.
  • Seyahat planı.
  • Gerekli şartlara uygun pasaport.
  • Güncel biyometrik fotoğraf.
  • Pasaport ve kimlik bilgileri ile aynı olan nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Güncel tarihli nüfus kayıt örneği.
  • Vize belgelerinin en önemlisi dilekçe.
  • Tüm rezervasyon belgeleri.
  • Masrafların karşılanacağına gösteren belgeler.
  • Vize şartlarını kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası poliçesi.

Güncellenen Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken konular evraklarla sınırlı değildir, vize işlemlerinde Schengen kapsamında parmak izi kaydı şartı bulunmaktadır. Fransa konsolosluk randevu işlemleri ile birlikte daha önce VIS sistemine dahil olmayanlardan parmak izi ve biyometrik veri alınır.

Fransa vize ücretleri her yıl güncellenmektedir, 2023 yılı için kısa süre ile vizelerin tamamı 90 Euro olarak belirlenmiştir ancak uzun süreli oturum vizelerinde ücretler farklılık gösterir. Vize başvurularında sürecin normal şartlarda ilerlemesi halinde 4 ila 7 iş günü aralığında sonuç alınır.

Vize Reddi Nedenleri

Fransa vizesi için yapılan başvurularda ret cevabının alınması yaşanabilen olası bir durumdur. Başvurusuna ret yanıtı alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeniden başvuru hakkına sahiptir. Bunun için yapılan başvurunun neden ret yanıtı aldığını öğrenmek ve sorunu çözmek önem kazanır.

İşlemler esnasında hazırlanan evraklarda eksiklikler olması ya da güncel olmayan belgelerle veya yanlış beyan gibi nedenlerden dolayı yapılan başvuruların reddedilme olasılığı vardır.

Vize Başvurularında Atılan Sağlıklı Adımlar

Fransa vize başvurularında sorunlarla karşılaşmamak kısa süreli ziyaretleri riske atmamak için başvuru süreci tecrübeli danışmanlık firmalarının desteği ile sürdürmek önemlidir.

Böylelikle vize başvurularında sağlıklı adımlar atarak olumlu sonuç elde etmek söz konusudur. Aynı zamanda seyahat amacı ve özel durumlar göz önünde bulundurularak başvuruda bulunmak işlemlerin doğru işlemesini sağlar.

Fransa 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu Sık Sorulan Sorular

Fransa Vizesi Almak İçin Neler Gerekli?

Fransa vizesi alabilmek için öncelikle konsolosluk tarafından istenen evrakların tam ve doğru olarak tamamlanması gerekir. Fransa Vize başvuru formu ve dilekçesi, pasaport ve kimlik fotokopileri, adli sicil kaydı ve vukuatlı nüfus kaydı, otel ve ulaşım rezervasyonları, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası

Türkler Fransa’yı ziyaret edebilir mi?

Fransa seyahate açıktır. Türkiye’den çoğu ziyaretçi Fransa’ya kısıtlama olmaksızın seyahat edebilir. Karantina gerekli değildir.

Fransa şimdi vize veriyor mu?

Fransa ile bazı ülkeler arasındaki sınırların kademeli olarak yeniden açılması bağlamında, ikamet edilen ülkenin sağlık koşulları ve yeniden açılma şartları dikkate alınarak bazı konsolosluklarımızda vize verilmesi 29 Haziran’da kademeli ve farklı bir şekilde yeniden başlatılmıştır.

Fransa Vize Ücreti 2023 Nedir?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Fransa Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

 

Fransa Ankara Büyükelçiliği

 

5/5 - (1 vote)