Fransa Vize Reddi

Fransa Vize Reddi 1 – Fransa konsolos

VİZE REDDİ

Fransa vizesi almak isteyen şahıslar bütün belgelerini konsolosluk yetkililerine sunduğu takdirde şartları sağlamayan evraklar bulunuyorsa vize reddi gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda başvuru işlemleri yeniden yapılabilir. Ne gibi durumlarda vize reddi gerçekleştiğine dair bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Vize başvurusu yaparken gereken evrakları iyi bir şekilde öğrenmek ve konsolosluk yetkililerine teslim etmek gerekmektedir. Bu hususta eksik evrak ya da yanlış beyan evraklarda sahtecilik vizenin ret cevabı almasına neden olabilir. Seyahat amacının da yine bu ölçüde kanıtlanmasına ilişkin evrakların başvuru evrakları içerisinde bulunması şarttır.

Bu hususlara ek olarak ise seyahatin bitiş tarihinden sonra şahıs Fransa’dan ayrılacağına ilişkin evrakları da eksiksiz olarak sunmalıdır. Bu şartları sağlamayan şahıslar konsolosluk yetkilileri tarafından Fransa’ya giremez olarak nitelendirilir. Vize başvurusu yapan kişiler seyahatlerine ilişkin bütün evrakları ve ülkeden ayrılacağını gösteren belgeleri yetkililere sunmalıdır.

Vize reddi birçok durumdan kaynaklı olarak çıkabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken başvuruda aynı hataya düşmeden evrakları yeniden hazırlamak olacaktır. Vize reddine sebep olan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Seyahat Belgelerinden Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Seyahat Şartları Ve Seyahat Amacından Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Schengen Giriş Yasağından Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Ekonomik Şartlardan Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Schengen Vizesi Süresinden Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Sağlık Sigortası Sebebiyle Fransa Vizesinin Reddedilmesi

Kişinin Ülkesine Dönmesi Konusunda Şüphe Olmasından Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Bu nedenler ile vize reddi olabilir. Fransa vize başvurusu yapacak olan şahıslar ve vize işlemlerinde bulunacak olan bütün diğer ülke vatandaşları da bu hususlara dikkat etmek durumundadır.

SEYAHAT BELGELERİNDEN KAYNAKLI FRANSA VİZE REDDİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Vize reddi ile sonuçlanan başvurularda genelde belgelerden kaynaklı bazı sorunlar neden olmaktadır. Bu sıkıntılar belgelerin güncel olmaması ile bilinmektedir

Vize başvurusu yapan kişiler genelde belgelerini güncel bilgiler ile doldurmamaktadır. Güncel belgeler ve güncel bilgiler evraklarda yer almıyorsa vize reddi gerçekleşebilir. Bu belgelerin aynı zamanda da geçerliliğini sürdürüyor olması gerekmektedir.

Geçerliliğini sürdüren belgeler konsolosluk yetkilileri tarafından incelenmeye alınır. Fransa vize başvurusunda konsolosluk yetkililerine sunulan evrakların incelenmesinde sahte evraklara rastlanılması durumunda da vize reddi gerçekleşebilir.

Şahıslar evrakların sahte olmadığını kanıtlamak zorundadır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için Fransa Konsolosluğu’nun belirlediği kurallara sadık kalmak tavsiye edilmektedir.

SCHENGEN GİRİŞ YASAĞINDAN KAYNAKLI FRANSA VİZE REDDİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Schengen ülkeleri 28 ülkenin bir araya gelerek vatandaşların bu ülkeler arasında kontrolsüz geçişini sağlamaktadır. Bu sebeple de schengen vizesine sahip kişiler bu ülkelere belirttiği takdirde giriş sağlayabilir.

Ancak bu ülkelerden birine giriş yasağı bulunuyorsa schengen ülkelerinden biri olan Fransa konsolosluk yetkilileri de vize reddi kararı verebilir. Schengen Bilgi Sisteminde bulunan bilgiler de bu sebeple konsolosluk yetkililerinin vize başvurusunu değerlendirme aşamasında dikkate aldığı bir sistemdir.

Scgenhen ülkelerine vize başvurusu yapılırken herhangi bir schengen ülkesine giriş yasağının bulunmadığına emin olunmalıdır.

Schengen Vizesi Süresinden Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Schengen vizesi yukarıda belirtildiği üzere schengen ülkelerine giriş kolaylığı sağlayan vize türüdür. Bu ülkelere giriş kontrolü sağlanmadan geçiş sağlanabilir ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dâhil diğer ülke vatandaşları bu ülkelere girmek için schengen vizesi almak zorundadır.

Bu vize türü 6 aylık süre içerisinde belirli sayıda seyahati kapsar ve bu seyahat hakkını dolduran kişiler diğer schengen vizesi başvurusuna kadar seyahat edemez. Bu durumda vize başvurusu reddi gerçekleşebilir. Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkı vermektedir.

