Fransa Vizesi Başvuru Adımları 1 – Fransa konsolos

Fransa Vizesi Başvuru Adımları

Fransa vize başvuru süreci

Fransa Vizesi

Fransa vize işlemleri ile ilgili konularda ülkeye yönelik yurtdışı giriş çıkışlarının artmasına paralel biçimde daha fazla arama yapılmaktadır. Fransa, yurtdışından önemli bir turist potansiyeli çekmeye devam etmektedir. Turizm kadar ticari ve bilimsel faaliyetler, sportif etkinlikler gerçekleştirilen ülkeye Schengen vizesi ile seyahat edilebilmektedir.

Fransa’ ya her tür nedenle ziyaretçi olarak giriş yapabilirsiniz. Bu nedenlerden belli başlıları turizm faaliyetleri, balayı seyahatleri, ticari içerikli faaliyetler, aile ziyaretleridir. Ayrıca Fransa’ da üniversite ya da dil eğitimi, yüksek lisans, mesleki uzun süreli eğitim, staj gibi nedenlerle de bulunmak isteyebilirsiniz.

Pasaportunda geçerli Schengen vizesi bulunan ziyaretçiler, ilk girişlerini vizeyi aldığı ülkeden yapmak üzere dilerlerse Fransa’ yı da gezebilmektedir. Schengen ülkesi olarak Fransa, 180 gün içinde en fazla 90 güne kadar siyah, yeşil ve gri pasaport ehlinden vize talep etmemektedir. Ancak bordo pasaport sahipleri en fazla 90 günlük ziyaretleri için Schengen vizesi istemektedir. Oturma iznini de gerektiren 90 günden fazla ziyaretler için ise Fransa ulusal vize için tüm pasaport sahipleri başvuruda bulunmakla yükümlüdür.

Fransa vizesi almak Schengen kurallarına bağlı olarak giderek karmaşık hale gelmiş bir süreçtir. Fransa Schengen ya da ulusal vize başvuruları, işin şansa bırakılamayacağı, ciddi bir süreçtir. Schengen Vize Başvuru Merkezi  Fransa seyahatleriniz öncesi vize işlemlerinizi her tür uzman desteği ile kolaylaştırıyor.

Fransa seyahatlerinizi planlayarak bizlerle iletişime geçin,durum değerlendirmenizin ardından detaylı Fransa vizesi evraklar listenizi çıkartalım. Fransa vizesi almak için işi uzmanına bırakarak zaman yönetiminizi doğru biçimde yapabilirsiniz. Firmamız, titiz bir çalışma ile konaklama ve uçak rezervasyonlarınızı da gerçekleştirmektedir.

Fransa seyahatinizin planladığınız zamana yetişebilmesi için sahada deneyim kazanmış uzman danışmanlarımız sizi olumlu sonuca odaklı biçimde yönlendirmektedir. Schengen vizelerinin giderek karmaşıklaşan yapısı, özellikle ilk kez vize başvurusunda bulunacaklar için çok zor görünebilmektedir. Ancak alanında uzmanlık kazanmış kişilerin yapacağı doğru bir yönlendirme vize başvurularınızda olumlu sonuç almanızın yanında vize sürecinde zaman yönetiminizi de kolaylaştıracaktır.

Schengen Vize Başvuru Merkezi, müşteri hizmetleri ve iletişimi güçlü bir firma olarak Fransa ziyaretleriniz öncesi başvuru sürecinizi keyifli hale getirir. Fransa Schengen ya da ulusal vize başvurularınız için bizimle iletişime geçin.

Fransa Schengen vizesi için başvurular, direkt biçimde konsolosluklara yapılamamaktadır. Fransa Başkonsolosluğu’ nun vize başvurularında akredite ederek resmi olarak görevlendirdiği başvuru merkezleri bulunmaktadır. Bu başvuru merkezleri vize başvuru sahibi ile başkonsolosluk arasında baş kurmaktadır. Vize başvurularınızın değerlendirilerek karara başlandığı merci ise Fransa Başkonsolosluğu’ dur.

