Fransa Vizesi 1 – Fransa konsolos

Fransa Vizesi

Fransa vizesi hakkında bilgiler

FRANSA VİZESİ

Fransa vizesi, almak isteyenlerin başvurmakla yükümlü olduğu ve uzun bir prosedür ardından sahip olunan geçiş iznidir. Bu izine sahip olmak için birçok adım bulunur, aynı zamanda da birçok soru başlıkları  bu işlemler içerisinde karşınıza çıkabilir.

Vize başvurusu sürecini stressiz ve tüm işlemleri eksiksiz yaptırmak için sitemizdeki tüm bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede önceden öngörüde bulunarak bu süreci biraz daha kısaltabilirsiniz. Fransa vizesi için gerekli işlemleri bütün detayları ile bulabileceğiniz sayfamızda istenen evraklar için de bilgi alabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce ne amaçla Fransa vizesi almak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Belirli sebepler ve koşullar sağlandığı takdirde vize için işlemlere doğru şekilde başlanabilir.

Üniversite eğitimi, gezi, ticari amaçlı olarak Fransa seyahati düşünebilir. Bu işlemlerin sonuç süresi seyahatinizin sebebine göre uzayabilir ya da kısa sürede halledilebilir.

fransa-vizesi-bilgi

Fransa vizeleri Schengen kriterlerine göre kısa ve uzun süreli olarak düzenlenir.

FRANSA VİZE BAŞVURUSU

Vize; resmi açıklaması ile bir ülkeye girmeden önce o ülkenin resmi makamlarından alınan yine resmi bir izin belgesidir. Ne kadar süre kalınacağı bu makamlara belirtilir. Bu süre dışında ülkede kalmaya izin verilmez. Sadece belirtilen süre aralığında Fransa vizesi alınmış ise Fransa’ya ya da başka ülke ise oraya gidilir. Fransa vizesi ile başka bir ülkeye giriş yapılamaz. Ancak Schengen vizesi sahibi vatandaşlar bu çembere dâhil olan ülkelere kontrolsüz olarak girip çıkabilir. Bu vizeler 90 güne kadar kalacak kişiler için verilir.

90 günden az olan kısa süreli vizeler vize merkezleri aracılığı ile alınabilir.  Fransa da Schengen vizesine sahip olan bütün vatandaşların kolaylıkla girip çıkabileceği bir ülkedir.

Bu yüzden de Schengen vizesi prosedürlerini uygulayarak vize verir. Siz de Fransa vizesi almak istiyorsanız bu prosedürleri yerine getirmekle yükümlüsünüz.  Fransa Fahri konsolosluklarından bilgi alımı  yapabilirsiniz. Ancak vize onaylama işlemini İstanbul Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği yerine getirmektedir.

Hususi pasaport sahibi iseniz zaten vize işlemlerine gerek kalmadan seyahat edebilirsiniz. Umumi pasaporta sahip iseniz sizden aşağıda istenilen belgeleri hazırlamanız ve pasaportun geçerlilik süresini kontrol etmeniz gerekecektir. En az 6 ay süre ile geçerli bir pasaport sahibi olmalısınız. Bütün bu hususlar tamamsa diğer bir adıma geçebilirsiniz.

FRANSA VİZE RANDEVUSU

Fransa vize başvurusu için Ankara’daki Fransız Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Fransız Başkonsolosluğu’ndan randevu almanız gerekecektir. Bunların dışında ise  yetkilendirilmiş akredite vize merkezleri tarafından yapılmaktadır. Bu randevulara zamanında gitmeniz ve kesinlikle tam saatinde yerinde bulunmanız gerekir. Gidilmeyen randevularda tekrar randevu almak biraz sıkıntı yaratabilir.

Bu yüzden randevu saatinden kısa süre önce orada olmaya çalışın. Merkezlerin adresi şöyle; Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği, Paris Caddesi No:70 06540 Kavaklıdere/Ankara adresinde faaliyet gösteriyor. İstanbul Başkonsolosluğu ise İstiklal Caddesi No:4 34435 Taksim Beyoğlu/İstanbul adresinde yer alıyor.  Bunların yanı sıra vize akredite merkezlerinde de randevu saatinden önce bulunmak şartlar arasında yer alır.