Vize başvurusunda bulunan şahıs son 6 ay içerisinde herhangi bir schengen ülkesinde 90 günlük hakkını doldurmuş ise Fransa vize reddi ortaya çıkabilir. Bu durumda bu 6 aylık sürecin bitmesini beklemek ve yeniden schengen vizesi başvurusunda bulunması gerekecektir.

Kamu Güvenliği Nedeniyle Fransa Vizesinin Reddedilmesi

Fransa vize başvurusu yapan kişiler vizenin sonucunu beklemek durumundadır. Bu süre konsolosluk yetkililerinin ek evrak isteme talebine göre uzayabilir.

Bu süre sonucunda kişinin ülkeye girmesi sakıncalı görülürse vize reddi gerçekleşir. Bu durumlardan biri de kamu güvenliği nedenidir. Bazı durumlar kişinin kamu yararını ihlal ettiği gerekçisi ile ülkeye girişine izin verilemez. Herhangi bir schengen ülkesi için kamu yararı ihlali bulunuyorsa Fransa konsolosluk yetkilileri de vize başvurusunu ret cevapla sonuçlandırabilir.

FRANSA VİZE REDDİNE İTİRAZ

Fransa seyahati için vize başvurusu yapıldığında süreç başlar. Bu süreç 10 gün gibi bir zamanda sonuçlanabilir. Ancak vize başvurusu ret cevabı ile sonuçlandığı takdirde başvuru yapan şahıs evraklarını ve gerekli durumları gözden geçirip yeniden başvuru yapabilir. Aynı zamanda bu karara itiraz hakkı da bulunmaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi evraklarını gözden geçiren şahıslar yeniden değerlendirme yapılması isteminde bulunarak Fransa Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta hangi sebeple vize reddi sonucu alındı ise bu konuda eksiklik ya da düzeltme yapılmalıdır.

Bu düzeltme yapıldığı takdirde vize başvurusu için itiraz hakkı bulunabilir. Gerekçeleri yerine getirmeden yine aynı hata ile vize başvurusunda bulunmak bir ret kararı daha alınmasına sebep olabilir ve bir sonraki vize başvurusunu bu ret kararları da etkileyecektir.

Başka bir ülke için alınan vizelerde de daha önce alınan ret kararları incelenmektedir. Konsolosluk yetkilileri bu kararların neden verildiğini sorgular ve bu hususlarda değişme oldu mu bunu kontrol eder.

Fransada 10 Yillik Oturum Nasil Alinir?

Fransa’da 10 yıllık oturum izni için çalışma şartlarınıza göre sözleşmenizin olması, ikamet adresiniz ve çalışma sözleşmenizin belgelerinin hazır olması gerekmektedir. 10 yıllık oturma izni için süresiz vizenizin bulunması ve ikamet ettiğinizin adresin kendinize ait olması da sürecin hızlanmasını sağlayacaktır. Oturma izni için göçmenler bürosuna başvuru yapılması gerekmektedir.

Fransa Sevgili Vizesi

Fransa sevgili vizesi için partnerinizin size davetiye göndermesi gerekmektedir. Schengen vize anlaşmalarında uygulanan PACS vizesi, oldukça kolaydır. Partnerinizin sizinle yaşamak istediğini onaylaması ve göçmenler bürosuna beraber müracaat etmeniz halinde kısa sürece PACS vizesi ile Fransa’da evlenmeden partner vizesi ile sevgilinizle aynı adreste ikamet edebilirsiniz. Pacs için partnerlerin göçmenler bürosuna başvuru yaparak belge alması yeterli olacaktır.

Fransada Calisma İzni Almak

Fransa’da çalışma izni almak için öncellikle oturma izninizi almanız ve daha sonra iş yeri onayınızla birlikte göçmenler bürosuna müracaat etmeniz gerekir. 6 aylık çalışma izni dışında, 1 yıla kadar iş yeri sözleşmenizle birliye çalışma izni onayı alabilirsiniz. İzniniz bitmeden bir ay önce yeniden başvuru yaparak çalışma izninizi uzatmanız gerekmektedir. En fazla 2 yıl ile 10 yıla kadar çalışma izni alabilirsiniz.

Fransa Resmi Tatilleri

Fransa resmi tatilleri, 1 ocak yeni yıl, 9 mayıs ikinci dünya savaşı zafer bayramı, 1 mayıs işçi bayramı, Ascension 13 mayıs tatili, 14 temmuz Fransa milli bayramı, 5 haziran pentecote tatilidir. Hafta içi çalışmakta olan konsolosluk Türkiye’deki ramazan bayramı ve kurban bayramlarında da hizmet vermez. Türkiye resmi tatillerinde de çalışmamaktadır.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır 2021

Avrupa Birliğini kapsamakta olan Schengen vizesi için gideceğiniz ülkenin vize formunda bulunan schengen  vize başvuru işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Türkiye’den AB’ye gittiğiniz takdirde schengen vize başvuru talebinde bulunursunuz. Vize başvurusu için önce konsolosluktan randevu almanız daha sonra vize işlemlerini takip ederek, randevu gününde belgelerinizle birlikte mülakata girmeniz gerekmektedir.

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir