Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum 1 – Fransa konsolos

Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum

Fransa vatandaşlarıyla evlilik kriterleri

FRANSA VATANDAŞIYLA EVLİLİK

Fransa’da yaşayan bir Fransa vatandaşı ile evlilik amacıyla seyahat edecek olan kişiler vize işlemlerini bu amaca uygun olarak yapmalıdır.

Evraklar da bu seyahat amacına uygun olarak istenmektedir. Fransa vatandaşıyla evlilik amacı ile yapılan vize başvurusu aile birleşimi vizesinden farklılık göstermektedir.

Ülkeye yerleşme ve orada ikamet etme amacı gütmeden sadece evlilik için yapılacak seyahati kapsamaktadır. Bu nedenle de aile birleşimi vizesinden farklıdır.

Fransa vatandaşı ile evlenerek ülkeye yerleşmek isteyen kişiler evlilik işlemlerinden sonra uzun süreli vize talebinde bulunabilirler.

Uzun süreli vize başvurusu yapacak olan kişiler Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’nden başvurularını bu amaca uygun olarak daha sonra yapabilirler.

Evlilik amacıyla alınan vizeler sadece bu amacı karşılayacak şekilde evraklar ile sunulur.

Konsolosluk yetkilileri de bu amaca uygun olarak başvuruları kabul eder. Fransa’ya uzun süreli oturum başvurusu yapmadan sadece evlilik amacı ile seyahat edecek olan kişiler gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamalıdır. Bu evraklarda doğru olmayan bilgiler seyahatin engellenmesine neden olabilir

Bir sonraki vize başvurusun da sonucunu olumsuz olarak etkileyebilir. Evraklardaki bilgiler diğer sistemlerde bulunan bilgiler ile karşılaştırılır ve doğruluğu karşılaştırılır.

fransa-vatandaslik-bilgi

Fransa vatandaşı biriyle evlenirseniz Fransa’da oturum izni alabilirsiniz.

FRANSA VATANDAŞIYLA EVLİLİK VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Fransa vatandaşıyla evlilik düşünülmesi durumunda seyahat amacı da buna uygun olarak hazırlanmalıdır. Bu amaç Fransa konsolosluk yetkililerine sunulmalı ve büyükelçilikler de bu amaca uygun vize başvurusu evraklarını almalıdır. Bu evraklar sırasıyla şöyledir;

Pasaport

Fotoğraf

Rezervasyonlar

Kimlik fotokopisi

Fransa vizesi başvuru formu

Seyahat sağlık sigortası

Evlenme ehliyet belgesi

Konaklama belgesi

Şirket Belgeleri

Finansal Belgeler

Bu belgeleri hazırlarken dikkat edilecek hususlar ise genel olarak diğer vize başvurularında bulunan hususlar ile benzerlik göstermektedir. Pasaport eski, yırtık ve yıpranmış vaziyette olmamalıdır.  İçerisinde de kesinlikle en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir.

Bu durumları sağlayan pasaportlar vize başvurusu için kabul edilebilir.  Fransa vatandaşıyla evlilik amacıyla alınacak vize için gereken fotoğraf da yine diğer vize başvurularında gerektiği gibi belirlenen ölçülerde ve biyometrik olarak konsolosluk yetkililerine diğer evraklar ile beraber sunulmalıdır.

Gidiş geliş biletleri ve bu süre zarfında Fransa’da kalınacak otel rezervasyonları bilgisi de vize başvurusu yapılırken istenilen belgeler arasında yer almaktadır.  Konsolosluk yetkilileri aynı zamanda gidiş geliş ve Fransa’da konaklama ücretini karşılayabilecek finansal desteği de belgeleri ile görmek isteyecektir.

Bunlara ek olarak da 30.000 euro’luk seyahat sağlık sigortasının da bulunması gerekmektedir. Bu şartlar Fransa vatandaşı ile evlilik vizesi almak isteyen kişiler için istenilen belgeler arasında yer almaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Yukarıda sayılan belgeler içerisinde yer alan evlenme ehliyet belgesi vize başvurusu yaparken belgeler arasında mutlak bulunması gereken evraklar arasındadır. Seyahat amacına uygun olarak bu evrak konsolosluk yetkililerinin görmek isteyeceği evraklardan biridir. Eksik olması halinde vize işlemi ret ile sonuçlanabilir.

Nikâh yapılacak yerin/bölgenin belediyesinden alınacak olan evlenme ehliyet belgesinde nikâh tarihi yer almalıdır. Fransız vatandaşı olan eşin, Fransa vatandaşlığını onaylayan resmi kimliği veya vatandaşlık belgesi veya doğum belgesinin tam nüshasının ibraz edilmesi koşulu vardır.

Evlenme ehliyet belgesi bu bilgileri kapsamaktadır ve yukarıda belirtildiği gibi evraklar içerisinde bulunmadığı taktirde konsolosluk yetkilileri ek evrak olarak bu belgeyi isteyeceklerdir. Bu durumda ret cevabı alınmaması için hazır bulundurulması gereken ilk belgedir denilebilinir.

