Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org’dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Menu
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Previous
Next

FRANSA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

Fransa vatandaşlık işlemleri için bir takım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürleri yerine getiren kişiler vatandaşlık hakkın elde edebilirler. Fransa’da 5 yıl ikamet edip yaşadıktan sonra şahıslar Fransa vatandaşlık işlemleri için başvuruda bulunabilirler. Evlilik durumlarında bu süre daha kısa olmaktadır.

Fransa’da 5 yıl oturum izni ve çalışma izni bulunan kişiler vatandaşlık işlemleri için başvuru yapabilirler. Fransa’da sürekli oturum izni size 10 yıl oturma imkânı sağlar. 10 yılda bir uzatma ve yenileme zorunluluğu bulunmaktadır.

Fransa’da oturum izni alan şahıslar çalışma, tıbbı yardım alma, eğitimden faydalanma gibi hizmetlerden yararlanılabilinir ancak seçimlerde oy kullanılamaz. Sğrekli oturum izni yerine Fransız vatandaşlığı alan kişiler Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul edilir ve Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilir.

Ancak kendi uyruğundan çıkması gerekir. Fransa vatandaşı olan şahıs kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkar. Bu durumda çifte vatandaşlık alınması gerekmektedir.

FRANSA VATANDAŞLIK BAŞVURUSU

Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunmak için gerekli şartlar sağlandığı takdirde gerekli evrakları sunarak şahıslar sonucu beklemelidir. Vatandaşlık isteği beyanı ile aşağıda belirlenen evrakların fotokopisi ile sunulması gerekmektedir.

 1. 2 adet başvuru formu (imzalı ve güncel tarihli)
 2. Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunan kişi ve eşinin kimlik fotokopileri
 3. Tam adınızın yazdığı adres beyanı
 4. Doğum belgesi (Fransızca tercümesi ile birlikte)
 5. Son 3 ayda alınmış evlilik belgesi
 6. Eşlerin her birinin idari birim veya konsoloslukta imzaladığı yeminli ifade
 7. Çocukların doğum belgeleri, mortgage sözleşmesi, ortak vergi bildirimi, tapu belgeleri veya ortak banka hesabı gibi evlilik durumunu ispat eden belgeler,
 8. Evlilik süresince eşin Fransa vatandaşı olduğunu ispatlayan belgeler
 9. Başvuru sahibinin yetkilerin belirlediği seviyede yeterli Fransızca bilgisine sahip olması veya Fransızca diploma veya Fransızca dil sertifikası
 10. Adli sicil kaydının temiz olması (Bu belge aynı zamanda da Türkiye’deki adli birimlerden de talep edilmektedir.
 11. Çalışma veya finansal durumu belgelerle ispat etmeniz gerekebilir
 12. Başvurunuz emniyet, belediye yetkilileri ve diğer hükümete ait idari departmanlar tarafından değerlendirilir ve emniyet tarafından görüşmeye çağrılabilirsiniz.
 13. Başvurunuz kabul edilip Fransa vatandaşlığına geçtiğiniz taktirde ulusal kimlik kartı ve bir Fransız pasaportu size verilmektedir.

EVLİLİK YOLUYLA FRANSA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ

Evlenme yoluyla ya da ebeveynlerden birinin Fransız vatandaşı olması durumunda 18 yaşını dolduran çocuklar Fransa’da ikamet ediyorsa şahıslar birçok kamu hakkından faydalanabilir.

Fransa Vatandaşlık İşlemleri
Fransa Vatandaşlık İşlemleri

5 yıl boyunca Fransa’da yaşadığınızı kanıtlar belgeleri sunduğunuz taktirde Fransız vatandaşlığına geçiş için işlemler başlatılır. Fransız toplumuna uyum sağlandığının göstergesi olan Fransızca’nın bilinmesi gerekmektedir ve bunu belgelerle ispat etmek zorunludur.

Vatandaşlığa kabul edilmeniz durumunda Vatandaşlığa kabul ve Entegrasyon Sözleşmesini (CAI) imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşme formu 12 ay geçerli olup, 12 aydan sonra söz konusu sözleşmenin (CAI) koşullarını (Fransızca bilme ve yurttaşlık bilgisi vb.) karşılayıp karşılamadığınız yetkiler tarafından değerlendirilecektir.

.Fransız vatandaşı ile evlenip 4 yıl evli kaldıktan sonra aşağıda belirlenen şartlar sağlandığı taktirde Fransa vatandaşlık işlemleri başlatılabilir.

 • Halen evli olmanız gerekmektedir;
 • Evli olduğunuz şahsın Fransız vatandaşlığı statüsü devam etmelidir;
 • Çok iyi Fransızca bildiğinizi ispat etmelisiniz.
 • Evli olduğunuz süre zarfında Fransa’dan uzun süreli ayrılmamış olmanız gerekir.
 • Evliliğin formalite icabı olmadığını kanıtlayan diğer unsurlar
 • Fransız vatandaşı ile Fransa vatandaşlığına geçmeden önce Fransa dışında evlendiyseniz, evlilik belgelerinizin Fransız nüfus müdürlüğünde kayıt altına alınması gerekir.
 • Eğer ebeveynlerinizden biri Fransızsa bu süreç daha hızlı işleyebilir.

ÇOCUKLARIN FRANSA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞİ

Fransa’da doğan yabancı ülke vatandaşları 16 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler. Bu şart Türkiye vatandaşları için de geçerlidir. 18 yaşında olan çocuklar 11 yaşından beri 5 yıl süreyle sürekli olarak Fransa’da ikamet ettiğini ispat ettikten sonra Fransız vatandaşı olabilirler.

Bu bilgilere ek olarak ise 6 yaşından 18 yaşına kadar Fransa’da yaşamış olan öğrenim görmüş ve Fransız kardeşi olan şahıslar Fransız vatandaşlığına kabul edilirler

. Ebeveynlerden birinin Fransa vatandaşı olması ve 5 yıldan fazla süre Fransa’da yaşamış olması, çocuğunun Fransa vatandaşlığına kabul edilmesini sağlar.

Yasal vasisi Fransız olan ve onun tarafından büyütülen evlat edinilmiş ve büyütülen çocuklar ilerde Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)

Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi

Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi

Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi

Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

Çifte vatandaşlık işlemi yapmak için, harç ve posta bedelleri vadeli hesaba yatırılarak ödenmesi gerekmektedir. Nakit ödeme veya çekle ödeme kabul edilmemektedir.

Bu ödemeyi posta üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan sonra doldurduğunuz Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunacaksınız.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Nüfus Kayıt Evrakları

Fransa çifte vatandaşlığından yararlanmak için doğum kayıt örneği, evlilik kayıt veya aile kağıdı almak amacıyla aşağıdaki evrakların Türkiye Başkonsolosluğa “Vatandaşlık Hizmeti” ibaresiyle postayla gönderilmesi gerekmektedir.

 

Kimlik fotokopisi

Pasaport fotokopisi-

Oturma kartınızın fotokopisi

Dilekçe: Adres ve telefon bilgilerinizin yer alması gerekmektedir.

Harç bedeli

FRANSA ÇİFTE VATANDAŞLIK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Hem kendi ülkesinin vatandaşı hem de Fransız vatandaşı olmak isteyen şahıslar çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Çifte vatandaşlık işlemleri yapmak için harç ve posta bedelleri banka hesabına yatırılarak ödenmektedir.

Ödeme yapıldıktan sonra doldurulan Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunulmalıdır. Çifte vatandaşlık için gerekli evraklar ise şöyledir;

 • Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)
 • Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi
 • Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi
 • Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi
 • Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

 

 

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.