Fransa Vizesi Alacaklar Dikkat! 1 – Fransa konsolos

Fransa Vizesi Nasıl Alınır

Fransa vizesi nasıl alınır sorusu özellikle ilk kez Fransa’ya gidecek insanların merak ettiği en önemli sorudur. Zira alışkın olmadıkları bir durum olduğu ve prosedürleri tam olarak bilemedikleri için ister istemez kafalarında hep bir kuşku ve stres oluyor. Ancak artık işler o kadar kolaylaştı ki bu işi yapan ve çok kaliteli hizmet veren yetkili kuruluşlar bulunuyor. Bu sayede hiçbir sorun yaşamadan ve strese girmeden istediğiniz vizeyi alabiliyorsunuz. Fransa vizesi almak için öncelikle belirlenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazır olması gerekiyor. Bu evrak listesini danışmanlık kurumunu arayarak öğrenebilirsiniz. Ardından online bir şekilde randevu alıyorsunuz. Randevunun verildiği gün ve saatte ilgili kurumun ofisine gidiyorsunuz ve işlemleri tamamlıyorsunuz.
[toc]

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar

Fransa vizesi kaç günde çıkar sorusu oldukça önemlidir. Çünkü yurt dışı seyahat planlaması, uçak ve konaklama sürelerini tamamen bu vizeye göre ayarlamanız gerekiyor. Eğer iyi bir şekilde koordine olamaz ve zamanlamayı tutturamazsınız ciddi problemler ve maddi zararlarla karşılaşabilirsiniz. Fransa vize başvurusu 4 iş günü ile 7 iş günü arasında değişen sürelerde sonuca varılır. Ancak dediğimiz gibi uçak ve otel rezervasyonlarınızda sıkıntı olmaması adına vize işlemlerini 15 gün öncesinde başlatmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü evraklarda eksiklik olabilir, hata olabilir, bu yüzden de süreç uzayabilir. Her şeyi düşünerek önlem almalı ve zamanı verimli kullanmalısınız.

Fransa Turistik Vize Ücreti 2020

Fransa turistik vize ücreti 2020 yılında bir miktar arttırıldı. Seyahat vizesi olarak da anılan bu vize türü için harç bedeli 80 euro civarıdır. Bu rakamın sadece ilgili ülkenin konsolosluğu için verildiğini belirtelim. Bir de aracı kurumun sizden talep ettiği bir miktar olacaktır. Bu hizmet bedeli Türk Lirası türünde olup, 210 lira civarında bir rakama tekabül etmektedir.  Hatta kendinizi daha özel hissetmek ya da işlerin hiçbir bölümüne müdahil olmak istemiyor ve sürecin daha da hızlı geçmesini istiyorsanız yetkili kurumdan VIP hizmet alabilirsiniz. Bunun bedeli ise 190 euro + KDV olarak belirlenmiştir.  Bu VIP servis, Fransa konsolosluğunun izni ve denetimi altında yapıldığını da belirtelim.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020

Fransa vizesi için gerekli evraklar 2020 yılı için güncellenerek ilgili aracı kurumların sitelerinden bildirildi. Pasaportunu hazırlayan başvuru sahipleri öncelikle internet üzerinden yetkili aracı kurum sitesinden online başvuru formu doldurur. Buna müteakip firmanın bildirdiği gerekli evrakları hazırlayarak, randevu saatine yetiştirmeye çalışır. Bu evrakların en önemlisi pasaporttur. Kullanım süresi vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha uzun olmalıdır ve pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Biyometrik fotoğraf, Sağlık sigorta poliçesi, Konaklama ve uçak bilgileri, Bankada 5.000 lira ve hesap hareketlerin dökümü, maaş bordrosu gibi evraklarda hazırlanması gereken evraklar listesinde yer alır.

