Fransa Vatandaşlık İşlemleri

Fransa Vatandaşlık İşlemleri 1 – Fransa konsolos

FRANSA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Fransa vatandaşlık işlemleri için bir takım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürleri yerine getiren kişiler vatandaşlık hakkın elde edebilirler. Fransa’da 5 yıl ikamet edip yaşadıktan sonra şahıslar Fransa vatandaşlık işlemleri için başvuruda bulunabilirler. Evlilik durumlarında bu süre daha kısa olmaktadır.

Fransa’da 5 yıl oturum izni ve çalışma izni bulunan kişiler vatandaşlık işlemleri için başvuru yapabilirler. Fransa’da sürekli oturum izni size 10 yıl oturma imkânı sağlar. 10 yılda bir uzatma ve yenileme zorunluluğu bulunmaktadır.

Fransa’da oturum izni alan şahıslar çalışma, tıbbı yardım alma, eğitimden faydalanma gibi hizmetlerden yararlanılabilinir ancak seçimlerde oy kullanılamaz. Sğrekli oturum izni yerine Fransız vatandaşlığı alan kişiler Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul edilir ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilir.

Ancak kendi uyruğundan çıkması gerekir. Fransa vatandaşı olan şahıs kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkar. Bu durumda çifte vatandaşlık alınması gerekmektedir.

FRANSA VATANDAŞLIK BAŞVURUSU

Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunmak için gerekli şartlar sağlandığı takdirde gerekli evrakları sunarak şahıslar sonucu beklemelidir. Vatandaşlık isteği beyanı ile aşağıda belirlenen evrakların fotokopisi ile sunulması gerekmektedir.

 1. 2 adet başvuru formu (imzalı ve güncel tarihli)
 2. Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunan kişi ve eşinin kimlik fotokopileri
 3. Tam adınızın yazdığı adres beyanı
 4. Doğum belgesi (Fransızca tercümesi ile birlikte)
 5. Son 3 ayda alınmış evlilik belgesi
 6. Eşlerin her birinin idari birim veya konsoloslukta imzaladığı yeminli ifade
 7. Çocukların doğum belgeleri, mortgage sözleşmesi, ortak vergi bildirimi, tapu belgeleri veya ortak banka hesabı gibi evlilik durumunu ispat eden belgeler,
 8. Evlilik süresince eşin Fransa vatandaşı olduğunu ispatlayan belgeler
 9. Başvuru sahibinin yetkilerin belirlediği seviyede yeterli Fransızca bilgisine sahip olması veya Fransızca diploma veya Fransızca dil sertifikası
 10. Adli sicil kaydının temiz olması (Bu belge aynı zamanda da Türkiye’deki adli birimlerden de talep edilmektedir.
 11. Çalışma veya finansal durumu belgelerle ispat etmeniz gerekebilir
 12. Başvurunuz emniyet, belediye yetkilileri ve diğer hükümete ait idari departmanlar tarafından değerlendirilir ve emniyet tarafından görüşmeye çağrılabilirsiniz.
 13. Başvurunuz kabul edilip Fransa vatandaşlığına geçtiğiniz taktirde ulusal kimlik kartı ve bir Fransız pasaportu size verilmektedir.

EVLİLİK YOLUYLA FRANSA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ

Evlenme yoluyla ya da ebeveynlerden birinin Fransız vatandaşı olması durumunda 18 yaşını dolduran çocuklar Fransa’da ikamet ediyorsa şahıslar birçok kamu hakkından faydalanabilir.

5 yıl boyunca Fransa’da yaşadığınızı kanıtlar belgeleri sunduğunuz taktirde Fransız vatandaşlığına geçiş için işlemler başlatılır. Fransız toplumuna uyum sağlandığının göstergesi olan Fransızca’nın bilinmesi gerekmektedir ve bunu belgelerle ispat etmek zorunludur.

Vatandaşlığa kabul edilmeniz durumunda Vatandaşlığa kabul ve Entegrasyon Sözleşmesini (CAI) imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşme formu 12 ay geçerli olup, 12 aydan sonra söz konusu sözleşmenin (CAI) koşullarını (Fransızca bilme ve yurttaşlık bilgisi vb.) karşılayıp karşılamadığınız yetkiler tarafından değerlendirilecektir.