Konsolosluk yetkilileri bu evraklara ek olarak evrak isteme talebinde bulunabilirler. Bu ek evrakların taraflarına ulaşmadığı taktirde de vize için ret kararı verilebilir.

Bu durum ileriki dönemlerde alınacak vizelerin de engellenmesine sebebiyet vereceği için şahıslar vize başvurularında evraklarını eksiksiz olarak konsolosluk yetkilisine sunmalıdır.

FRANSA OTURUM İZNİ

Fransa vatandaşıyla evlilik sağlandıktan sonra sürekli oturum izni almak isteniyorsa bunun için gerekli şartları sağlamak gerekir. Kişiler evlilik vizesini oturum izni olarak kullanamazlar bu durumda yeniden başvuru yapıp oturum izni aile birleşimi izni gibi nedenler ile vize almaları gerekmektedir.

Fransa’da uzun süreli izin vizesi bulunuyorsa Fransa oturum izni formu doldurularak uzun süreli oturum izni alınabilir. Fransa oturum izni formu kesinlikle Fransızca olarak doldurulmaktadır. Uzun süreli oturum izni için doldurulan forum Göç ve Entegrasyon Ofisine(OFII) götürülmelidir.

Oturum izni formu teslim edilirken görüşme ve sağlık kontrolü yapılmakta olup oturumla iğli harç bedelleri ödenmelidir. Fransızca dil bilgisi de bu görüşme esnasında ayrıca test edilebilir. OFII, pasaportunuza yasal olarak Fransa’da yaşadığınıza dair bir pul yapıştıracaktır. Eğer vizenizde ‘carte de séjour à soliciter’ (İkamet kartı talebi) ibaresini taşıyorsa, oturum izni başvurusu için idari bölge ofisine gitmeniz gerecektir.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN GEREKEN BELGELER

 • Pasaportun aslı
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Mernis evlenme Bildirimi 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Evlenme Kâğıt örneği 2 adet Formül B
 • Aile Cüzdanı Fotokopisi 2 Adet.
 • Sağlık raporu, noter onaylı Fransızca çevirisi
 • Adli sicil belgesi, noter onaylı Fransızca çevirisi ve apostili ve fotokopisi

Fransa Ankara Büyükelçiliği’nden bilgi alınız.

Fransa vize ücretleri 2023 fiyatları

Fransa Vatandaşıyla Evlilik ve Oturum S.S.S

Fransaya Evlilik Yoluyla Nasıl Gidilir?

Fransa’ya evlilik yoluyla gitmek için aile birleşimi veya Fransız vatandaşla evlenme işlemleri yapılmalıdır. Fransa’da evlenmek için uzun vadeli evlilik vizesi başvurusu yapılmalı, göçmenler bürosundan evlilik başvuru işlemlerinin tamamlanması şartı bulunmaktadır. Fransa’da evlilik yoluyla kalabilmeniz için eşinizle ikamet adresiniz ve mali durumunuz Fransa hükümetinin standart saydığı koşullara göre düzenlenmelidir.

Fransa Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa çifte vatandaşlık hakkınızı kullanmak için Fransa’da doğmuş olmak ve belirli süre kalmış olmak şartı vardır. Bu şartla birlikte ebeveynlerinizden bir tanesinin Fransız vatandaşı olması, göç etmiş olması ve Fransa’daki vatandaşlık haklarının devam ediyor olması şartları da bulunmaktadır. Konsolosluk üzerinden vatandaşlık için başvuru yapılarak, ailenizin Fransa etnik kökenine sahip olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Fransada Evlilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa’da evlilik için gerekli evraklar, oturma izni, mali gelir evrakları, kira veya tapu sözleşmesi, eşinizle 1 yıl önce tanıştığınızı gösteren belgeler aynı zamanda çocuğunuz varsa mali durum yeterliliğinizin en az üç kişiye bakacak gelir grubunda olduğunun ispatlanmasıdır. Belediyeden alınan evlilik onayı, uluslararası belge düzenlemeleriyle birlikte teslim edilmelidir.

 

Oyla post
22 cevaplar
 1. Aydin
  Aydin says:

  Esim turkiyeden aile birlesim d vizesiyle fransaya geldi sonra bir hafta icinde internetten girisini onayladik 200 euros odedik ama récépissé almadan bir hafta sonra esim turkiyeye gitti isi vardi acaba bir daha fransaya geri girebilirmi. Tsk’ler cevap verirseniz sevinirim

 2. Ender
  Ender says:

  Merhaba ben fransada yaşıyorum fransiz vatandaşıyım ankaradaki fransız konsoloslugunda randevu almak istiyorum evlilik icin ve vize baş vuru icin bu randevuyu nasıl alabilirim ve ne evraklar gerekiyor randevu esnasında ltfn yardimci olurmusunuz ?? Tskr ederim

 3. Hidir seyithan
  Hidir seyithan says:

  Ben nişanlımı getireceğim uzun bir süre sürer mi işlemler Ben Fransız vatandaşıyım tek vatandaş