Fransa Schengen vize başvuru aşamalarında seyahatin planlanması ve evrakların hazırlanması, hata kabul etmeyen, ilk ve en önemli başlangıçtır. Eksiksiz bir evrak dosyası ile önceden alınan randevuya katılmak ve parmak izi bırakmak, başvuru sürecinde son aşamadır. Bu aşamadan sonra başvuru yoğunluğuna göre başvurular değerlendirilerek pasaport başvuru merkezine gönderilir. Başvuru sahipleri başvurularının sonucunu pasaportu almaları ile birlikte öğrenmektedir.

fransa vize basvuru adimleri

Fransa vize alımlarında belli adımları atmalısınız.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi almak için karmaşık bir sürecin iyi yönetilmesi gerekmektedir. Öncelikle Fransa ziyareti tam olarak eksiksiz biçimde planlanmalıdır. Bu noktada Schengen ülkelerinin birkaçı ziyaret edilecekse seyahat planlamasının Fransa’ dan başlaması önemlidir. Fransa başkonsolosluğu  üzerinden alınacak Fransa Schengen vizesi ile ilk giriş Fransa’ dan yapılmalıdır.

Fransa vizesi başvuruları, ulusal vize için direkt biçimde başkonsolosluğa yapılmaktadır. Fransa Schengen vizesi için yetkili başvuru merkezinden, ulusal vize için ise Fransa Başkonsolosluğu’ ndan randevu alınmalıdır.

Fransa seyahatleri planlandıktan sonra evraklar hazır edilmeli,  kişisel bilgileri, seyahat planını, başvuru nedeni gibi önemli beyanları içeren form doldurularak randevu tarihi alınmalıdır. Fransa vize randevuları, mülakat süreci değildir. Evrak dosyası ile parmak izinin bırakıldığı basit bir işlemdir. Önemli olan randevu günü öncesindeki başvuru detaylarını iyi bilmek ve süreci hatasız yönetmektir.

Fransa vize başvurularında randevu başvuru sürecini sonlandıran aşamadır. Randevu sonrasında pasaportun vize başvuru merkezine gelmesi beklenir.

Fransa Vizesi Gerekli Evraklar

Fransa vizesi için gerekli olan evraklar, kişisel duruma göre değişiklik gösterir. Bunun yanında vize türü, başvuru dosyasında bulunması gereken evrakları belirler. Her vize türü için belirleyici farklı bir evrak sunulması gerekli olmaktadır. Bununla beraber Fransa vize başvuruları evrakları bazı standart özellikle taşır.

Ulusal vize başvuruları için evrak dosyası biraz daha karmaşık bir yapıya sahip olabilmektedir. Başvuru sahibinin kişisel durumuna göre evrak listesi profesyonelce çıkartılmalıdır. Fransa vizesi için standart bazı evrakların yanısıra başkonsolosluk başvuru sahibinin beyanına göre bazı kanıtlayıcı belgeler sunulmasını isteyebilir. Fransa vizesi başvurularında gereken belgeler:

 • Pasaport: Fransa vize başvurularında pasaportun en az sondan iki sayfası bol olmalı ve pasaport seyahat bitiş tarihi itibariyle en az 3 ay daha geçerli bulunmalıdır. Pasaportlarda yırtık gibi zedelenmeler kesinlikle olmamalıdır.
 • Başvuru formu: Fransa vizesi dosyanızdaki başvuru formu ana bir belgedir. Eksiksiz ve doğru biçimde doldurularak imzalanmış olmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: e-devletten barkodlu biçimde çıkartılabilir.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka planı beyaz, kişinin kulak ve alnını açıkça gösteren, net, hiçbir düzenleme yapılmamış bir resim olmalıdır.
 • İkametgah: e-devlet üzerinden barkod bulunması şartıyla çıkartılabilir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Kimlik fotokopisinin önlü arkalı hali evrak dosyasında bulunmalıdır.
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyon: Fransa vize başvurularında konaklama ve uçak rezervasyonları eklenmelidir. Özel araçla yapılacak seyahatlerde özel araç bilgisi sunulmalıdır.
 • Başvuru sahibinin finansal bilgilerini içeren belgeler
 • Başvuru sahibinin çalışma durumunu kanıtlar belgeler
 • Fransa vizesi için seyahat sigortası da en az 30.000 Euro tazminatla mutlaka yaptırılmalıdır.

