Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum

FRANSA VATANDAŞIYLA EVLİLİK

Fransa’da yaşayan bir Fransa vatandaşı ile evlilik amacıyla seyahat edecek olan kişiler vize işlemlerini bu amaca uygun olarak yapmalıdır.

Evraklar da bu seyahat amacına uygun olarak istenmektedir. Fransa vatandaşıyla evlilik amacı ile yapılan vize başvurusu aile birleşimi vizesinden farklılık göstermektedir.

Ülkeye yerleşme ve orada ikamet etme amacı gütmeden sadece evlilik için yapılacak seyahati kapsamaktadır. Bu nedenle de aile birleşimi vizesinden farklıdır.

Fransa vatandaşı ile evlenerek ülkeye yerleşmek isteyen kişiler evlilik işlemlerinden sonra uzun süreli vize talebinde bulunabilirler.

Uzun süreli vize başvurusu yapacak olan kişiler Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’nden başvurularını bu amaca uygun olarak daha sonra yapabilirler.

Evlilik amacıyla alınan vizeler sadece bu amacı karşılayacak şekilde evraklar ile sunulur.

Konsolosluk yetkilileri de bu amaca uygun olarak başvuruları kabul eder. Fransa’ya uzun süreli oturum başvurusu yapmadan sadece evlilik amacı ile seyahat edecek olan kişiler gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamalıdır. Bu evraklarda doğru olmayan bilgiler seyahatin engellenmesine neden olabilir

Bir sonraki vize başvurusun da sonucunu olumsuz olarak etkileyebilir. Evraklardaki bilgiler diğer sistemlerde bulunan bilgiler ile karşılaştırılır ve doğruluğu karşılaştırılır.

FRANSA VATANDAŞIYLA EVLİLİK VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Fransa vatandaşıyla evlilik düşünülmesi durumunda seyahat amacı da buna uygun olarak hazırlanmalıdır. Bu amaç Fransa konsolosluk yetkililerine sunulmalı ve büyükelçilikler de bu amaca uygun vize başvurusu evraklarını almalıdır. Bu evraklar sırasıyla şöyledir;

Pasaport

Fotoğraf

Rezervasyonlar

Kimlik fotokopisi

Fransa vizesi başvuru formu

Seyahat sağlık sigortası

Evlenme ehliyet belgesi

Konaklama belgesi

Şirket Belgeleri

Finansal Belgeler

Bu belgeleri hazırlarken dikkat edilecek hususlar ise genel olarak diğer vize başvurularında bulunan hususlar ile benzerlik göstermektedir. Pasaport eski, yırtık ve yıpranmış vaziyette olmamalıdır.  İçerisinde de kesinlikle en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir.

Bu durumları sağlayan pasaportlar vize başvurusu için kabul edilebilir.  Fransa vatandaşıyla evlilik amacıyla alınacak vize için gereken fotoğraf da yine diğer vize başvurularında gerektiği gibi belirlenen ölçülerde ve biyometrik olarak konsolosluk yetkililerine diğer evraklar ile beraber sunulmalıdır.

Gidiş geliş biletleri ve bu süre zarfında Fransa’da kalınacak otel rezervasyonları bilgisi de vize başvurusu yapılırken istenilen belgeler arasında yer almaktadır.  Konsolosluk yetkilileri aynı zamanda gidiş geliş ve Fransa’da konaklama ücretini karşılayabilecek finansal desteği de belgeleri ile görmek isteyecektir.

Bunlara ek olarak da 30.000 euro’luk seyahat sağlık sigortasının da bulunması gerekmektedir. Bu şartlar Fransa vatandaşı ile evlilik vizesi almak isteyen kişiler için istenilen belgeler arasında yer almaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Yukarıda sayılan belgeler içerisinde yer alan evlenme ehliyet belgesi vize başvurusu yaparken belgeler arasında mutlak bulunması gereken evraklar arasındadır. Seyahat amacına uygun olarak bu evrak konsolosluk yetkililerinin görmek isteyeceği evraklardan biridir. Eksik olması halinde vize işlemi ret ile sonuçlanabilir.

Nikâh yapılacak yerin/bölgenin belediyesinden alınacak olan evlenme ehliyet belgesinde nikâh tarihi yer almalıdır. Fransız vatandaşı olan eşin, Fransa vatandaşlığını onaylayan resmi kimliği veya vatandaşlık belgesi veya doğum belgesinin tam nüshasının ibraz edilmesi koşulu vardır.

Evlenme ehliyet belgesi bu bilgileri kapsamaktadır ve yukarıda belirtildiği gibi evraklar içerisinde bulunmadığı taktirde konsolosluk yetkilileri ek evrak olarak bu belgeyi isteyeceklerdir. Bu durumda ret cevabı alınmaması için hazır bulundurulması gereken ilk belgedir denilebilinir.

Konsolosluk yetkilileri bu evraklara ek olarak evrak isteme talebinde bulunabilirler. Bu ek evrakların taraflarına ulaşmadığı taktirde de vize için ret kararı verilebilir.

Bu durum ileriki dönemlerde alınacak vizelerin de engellenmesine sebebiyet vereceği için şahıslar vize başvurularında evraklarını eksiksiz olarak konsolosluk yetkilisine sunmalıdır.