Fransa Ankara Büyükelçiliğinin görev alanı içindeki iller: İkametgâh adresi Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı içindeki şehirler: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova.

Randevu sonrasında parmak izi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle bu vizeyi almaya giderken parmak izinizin kayıtlara geçeceğinin bilgisini bilmeniz gerekir

Pasaport veya kimlik çıkartmada verdiğiniz parmak izi geçerli değildir. Bu vizeye sahip olmak isteyen vatandaşlardan Fransa kurumları kendisi özel olarak parmak izi almak istiyor.  Her iki işlem için de alınan parmak izi farklı veri tabanlarına kayıt edilir.

FRANSA VİZE BAŞVURU FORMU

Fransa vizesine sahip olmak isteyen herkes bu başvuru formunu tam eksiksiz olarak doldurmak zorundadır. Bu evraktaki bilgilerin doğruluğu araştırılır ve doğru olmaması halinde sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle de bilgilerin sizi tam olarak yansıtıyor olması gerekir. Fransa vizesi başvuru formunu vatandaşlar İngilizce ve Fransızca olarak iki ayrı dilde doldururlar.

Randevunuzu aldıysanız ve başvuru şartlarını yerine getirmek için gerekli evrakların ayarlamasını yapıyorsanız bu hususlara büyük önem göstermenizi öneririz.

FRANSA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Fransa vizesi almak için gerekli adımları tek tek geçiyorsunuz. Bu adımda ise gerekli evrakları hazırlamanız için bilgileri vereceğiz. Vize işlemi için gerekli fotoğrafın kesinlikle biyometrik olması gerekiyor.

Bu noktayı kesinlikle atlamayın ve evraklara iliştirdiğiniz fotoğraflarınızı biyometrik olarak bulundurunuz. Aynı zamanda pasaportta kullanılmaması gerekir. Fotoğrafların güncel olması ise uyulması gereken başka bir husustur.

Fransa vizesi için gerekli evraklar yapacak olduğunuz seyahatin niteliğine göre değişmektedir.  Genel olarak istenilen belgeler aşağıdaki gibidir.

Pasaport

Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi

Vize Başvuru Formu ve Taahhütname

Fransa Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe

Nüfus Cüzdanı fotokopisi ( T.C Kimlik Numarası Yazılı)

2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)

Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu

Seyahat Masraflarına Dair Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Mesleki Belgeler

Finansal Belgeler

FRANSA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Fransa vizesi başvuruda bulunduktan sonra 3 ile 15 gün içerisinde sonuç verir. Bu süre konsolosluk ve büyükelçilik işlemlerinin yoğunluğuna göre uzayabilir. Genel olarak verilen süre zarfı 3 ile 15 gün içerisindedir.

Vize ücreti ise yaşa göre ve bazı durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Kısa dönem bir seyahat için normal bir yetişkin 80, 6-12 yaş arası çocuklardan ise 35 Euro ücret alınır. Bu fiyatlar kurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bütün bu noktalara dikkat ederek vize işlemlerinizi sorunsuz şekilde halledebilirsiniz. Vize işlemleri gözünüzü korkutmasın. Büyük ölçüde bekleme süresi dışında basit işlemlerden oluşmaktadır.

Sadece gereken evrakları eksiksiz bulundurduğunuza emin olun. Gerekli evrakların tam listesini seyahatinizin türüne göre diğer yazılarımızdan bulabilirsiniz.

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Fransa Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Fransa Vizesi S.S.S

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa turistik vize işlemleri için 2023 yılında D tipi ve C tipi vize başvuru işlemlerinizi kabul etmektedir. Konsolosluk üzerinden giriş yaparak vize başvurunuzu 90 günlük veya 180 günlük turistik vize formunu doldurarak yapabilirsiniz. Vizesiz işlemler için yeşil pasaport ve gri pasaport kabul edilmektedir. Siyah pasaport ile direkt Fransa’ya gidiş vardır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa Vizesi sonuçlanma süresi ortalama olarak 5-7 iş günüdür.

Fransa Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Fransa vizesi 80 Euro konsolosluk ücreti ve 30 Euro hizmet bedelinden oluşur.

Fransa Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçebilirsiniz.

Fransa vize ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Oyla post