.Fransız vatandaşı ile evlenip 4 yıl evli kaldıktan sonra aşağıda belirlenen şartlar sağlandığı taktirde Fransa vatandaşlık işlemleri başlatılabilir.

 • Halen evli olmanız gerekmektedir;
 • Evli olduğunuz şahsın Fransız vatandaşlığı statüsü devam etmelidir;
 • Çok iyi Fransızca bildiğinizi ispat etmelisiniz.
 • Evli olduğunuz süre zarfında Fransa’dan uzun süreli ayrılmamış olmanız gerekir.
 • Evliliğin formalite icabı olmadığını kanıtlayan diğer unsurlar
 • Fransız vatandaşı ile Fransa vatandaşlığına geçmeden önce Fransa dışında evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Fransız nüfus müdürlüğünde kayıt altına alınması gerekir.
 • Eğer ebeveynlerinizden biri Fransızsa bu süreç daha hızlı işleyebilir.

ÇOCUKLARIN FRANSA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞİ

Fransa’da doğan yabancı ülke vatandaşları 16 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler. Bu şart Türkiye vatandaşları için de geçerlidir. 18 yaşında olan çocuklar 11 yaşından beri 5 yıl süreyle sürekli olarak Fransa’da ikamet ettiğini ispat ettikten sonra Fransız vatandaşı olabilirler.

Bu bilgilere ek olarak ise 6 yaşından 18 yaşına kadar Fransa’da yaşamış olan öğrenim görmüş ve Fransız kardeşi olan şahıslar Fransız vatandaşlığına kabul edilirler

. Ebeveynlerden birinin Fransa vatandaşı olması ve 5 yıldan fazla süre Fransa’da yaşamış olması, çocuğunun Fransa vatandaşlığına kabul edilmesini sağlar.

Yasal vasisi Fransız olan ve onun tarafından büyütülen evlat edinilmiş ve büyütülen çocuklar ilerde Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)

Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi

Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi

Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi

Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

Çifte vatandaşlık işlemi yapmak için, harç ve posta bedelleri vadeli hesaba yatırılarak ödenmesi gerekmektedir. Nakit ödeme veya çekle ödeme kabul edilmemektedir.

Bu ödemeyi posta üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan sonra doldurduğunuz Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunacaksınız.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Nüfus Kayıt Evrakları

Fransa çifte vatandaşlığından yararlanmak için doğum kayıt örneği, evlilik kayıt veya aile kağıdı almak amacıyla aşağıdaki evrakların Türkiye Başkonsolosluğa “Vatandaşlık Hizmeti” ibaresiyle postayla gönderilmesi gerekmektedir.

Kimlik fotokopisi

Pasaport fotokopisi-

Oturma kartınızın fotokopisi

Dilekçe: Adres ve telefon bilgilerinizin yer alması gerekmektedir.

Harç bedeli

FRANSA ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Hem kendi ülkesinin vatandaşı hem de Fransız vatandaşı olmak isteyen şahıslar çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Çifte vatandaşlık işlemleri yapmak için harç ve posta bedelleri banka hesabına yatırılarak ödenmektedir.

Ödeme yapıldıktan sonra doldurulan Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunulmalıdır. Çifte vatandaşlık için gerekli evraklar ise şöyledir;

 • Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)
 • Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi
 • Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi
 • Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi
 • Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi
Fransa Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Fransa’da evlilik yoluyla vatandaşlık almanız için evliliğinizi Fransa vatandaşıyla yapmış olmalısınız. Daha sonra evlendiğiniz kişiyle en az 2 yıl evli kalmış olmanız, 5 yıl Fransa’da ikamet etmeniz ve mali durum yeterliliğiyle, dil ve kültürel uyum konusunda da kabul edilmeniz gerekir. Şartlar ve koşullar yerine getirildiği takdirde vatandaşlık alabilirsiniz.

Fransada Ev Alınca Oturum İzni

Göç ve Entegrasyon ofisi tarafından onaylanan uzun süreli oturma izni için öncellikle Fransa konsolosluğundan vize alınmalıdır. Vize almadan Fransa’da ev sahibi olamazsınız. Ev sahibi olduğunuz takdirde uzun süreli oturma izni sahibi olur ancak aldığınız evde düzenli olarak kaldığınızı da belirtecek belgeleri göçmenler ofisine vermeniz gerekir.

