Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org’dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Previous
Next

Fransa Vize Başvurusu Ne kadar Sürede Sonuclanır?

Fransa vizesi için başvurusunu gerçekleştirenlerin en merak ettiği konulardan biri de seyahatinden önce sonucu ne zaman öğrenebileceği üzerinedir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken vize sonuçlanma sürelerinin pek çok etmenden etkilendiği ve değişken olduğudur.

Fransa turistik vize başvurusu gibi kısa süreli vizelere yapılan başvurularda ortalama olarak 10 iş günü içinde geri dönüş alındığı gözlemlenmiştir. Bu süre maksimum 21 iş günü ile sınırlandırılmış olsa da Konsolosluğun başvuru sahibini görüşmeye çağırması, ek belge temini istemesi gibi durumlarda bahsedilen bu süre zarfı uzayabilir.

Çünkü devreye başvuranın belge temin süresi, posta şirketinin belgeyi iletme süresi ve yeni belgenin değerlendirme süresi de girecektir. Ayrıca Konsolosluk resmi tatilleri ya da dönemsel olarak çalışanların kurum içi yoğunluğu, vize sonuçlanma süresini uzatacak etmenlerdir.

Fransa Vize Sonuçlanma Süresi
Fransa Vize Sonuçlanma Süresi

Uzun süreli yani Fransa oturum izni ya da Fransa çalışma izni gibi vizelerde bahsedilen bu süre daha uzun olmaktadır. Ortalama olarak 1-2 ay gibi bir süre boyunca uzun dönem için başvurulan vizenin sonuçlanması beklenebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında denebilir ki, başvuranın mağdur olmaması ve planlarında aksaklık yaşanmaması için Fransa vize başvurusu kısa dönem Schengen vizelerinde seyahat gününden 1 ay kadar önce yapılmalıdır.

Uzun dönem vizelerde ise bu süre 2 ay olarak önerilir. Ayrıca Konsolosluğun seyahatin gerçekleşmesi vaat edilen süreden en fazla 3 ay öncesinde başvuruları kabul ettiği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir