Fransa Vize Sonuçlanma Süresi

Fransa Vize Sonuçlanma Süresi 1 – Fransa konsolos

Fransa Vize Başvurusu Ne kadar Sürede Sonuclanır?

Fransa vizesi için başvurusunu gerçekleştirenlerin en merak ettiği konulardan biri de seyahatinden önce sonucu ne zaman öğrenebileceği üzerinedir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken vize sonuçlanma sürelerinin pek çok etmenden etkilendiği ve değişken olduğudur.

Fransa turistik vize başvurusu gibi kısa süreli vizelere yapılan başvurularda ortalama olarak 10 iş günü içinde geri dönüş alındığı gözlemlenmiştir. Bu süre maksimum 21 iş günü ile sınırlandırılmış olsa da Konsolosluğun başvuru sahibini görüşmeye çağırması, ek belge temini istemesi gibi durumlarda bahsedilen bu süre zarfı uzayabilir.

Çünkü devreye başvuranın belge temin süresi, posta şirketinin belgeyi iletme süresi ve yeni belgenin değerlendirme süresi de girecektir. Ayrıca Konsolosluk resmi tatilleri ya da dönemsel olarak çalışanların kurum içi yoğunluğu, vize sonuçlanma süresini uzatacak etmenlerdir.

Uzun süreli yani Fransa oturum izni ya da Fransa çalışma izni gibi vizelerde bahsedilen bu süre daha uzun olmaktadır. Ortalama olarak 1-2 ay gibi bir süre boyunca uzun dönem için başvurulan vizenin sonuçlanması beklenebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında denebilir ki, başvuranın mağdur olmaması ve planlarında aksaklık yaşanmaması için Fransa vize başvurusu kısa dönem Schengen vizelerinde seyahat gününden 1 ay kadar önce yapılmalıdır.

Uzun dönem vizelerde ise bu süre 2 ay olarak önerilir. Ayrıca Konsolosluğun seyahatin gerçekleşmesi vaat edilen süreden en fazla 3 ay öncesinde başvuruları kabul ettiği unutulmamalıdır.

Fransa Çalışma Vizesi Nasıl Alınır

Fransa’da bir işte çalışmak isteyen kişilerin gerekli izinlere ve uygun bir vizeye sahip olmaları gerekir. Örneğin turistik vize alan bir kişinin ülkede çalışma hakkı yoktur. Bu hakka sahip olmak isteyen kişilerin gerekli belgeleri bir dosya halinde konsolosluklara sunarak çalışma vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin ülkede çalışacakları şirket tarafından iş sözleşmeleri yetkili makamlara gönderilmelidir.

Fransa Vize Randevu

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin vize başvurularını yapabilmeleri için bölgelerinde yetkin olan konsolosluklara başvurması gerekmektedir. Bu konsoloslukların vize ile ilgilenen birimleri ile iletişime geçilerek randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. Randevu alımı vize başvuru sürecinin en önemli adımlarından bir tanesidir. Bunun sebebi randevusu olmayan kişilerin hiçbir işlemde bulunamamasıdır.

Fransa Vatandaşlık

Fransa’da vatandaşlık almak isteyen kişilerde aranan ilk şart 18 yaşından büyük olmalarıdır. Bu süreç içerisinde hiçbir adli vakaya karışmış olmamaları, sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Buna ek olarak kişilerin ileri düzeyde Fransızca bilmesi gerekir. Son olarak başvuruda bulunan kişilerin en az 5 sene boyunca hali hazırda bulunan ikamet izinlerinin olması gerekir. Bu şartları karşılayan kişilerin başvuru yapma hakları bulunmaktadır.

Fransa Vatandaşlığı

Fransa vatandaşlığına sahip olmak bu kişilere hayatları boyunca birçok avantaj kazandırır. Bu avantajlardan bir tanesi de vize işlemlerinden muaf tutulmalarıdır. Hayatları boyunca Avrupa ülkelerini gezerken vize almaları gerekmez. Bu sayede karışık ve zor vize başvuru işlemlerini yapmak zorunda kalmazlar. Ayrıca bu kişiler eğitim, iş bulma gibi imkanlardan da kolayca yararlanabilirler.

Fransiz Vatandasi Olmak İcin İstenen Belgeler

Fransız vatandaşı olmak isteyen kişilerin eksiksiz bir şekilde toparlamaları gereken evraklar; 2 adet başvuru formu, vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin kimlik fotokopileri, kişilerin tam isimlerinin yazılı olduğu adres beyanı, kişilerin doğum belgesi, eğer evliyse bunu ispat edecek çeşitli belgeler, yeterli dil seviyesine sahip olduğunu gösteren belgeler, adli sicil kaydı, finansal belgelerdir. Bu belgelerin her biri fotokopileri ile birlikte yetkili kurumlara sunulması gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir