Fransa Vizesi Nasıl Alınır: [Güncel Şartlar] 1 – Fransa konsolos

Fransa Vizesi Nasıl Alınır: [Güncel Şartlar]

Fransa vizesi alma şartları

Fransa Vizesi

Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi olan Fransa da diğer Avrupa ülkeleri gibi vizesiz giriş kabul etmiyor. Bu sebeple Fransa’yı ziyaret etmek istediğiniz taktirde vize almanız gerekmektedir.

Fransa’ya gidiş amacınız ne ise ona göre alacağınız vize de değişmektedir. Vizeler kategori ve süresine göre türlerine ayrılmaktadır. Seyahat öncesinde size uygun vizeyi seçerek başvuru merkezlerinden vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan giriş yapmanız mümkündür.

Schengen vizenizin olması dahilinde Schengen ülkesi olan Fransa’ya vize almadan da gidebilirsiniz. Vizelerin ne işe yaradığı hakkında azda olsa bilgi sahibi olmanız seyahatiniz sırasında sorunla karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

Fransa’ya gitmek için Schengen vizesi aldığınız zaman Schengen ülkeleri olan, Belçika, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Norveç, İzlanda, İtalya, Macaristan gibi ülkelere de giriş yapabilirsiniz.

Bu ülkelere giriş yapabilmek için öncelikle Fransa’ya giriş yapmak zorundasınız. Vize almak için yatırmış olduğunuz harç ücretleri ve belirli belgelerle konsolosluklara ya da vize merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

fransa-vize-guncel-bilgi

Fransa vizeleri hakkında en güncel bilgilere ulaşın.

Fransa Vizesi Türleri

Fransa’ya gidiş nedeninizi belirlediyseniz ve seyahatiniz 90 günü aşmayacak şekilde ise Fransa Schengen vizesi alabilirsiniz. Vizeler seyahat amacına ve vizenin imkan sağlamış olduğu seyahat süresine göre türlere ayrılmaktadır.

Her vize ile Fransa’ya seyahat edebilirsiniz ancak her vize ile aynı süre boyunca seyahat edemezsiniz. Vizelerin belirlemiş olduğu süre boyunca Fransa’da bulunabilirsiniz. Bunun dışında Fransa’da bulunmanız yasal olarak doğru değildir.

Schengen vizesi almanızı gerektiren bazı seyahat amaçları şunlardır:

 • Aile veya arkadaş ziyareti Vizesi
 • Sözleşmeli çalışanlar için vize
 • Ticari Vize
 • Turistik Vize
 • Şirket sahibi olanlar ve çalışanlar için vize
 • Öğrenci Vizesi
 • Çocuk Vizesi
 • Bulgaristan vatandaşı eşi olanlar için vize
 • Özel ve resmi davetiyesi bulunanlar için vize

Fransa’ya gidiyor oluşunuz orada, yaşamak, iş kurmak, eğitim görmek gibi uzun vadeli 90 günü geçen bir sebep ise D tipi vize almanız gerekmektedir. Vize tiplerinin ne işe yaradığını seyahat öncesinde öğrenmelisiniz. Aksi takdirde vize kullanmayla ilgili bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Bu vizeyi kapsayan gidiş nedenleri şunlardır:

 • Oturum vizesi
 • Bulgaristan’da okuyacak öğrenciler için
 • Erasmus öğrencileri için
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • Fransa’da evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa seyahatiniz için vize almak istiyorsanız öncelikli olarak hazırlamanız gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeleri temin ettiğiniz taktirde konsolosluktan veya konsolosluk tarafında yetki verilmiş belirli vize merkezlerinden başvuru için randevu almanız gerekmektedir.

Eğer kısa süreli vize alacaksanız Schengen vizesi almalısınız. Bu vize türünü almak için konsolosluktan bizzat randevu alamıyorsunuz. Vize merkezlerini kullanabilirsiniz.

Vize başvurusu yapmak için gidiş amacınıza bağlı olarak hazırlayacağınız belgeler de değişiklik göstermektedir. Başvuru merkezine almak istediğiniz vize türünü söyleyerek gerek olan evrakları öğrenebilirsiniz.

Başvuru merkezinin istemiş olduğu evrakları eksiksiz olarak ve doğru bilgiler ile doldurarak teslim etmelisiniz. Eksik evrak ve yanlış bilgi söz konusu olduğunda başvuru merkezi vizenizi onaylamaz. Bu nedenle evrakları titizlik ile hazırlamalısınız.

Başvuru için belli başlı olan ve istenmesi kesin olan belgeler şunlardır:

 • Kişi tarafından bizzat doldurulup imzalanmış Fransa vize başvuru formu
 • Seyahat nedeninizi açık bir dille anlatan dilekçe
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 sayfası boş olan ve son yurtdışı gezinizden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Ailenizin ve ikametinizin belirtildiği güncel nüfus kaydı
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Ruhsat, tapu, maaş bordrosu gibi kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
 • Aktif olan banka hesaplarının 3 aylık dökümü
 • Fransa’da konaklamanız için ayarladığınız otel rezervasyonuna ait belgeler
 • Gidiş dönüş için ayarladığınız uçak biletine ait belgeler

Fransa Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Fransa seyahatiniz için almanız gereken vize için ödeyeceğiniz tutarlar değişebilmektedir. Konsolosluk harç ücreti, vize merkezlerindeki işlem ücretleri bu değişimin sebebidir. Fransa’da geçireceğiniz gün sayısına göre banka hesabınızda para bulunması gerekmektedir. Yine geçireceğiniz güne bağlı olarak da sağlık sigortası ücretleri de değişebilmektedir. Bu ücretler seyahatinizin uzunluğuna bağlı olarak artış gösterecektir.

Konsolosluğa vereceğiniz harç ücreti 80 Euro’dur. Fransa vize harç ücreti her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca gidiş amacına göre de ödeyeceğiniz tutar artabilmektedir. Turistik, ticari, ziyaret, kültürel gibi bazı vize türlerinin ücreti 110 Euro’dur

Ayarlayacağınız vize merkezine göre de hizmet bedeli değişebilmektedir. Kimi yer 200 TL alırken kimi yer hizmet bedeli için 30 Euro almaktadır.

Fransa’da geçireceğiniz her gün için 100 Euro ayırmalısınız. Bu sebeple gittiğiniz günden kalacağınız son güne kadar toplamda banka hesabınızda ne kadar para olması gerektiğini hesaplayarak ona göre hazırlıklı olmalısınız. Aksi takdirde seyahat sırasında maddi yönden sorunlar meydana gelebilir.

Sağlık sigortası için ödeyeceğiniz tutarlar şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 80 Euro

Fransa Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

Başvuruda bulunabilmek için de gerekli birkaç gerekçenin sizde olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de düzenli bir hayatınız olması gerekmektedir. İş ve aile hayatınız düzenli ise başvuru yapabilirsiniz.

Sorunsuz bir şekilde vize almak istiyorsanız çalıştığınız yerde en az 1 yıl geçirmiş olmanız gerekmektedir. Konsolosluk için en az 3 aylık çalışma belgeleri bazı durumlarda yeterlidir ancak garanti olmasını istiyorsanız en az 1 yıllık sabit işinizin olması gerekmektedir.

Gelirinizin belgelerle ispatlanabilmesi gerekmektedir. Çalıştığınız yerden aldığınız düzenli maaş veya bir mülke sahipseniz oradan gelen kira gibi maddi gelir kaynaklarınızı geçerli evraklarla vize alacağınız yere kanıtlamanız gerekiyor.

Fransa vizesi şartları arasında banka hesabınızda bir miktar paranızın bulunması gerekiyor. İnternet üzerinden uçak biletlerini araştırarak bir ortalamasını alın.

Aynı şekilde size uygun bir otel odası için de araştırma ile fiyatları ortalayın. Daha sonrasında Fransa’da geçireceğiniz her gün için, davetiye ile gidiyorsanız 40 Euro, davetiyeniz yoksa 100 Euro olarak gündelik masraflarınızı da ekleyerek bir gider tablosu çıkartın. Banka hesabınızda en az bu ortalama ile aldığınız giderler kadar miktarda bir para bulundurmanız gerekmektedir.

Fransa Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar. Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

Fransa’da kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır: [Güncel Şartlar] S.S.S

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa kısa süreli vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir. Uzun süreli Fransa vizelerinde başvurular şahsen Fransız konsolosluklarına yapılmalıdır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen Vizenizin işleme koyulması için en az 15 gün beklemeniz gerekecek, ancak işlem süresi durumunuza bağlı olacaktır. Özel durumlarda, büyükelçiliklerin vizeyi işleme koyması 30 gün sürebilir ve olağanüstü durumlarda Schengen Vizesi işlem süresi 60 güne kadar çıkabilir.

Fransa Schengen vizesi ne kadar süreyle geçerlidir?

Kısa süreli Fransa vizeleri 180 gün içinde 90 gün Fransa'da kalma imkanı sağlar.

Fransa Büyükelçiliği Sitesi

Fransa vize başvuru

Oyla post
1 cevap
 1. Özkan
  Özkan says:

  Merhaba ben Fransa Paris için 15 günlük vize başvurusu yapacağım kısa bir süre için de şu anda aktif olarak çalışmıyorum SSK li olarak serbest olarak çalışıyorum bu benim için engelmidir yoksa bir çözüm yolu varmıdır teşekkürler

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar kapalı.