Fransa’nın Vize İstemediği Ülkeler

Fransa’nın vize istemediği ülkeler içerisinde Avrupa Birliği ülkeleri ve İsviçre bulunmaktadır. Bu ülkelerdeki vatandaşlar gerek transit geçiş gerekse de turistik amaçlı ziyaret için vize almalarına gerek yoktur. Schengen bölgesi dışında kalan ülkelerden Fransa’ya gidecek olan vatandaşların ise vize almaları zorunludur. Vize muafiyeti olan kişiler ise süresiz bir şekilde bundan muaf tutulmazlar. Sadece 90 gün ile sınırlandırılırlar.

Schengen Vize Ücreti 2020

60 euro olan Schengen vize ücreti 2020 yılında yüklü bir artış ile 80 euro olmuştur. Başvuru sırasında alınan bu ücretin tam ve eksiksiz olarak sadece banknotlardan oluşuyor olması gerekir. Bu ücret vize işlemleri karşılığında konsolosluk adına alınan ücrettir. Schengen vize ücretinden öğrenciler, araştırmacılar ve 6 yaşını geçmemiş çocuklar muaf tutuluyor. 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklardan ise % 50 indirimli olarak tahsis ediliyor.

Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Vizeler genellikle ya turistik seyahat ya da ticari olarak alınır. İkisinde de belli başlı evraklar ortak olsa da farklı evraklar da istenebilmektedir. Ticari vize için gerekli evraklar listesinde de kendisine özgü bazı belgeler mevcuttur. Fransa vizesi için Schengen vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Pasaport, fotoğraf, banka hesap ücreti, bankada nakit 5.000 lira para gibi ortak evrakların yanı sıra, ticari davetiye olmalıdır. Bununla ilgili detaylı bilgiyi vize merkezlerinde ki danışmanlar vasıtasıyla temin edebilirsiniz. Aynı şekilde diğer önemli evraklardan biri de vize talep dilekçesidir. Bu dilekçe şirketin antetli kağıdı kullanılarak, konsolosluğa hitaben yazılacak bir dilekçedir.

Fransa Vizesi Hakkında Paylaşımlar

Fransa vizesi ekşi sözlükte en çok konuşulan ve paylaşılan konulardan biri olmuştur. Buradaki yazıları genellikle Fransa’ya gitmiş ve tecrübe edinmiş insanların yazdığını belirtelim. Tabi ki içlerinden belki de gitmemiş ama gitmiş gibi anlatan paylaşımlar olacaktır. Ancak genel itibari ile oldukça yararlı bilgilere sahip olabilirsiniz. Burada bulunan her insanın anlattığı ve paylaştığı konuların satır aralarında sizleri ilgilendirecek noktalar mutlaka çıkacaktır.

Fransa Ticari Vize Ücreti

Fransa ticari vize ücreti diğer turistik vizelere nazaran biraz daha pahalıdır. 80 euro olarak belirlenen ticari vize ücreti yetkili kurum VFS Global Fransa üzerinden başvuru yapılarak alınabilir. Bu bedele ek olarak VFS Global kurumuna hizmet bedeli olarak 210 lira ödeme yapılması gerekiyor. Daha fazla hizmet isterseniz VIP hizmetten 190 euro karşılığında faydalanabilirsiniz.

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Fransa vize başvurusu yapmak oldukça kolay bir işlemdirAncak bürokratik bir düzen çerçevesinde yasal ve belirli bir sıra ile işlemler uygulanmaktadır. Bu yüzden genellikle bu tarz süreçler, konsolosluğun belirlemiş olduğu yetkili kurumlar vasıtasıyla yapılır. Öncelikle siz istediğiniz vize türünü ve seyahat amacınızı belirliyorsunuz ve kurumun internet sayfasından online bir şekilde başvuru yapıyorsunuz. Başvuru zamanına kadar hazırlamanız için size gerekli belgelerin bir listesini veriyorlar ve siz bunları hazırladıktan sonra kurumun ofisine giderek bizzat işlemleri tamamlıyorsunuz. Harç yatırma ve toplanan evrakların teslimi için büroya gitmeniz şarttır.