Fransa Vize İşlemleri

Fransa vize işlemleri başlatılmadan önce başvuru sahibinin seyahat planı kesinleşmiş olmalıdır. Bu seyahat planı içinde ülkeye giriş çıkış tarihleri ve ülkede kaç gün kalınacağı belirlenmelidir.

Fransa vize işlemleri, standart bir yol izlemektedir. Fransa Schengen vizesi için başvuru Fransa Başkonsolosluğu tarafından atanmış yetkili başvuru merkezi kanalıyla gerçekleştirilir. Seyahat planı hazırlanmalı belgeler tamamlanmalı ve başvuru formu doldurularak başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu başvuru sürecinin tamamlandığı kritik bir aşamadır. Randevu öncesine kadar başvuru süreci ne kadar doğru yönetilirse, vizenin planlanan seyahat sürecine yetişmesi o derece kolay olacaktır.

Fransa vizesi D tipi için ise şahsen Fransa başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Fransa ulusal vize işlemleri, Fransa’ da çok daha uzun süreli kalma gerektirdiği için daha karmaşık bir süreç olabilmektedir. Vize işlemlerinin olumlu sonuçlanması, en baştan uzman desteğinin alınmasına bağlıdır.

Fransa Vize Türleri

Fransa vize türlerini belirleyen en önemli nokta, başvuru sahibinin seyahat nedenidir. Başvuru sahibi 90 günü geçmeyen;

 • aile ve arkadaş ziyareti için Fransa Schengen Aile ve arkadaş vizesi,
 • turizm faaliyetleri için Fransa Schengen turistik vize,
 • ticari faaliyetler, fuar katılımı gibi organizasyonlar için Fransa Schengen ticari vizesi,
 • öğrenci olarak eğitim faaliyetlerinde bulunmak için Fransa Schengen öğrenci vizesi başvurusunda bulunmalıdır.
 • Ayrıca Schengen Fransa sağlık ve tedavi vizesi de vardır.

Fransa ulusal vize türleri ise Fransa aile birleşimi vizesi, Fransa öğrenci vizesi, Fransa çalışma izni şeklinde olabilmektedir. Fransa vize başvurularında başvuru sahibi hangi vize türüne başvuru yapması gerektiğini bilmeli ve seyahat amacına uygun bir vize türünde başvuru yapmalıdır.  Fransa ziyaretlerinde 90 günü geçecek planlamaların konaklama süresinin uzun olma nedeni belgelerle kanıtlanabilir nitelik taşımalıdır.

Fransa Vize Ücreti

Vize başvurularında başvuru sahibinin ödemekle yükümlü olduğu harç bedeli ve başvuru hizmet ücreti bulunmaktadır. Fransa vize başvurularında 2023 için yetişkinlerin toplam ödemesi gereken tutar 150 Euro’ dur. Bu tutar, 6-11 yaş grubu için ise 111 Euro’ ya inmektedir. Bu ücretler içinde Fransa vizesi harç bedeli ile başvuru hizmeti ücretleri bulunmaktadır. Bu edere ek olarak Fransa seyahat sigortası da paralıdır. Fransa başvurularında 1-5 yaş grubu ücrete tabii değildir.

Fransa Vize Başvurusu

Fransa vize başvurusu, şansa bırakılmaması gereken ciddi bir süreçtir.  Fransa seyahatleri öncesinde yapılması gereken vize başvuruları  C tipi için vize başvurusu ve D tipi için vize başvurusu olarak iki ana kategoriye ayrılır. Her kategorinin başvuru sahibinin nedenine göre türleri bulunmaktadır.

Fransa Schengen C tipi vize başvuruları  direkt konsolosluğa yapılamamakta, konsolosluğun yetkili kıldığı bir başvuru merkezini aracı yapmak gerekmektedir. Bu başvuru merkezinden alınan randevuya katılarak gerekli tüm evrakların bulunduğu, eksiksiz bir başvuru dosyası teslim edilmelidir.