 4. veli ozdemir
  veli ozdemir says:

  merhaba, ben fransa’da yaşıyorum 4 yillik (pluriannuelle) oturum kartim var ve Türkiye de evlenmek istiyorum başvuru yapmaya nereden başlayacağımı bilmiyorum bilgilendirebilir misiniz ?
  teşekkürler

  • Pembe
   Pembe says:

   merhaba, ben fransa’da yaşıyorum 4 yillik (pluriannuelle) oturum kartim var ve Türkiye de evlenmek istiyorum başvuru yapmaya nereden başlayacağımı bilmiyorum bilgilendirebilir misiniz ?
   teşekkürler

 5. Osmanbey İpekdal
  Osmanbey İpekdal says:

  Merhaba,

  Ben nikah kıymak istiyorum eşimle.
  Eşim Türk vatandaş bende Fransız vatandaşayım, ne yapmam gerek?

 6. Halıl suna
  Halıl suna says:

  Selam ben Fransız vedasıyım turkıyede evlenmek ıstıyom evleneceğim kısı Faslı ne yapmam gerek

 7. Ahmet
  Ahmet says:

  Ben yaklaşık bir yıldır Fransa’da yaşıyorum buraya vizeyle geldim vizem bitti fakat bşr bayanla tanıştım ve evlilik kararı aldık öğrenmek istediğim evlilikten sonra bana ilk olarak ne kadar bir oturum izni verirler ve ilk verilen oturum izniyle Türkiye’ye gitsem bşr sorun olurmu acaba teşekkürler

 8. ceyda
  ceyda says:

  Esimi turkiyeden fransa’ya getirmek icin gerekli belgeler listesine ihtiyacim var
  onlari bana rica etsem temin edebilirmisiniz ?

 9. Serkan
  Serkan says:

  Iyi gunler,
  Bir fransiz varandasi olarak Nisanlim 17 yasinda ve bu yaz evlendigimde konsoloslugunuza basvurdugumda vize almasi icin yaş sorun olurmu.? ve bu yaz vizeye bas vurmak istiyorum…
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurlerimi sunarum.

 10. Alphan Keçebaş
  Alphan Keçebaş says:

  Eşim Fransız, yeni evlendik, ancak fransızca bilgim yok. Sürekli vize alabilir miyim? Mutlaka dil öğrenmeli miyim, fransızca seviyem hangi derecede olmalıdır?

 11. Reyhan Türkoğlu
  Reyhan Türkoğlu says:

  Eşim fransız vatandaşı ve 3 yıl oldu evleneli bu sene evlilik birleşimi yapmaya karar verdik online üzerinden formu doldurdum fakat randevu alamadım telefonla arıyorum hiç kimse yardımcı olmuyor, yardımcı olmak için telefonu cevapliyorlar ama her seferinde aynı şeyi söylüyorlar bizde biliyoruz online randevu almayı fakat site vermiyor kafayı yemek uzereyim

 12. Gül
  Gül says:

  Merhaba
  Ben Türkiye istanbulda yaşıyorum..
  Fransada yaşayan Fransız ve türk vatandaşı nişanlım var.
  Agustos ayında türkiyede evleneceğiz.
  Ben evlendikten ne kadar sonra Fransaya gelebiliyorum ve bunun için vize başvurum nasıl bir vize Başvurusu olmalı? Ne diye vize başvurusu yapmalıyım? Ve fransaya gitmem ne kadar sürer? Orada eşimle yaşamaya başlamam için neler gapmalıyım? Ne kadar sürer bu süreç?
  Teşekkürler

 13. Alena
  Alena says:

  Iyı aksamlar çift vatandaşin turkıyede konsolosluk ta nikah kiydira biliyorum kiydiriyorsa nesil başvuru yapıyoruz ne gibi belgeler isteniyor yardımcı olursanız sevinirim saygilar

 14. Alena
  Alena says:

  Iyı aksamlar çifte vatandaş turkıyede Fransız konsolasluga da nikah kiydira biliyorum ne gibi belgeler lazım saygilar

 15. Ercan sener
  Ercan sener says:

  Esimin bir an once France gelmesini istiyom ve cocugumu okula yazdirmak istiyorum gereginin yapilmasi icin rica ediyom butum islemleri verdik sadece viza almasini bekliyok

 16. varol cyrıl
  varol cyrıl says:

  merhabalar fransız vatandaşı ile evlilik yapacağım gerekli başfuru formunu maile atabilir misiniz

 17. Akpinar
  Akpinar says:

  Merhabalar oglum fransiz vatandasi turkiyede evlilik yapacak gereken belgeler nelerdir

 18. Fatih
  Fatih says:

  Mrb iki yıl önce resmî vizeyle Fransa’ya geldim şimdi Fransa da nikah yapmak istiyorum nikahtan sonra oturum veriyorlar türkiyeye gitmek için gidiş gelişte sorun yaşarmıyım

Yorumlar kapalı.