Davetiye İle Fransa Vizesi Nasıl Alınır

Davetiye ile Fransa vizesi almak ulusal mevzuata uygun bir şekilde yapılmalıdır. Davetiye mektubunda şartlar ve neden talep edildiği ile alakalı olarak detaylı bir izan bulunmalıdır. Bu davetiye mektubu, davet eden kişinin Fransa’da bulunan belediyeden temin edilir. Bu belgenin de başvuru sahibinin dosyasında olması gerekir. Eğer bu davet mektubunu hazırlayan kişi Fransız vatandaşı ise bu mektuba ek olarak kimlik fotokopisini ve ikame ettiği evin sahibi ise tapusu, kiracısı ise kira kontratının fotokopisini de dosyaya koyması gerekmektedir.

Fransa Ankara Konsolosluğu

Fransa’nın Türkiye’de yetkili olduğu en etkin dış temsilciliği olan Fransa Ankara Konsolosluğu, iki ülke arasındaki ilişkileri kuvvetlendirme görevinin yanı sıra Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ya da diğer ülkenin vatandaşları için vize başvurularını değerlendirir ve onları bir sonuca bağlar. Fransa, Türkiye’nin her iline bir temsilcilik açamayacağı için Ankara Konsolosluğu kapsamı altında pek çok il bulunmaktadır. Vize başvurusu yapacak bu illerdeki vatandaşlarında işlemlerini tamamlaması için Ankara’ya gelmesi gereklidir. Ankara Konsolosluğu toplamda 64 ile hizmet verirken bu anlamda da oldukça geniş bir coğrafyaya sahip durumda bulunuyor.

Fransa'da Oturum Karti Yenileme

Kişilerin Fransa’da oturum izninin dolmasına 1 ay kala kişiler gerekli işlemler ile oturum iznini uzatabilir. Oturum izninin uzatılmasının ardından ise kişilerin oturum kartını yenilemesi gerekir. Oturum kartını yenilemek isteyen kişiler Fransa’da ikamet ettikleri adres için hizmet sunan valiliğe giderek oturum kartını yenilemek istediğini sunmalıdır.

Fransiz Vatandaşı Türkiye'de Ne Kadar Kalabilir

Fransa ülkesi vatandaşları herhangi bir vizeye gerek duymadan kesintisiz olarak en fazla 90 gün kalabilir. Ancak kişiler 90 günden uzun kalmak istiyorlarsa herhangi bir vize almadan İl Göç Müdürlüğü’ne giderek kısa süreli ikamet başvurusu ile konaklamaya devam edebilir. Ancak tek seferde 6 aydan uzun süre Türkiye’de kalmak isteyen Fransız vatandaşın Türkiye’ye gelmeden önce geliş nedenine uygun olarak vize alması gerekir.

Fransa'ya Yerleşmek İstiyorum

Fransa’ya yerleşmek istiyorsanız öncelikle uzun süreli vize için geçerli bir nedeniniz olmalıdır. Bu neden çalışmak ya da evlilik gibi bir neden olabilir. Nedeninize bağlı olarak Fransa Konsolosluğu’na giderek ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvurunuz sırasında nedeninize uygun olarak belirlenmiş gerekli evrakları teslim etmeniz gerekir.

Fransada Evlilik

Fransa’da evlenmek isteyen kişilerin öncelikle Fransa evlilik vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Bu vize kişilere oturma izni sağlamaz, yalnızca kişilerin Fransa içerisinde evlenebilmesi için verilir. Kişiler Fransa evlilik vizesi ile Fransa’ya seyahat ettikten sonra ikisi de Türk ise Türkiye Konsolosluğu’nda, eğer çiftlerden biri Fransız ise Fransa belediyelerinde evlenme işlemlerini tamamlayabilir.

Oturum Karti Fransa

Fransa oturum kartı almak isteyen kişilerin ilk olarak Fransa’da oturma izninin bulunması gerekir. Bu izin doğrultusunda kişiler ikamet ettikleri yer ile ilgilenen valilik ya da belediyeye giderek oturum kartı başvurusunda bulunmalıdır. Oturum izni süresince alınan kart, oturma izninin yenilenmesi durumunda yenilenmelidir.