Fransa ulusal vize başvuruları için randevu ise direkt başkonsolosluktan alınır. Fransa başkonsolosluğu  Fransa D tipi ulusal vize için direkt muhatap olmaktadır, randevu kabul ederek, başvuru sahibinin randevusunu da yönetmektedir.

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa vize başvurularında en önemli süreçlerden biri başvuru formunun doldurulmasıdır. Fransa vizesi başvuru formu, başvuru sahibinin kişisel bilgileri ile seyahat planlamasının açıkça yazıldığı bir temel formdur. Bu formda başvuru sahibinin seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı da beyan edilmelidir.

Bu form ile başvuru evrakları bir arada incelenmektedir. Dolayısıyla form, tüm başvuru evrakları tamamlandıktan sonra başvuru belgeleri ile bir arada doldurulmalı ve belgelerle forma yansıtılan bilgiler birebir uyuşmalıdır. Fransa başvuru formuna beyana uygun yanıtlar verilmeli, kanıtlanamaz bir beyan kesinlikle eklenmemeli, girişler her zaman çoklu işaretlenmelidir.

Başvuru formunda başvuru sahibinin seyahat planını açıkça başkonsolosluğun anlayabileceği biçimde yazması çok önemlidir.  Fransa vizesi başvuru formları, başvuru merkezinden randevu alınması için de gereklidir. Fransa başvuru formu nasıl doldurulur? sorusunun yanıtını firmamızın deneyimli personelinden alın.

Fransa Vize Randevu

Fransa vizesi randevusu Schengen için yetkili başvuru merkezinden alınır. Vize randevusu, vize başvurularının son işlemidir. Fransa vize randevusuna randevu gün ve saatinde katılmak zorunludur. Bu randevu, karşılıklı görüşme ile yüzyüze yapılan bir mülakat sistemi değildir.

Fransa vizesi randevusu eksiksiz hazırlanmış evrak dosyasının ve parmak izinin başvuru merkezine bırakılmasını kapsar. Fransa vize başvurusunun son adımı randevu için en az yarım saat öncesinden başvuru merkezinde bulunmak yararınızadır.

Fransa vize başvuruları için randevuya giderken, evrakların eksiksiz hazır edildiğinden emin olunmalıdır. Randevu gününde biyometrik işlemler mutlaka tamamlanmalıdır. Randevu sürecinin bu aşamasından sonra pasaportun başvuru merkezine gönderilmesi beklenir.

Fransa Vize Sorgulama

Fransa vize başvuru işlemlerinde sorgulama vizenin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığına dair bir bilgi almak için yapılamamaktadır. Vize başvurusu evraklarınızın durumunu Fransa vizesi başvuru sorgulama ile görebilirsiniz. Ancak bu sorgulama, başvuru sürecinizin olumlu ya da olumsuz ne şekilde sonuçlanacağına dair bir bilgi vermemektedir.

Fransa vizesi sonuçları, başvuru merkezinden pasaport alındığında öğrenilebilir.

Fransa Vizesi Başvuru Adımları S.S.S

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vize başvuruları başvuru merkezinin yoğunluğuna göre ortalama 15 gündür. Tatil dönemleri gibi yoğun dönemlerde başvuruların sonuçlanarak pasaportun başvuru merkezine ulaşması daha fazla zaman almaktadır. Fransa başvuruları yoğunluğun az olduğu dönemlerde 3 ila 7 gün arasında sonuçlandırılmaktadır.

Fransa Vizesi almanın 4 ana adımı nelerdir?

Vize Başvurunuza Yardımcı Olacak Dört Adım Vize ücretinizi ödeyin, Kabul edilebilir fotoğrafları hazırlayın, Online vize başvurunuzu doldurun, Getirmeniz gereken tüm gerekli belgelerin bir listesini alın ve. Vize görüşme randevunuzu planlayın.

Fransa Vize Mülakatı Hangi Sorular Sorulur?

Fransa’ya seyahatinizin sebebi nedir? Fransa’da kalış süreniz nedir? Fransa’da nerede kalacaksın? Seyahatiniz boyunca masraflarınızı kim karşılayacak?

Fransa Büyükelçiliğinden bilgi alınız.

Fransa vize başvuru hakkında bilgi alınız.

Oyla post