FRANSA OTURUM İZNİ

Fransa vatandaşıyla evlilik sağlandıktan sonra sürekli oturum izni almak isteniyorsa bunun için gerekli şartları sağlamak gerekir. Kişiler evlilik vizesini oturum izni olarak kullanamazlar bu durumda yeniden başvuru yapıp oturum izni aile birleşimi izni gibi nedenler ile vize almaları gerekmektedir.

Fransa’da uzun süreli izin vizesi bulunuyorsa Fransa oturum izni formu doldurularak uzun süreli oturum izni alınabilir. Fransa oturum izni formu kesinlikle Fransızca olarak doldurulmaktadır. Uzun süreli oturum izni için doldurulan forum Göç ve Entegrasyon Ofisine(OFII) götürülmelidir.

Oturum izni formu teslim edilirken görüşme ve sağlık kontrolü yapılmakta olup oturumla iğli harç bedelleri ödenmelidir. Fransızca dil bilgisi de bu görüşme esnasında ayrıca test edilebilir. OFII, pasaportunuza yasal olarak Fransa’da yaşadığınıza dair bir pul yapıştıracaktır. Eğer vizenizde ‘carte de séjour à soliciter’ (İkamet kartı talebi) ibaresini taşıyorsa, oturum izni başvurusu için idari bölge ofisine gitmeniz gerecektir.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN GEREKEN BELGELER

 • Pasaportun aslı
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Mernis evlenme Bildirimi 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Evlenme Kâğıt örneği 2 adet Formül B
 • Aile Cüzdanı Fotokopisi 2 Adet.
 • Sağlık raporu, noter onaylı Fransızca çevirisi
 • Adli sicil belgesi, noter onaylı Fransızca çevirisi ve apostili ve fotokopisi
Fransa Konsolosluğu Randevu

Fransa konsolosluğu randevu sistemi için online işlem alanından yararlanabilirsiniz. T.C vatandaşı  olarak ikamet adresiniz, iletişim bilgileriniz ve t.c kimlik numaranızla birlikte vize şartlarına uygun başvuru bilgilerinizi eksiksiz giriş yaparak randevu oluşturmanız gerekir. Randevu gününde ve saatinde konsolosluğa giderek resmi olarak işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Resmi tatillerde başvuru yapamazsınız.

Fransa Çifte Vatandaşlık

Fransa çifte vatandaşlık hakkınızı kullanmak için Fransa’da doğmuş olmak ve belirli süre kalmış olmak şartı vardır. Bu şartla birlikte ebeveynlerinizden bir tanesinin Fransız vatandaşı olması, göç etmiş olması ve Fransa’daki vatandaşlık haklarının devam ediyor olması şartları da bulunmaktadır. Konsolosluk üzerinden vatandaşlık için başvuru yapılarak, ailenizin Fransa etnik kökenine sahip olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Fransa'da Resmi Tatiller 2022

Fransa’da resmi tatiller 1 Ocak yeni yıl, 4 Nisan Paskalya, 1 Mayıs işçi bayramı, 9 mayıs 2. Dünya savaşı zaet günü, 13 mayıs Asscension ve 5 haziran pantecote tatilidir. Aynı zamanda Fransız milli bayram da 14 temmuz olarak kutlanmaktadır. Bu günlerde Fransa konsolosluğu hizmet vermez aynı zamanda Türkiye’de de tatiller birleştiği takdirde kurban, şeker bayramı ve milli bayramlarda işlem yapılamaz.

Ofii Sağlık Muayenesi 2022

OFII Sağlık muayenesi için Covid 19 testi yapıldıktan sonra işlemler yerine getirilecektir. Bu süreçte sağlıklı olduğunuzu kanıtlayan sağlık raporu ve muayene şartlarını yerine getirmelisiniz. Sağlıklı olduğunuz onaylandığı takdirde vatandaşlık, vize, iltica, çalışma ve aile birleşimi işlemlerine de izin verilmektedir. Randevu alınarak muayene gün ve tarihinde orada olmalısınız.

Fransa Turist Vizesi Ne Zaman Açılacak

Fransa turistik vize işlemlerinizi konsolosluk üzerinden yapmalısınız. Vize başvuru işlemleri 7 iş günü ile 15 iş günü içinde sonuçlanacaktır. Eksiksiz evraklarınızın olması ve vize şart ile taleplerine uygun olarak başvurunuzu yapmanız, sonucun onaylanmasını sağlayacaktır. Fransa resmi tatillerde hizmet vermediği için konsolosluk işlemleri de uzayabilmektedir.

22 Comments

 1. Aydin
 2. Ender
 3. Mehmet Cetinkaya
 4. Hidir seyithan
 5. veli ozdemir
  • Pembe
 6. Osmanbey İpekdal
 7. Halıl suna
 8. Õzgür
 9. Ahmet
 10. ceyda
 11. Murat
 12. Serkan
 13. Alphan Keçebaş
 14. Reyhan Türkoğlu
 15. Gül
 16. varol cyrıl
 17. Akpinar
 18. Fatih
Call Now ButtonAcil Vize