Fransa Aile Birleşimi Valilik Onayı Kaç Ayda Çıkar

Fransa aile birleşimi için Türkiye’de bulunan ailenizi yanınıza alacaksınız, öncellikle kişi başına düşen gelirinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Gelirinizin ailede bulunan çocuk sayısına göre düzenlendiği belirten mali gelir tablosuyla birlikte başvuru süreci başlayacaktır. Valilik işlemleri 1 ay ile 3 aya kadar uzayabilir, en geç 6 ay içinde sonuç tarafınıza bildirilecektir.

Fransa'da Oturum İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

Fransa’da oturma izni için ikamet adresiniz, mali gelir hesap doküm belgeniz ve vize belgelerinizle başvuru yapmanız gerekir. Çalışma izniniz ve evlilik belgeniz de dahil olmak üzere Fransa’da hangi amaçla bulunuyorsanız, bütün belgelerin eksiksiz bir şekilde göçmenler dairesine verilmesi şartı bulunmaktadır. Oturma izni için ikamet adresinizdeki kira kontratını da vermeniz şartı vardır.

Fransa'ya Turist Olarak Gidip Orada Kalmak

Fransa’ya turist olarak gitmeniz orada kalma işlemlerinin zorlaşmasına neden olur. Konsolosluktan almanız gereken belgeler oturma izni için gereklidir. Ancak orada PACS ile kalabilir veya aile ziyaretiyle de ikamet süresinin uzatılmasını sağlayabilirsiniz. İlk aşamada vize sürenizin uzatılmasını talep etmeniz daha sonra göçmenler bürosuna belgelerinizle birlikte oturma izni talebi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

10 cevaplar
 1. Volkan
  Volkan says:

  Merhaba ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum ben 17.10.1996 fransa Montreuil’de doğdum 6 yaşına kadar fransa’da yaşadım annem babamla arası iyi olmadıgı ıcın bizi türkiyeye kaçırdı ve babam hala fransa’da benim fransaya gitme hakkım var mı oturum izni almam ve ya orda tekrardan yaşamamın yolu var mı ? bilgi verirseniz çok sevinirim babamla görüşücem onunla yaşamak için

  Cevapla
 2. YUSUF KARSLIOĞLU
  YUSUF KARSLIOĞLU says:

  Merhaba,
  Eşim davetiye üzerine yaklaşık 6 aylık vize ile Fransa da akrabalarının yanında kalmak istemektedir. Eşim 26 haftalık gebe olduğu için doğum tarihi Fransa da bulunacağı döneme denk gelmektedir. Bu durumda ;
  Fransa da doğacak cocugumuz Fransız vatandaşlığı hakkı kazanmakta mıdır?
  Fransa da meydana gelecek tedavi ve doğum masrafları için özel bir sağlık sigortası yaptırmak gerekli midir, yoksa bu tür gebe kadınlar için Fransız Devleti sağlık masraflarını karşılamakta mıdır?
  Bilgi arz ederiz.

  Cevapla
 3. Çağlar koyuncu
  Çağlar koyuncu says:

  Merhaba ben 20 yıldır fransada yaşıyorum eşim fransa doğumlu çocuklarım fransız vatandaşı,
  Ben 4 yildir huzurevinde çalışıyorum aklıma takılan soru fransızca bildiğime dahi belge yada okula gitmem gerekiyo bunu nasıl yapcam daha önceleri gitim fransızca öğrenmek için o belgeler geçerli mi yardım ederseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 4. Ayşenur Baysal
  Ayşenur Baysal says:

  Merhaba, size kuzenim adına yazıyorum. Benim kuzenim şuan 17 yaşında ve Fransa’da doğdu. Şuan Fransa vatandaşlığına geçip ( ya da çifte vatandaşlık da olabilir, hangisi mümkünse) Fransa’ya yerleşip orada eğitim hayatına devam etmek istiyor. Şuan sitede yazan evraklar ile (kimlik fotokopileri, fotoğraflar gibi) başvuru yapması yeterli olacak mıdır? Ayrı işlem gerekiyor mu? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Sevgiler

  Cevapla
 5. Ayşegül
  Ayşegül says:

  Merhabalar eşim Fransa doğumlu 1,5 yaşında Türkiye’ye dönüş yapıyor daha sonra hiç gitmiyor. Babası uzun seneler dir Fransa da yaşamakta vatandaşlık hakkı var mı?
  Ya da giriş çıkışı İçin vize istenecek mi

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir