Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur

Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur?

Fransa vatandaşlık bilgileri

Fransa vatandaşı nasıl olunur; Fransa 59 milyon nüfusu bulunan ve göç sayısı yüksek olan ülkeler arasındadır. AB üyeliği bulunan ülkede vatandaşlık alabilmek için üç durum söz konusudur. Bunlardan biri Fransız biriyle evlenmek, gayrimenkul almak veya iltica ederek vatandaşlık talep etmektir. Vatandaşlık alabilmek için öncelikle vize almanız da gerekir.

Fransa Vatandaşlık Başvurusu

Evlilik yoluyla Fransa vatandaşı olmak için öncellikle konsolosluk üzerinden aile birleşimi vizesi alınması gerekmektedir. Vatandaşlık sistemine göre evlilik yoluyla Fransa’ya yerleşmiş birinin 5 yıl boyunca ülkede ikamet etmesi, devlet sosyal yardımına da ihtiyaç duymamış olması şartı vardır. Fransa’da vatandaş olmak için aynı zamanda dil yeterliliği ve kültürel yeterliliğe de bakılmaktadır.

Fransa vatandaşlığı şartlar 2023 yılında da aynı sürece tabi tutulmuş, 5 yıl boyunca ülkede oturma izni ve çalışma izni üzerinden yasal yollarda ikamet etme şartı koşulmuştur. Vize alarak, evliliğin gerçekleşmesi ve Fransa’ya yerleşen vatandaş adayının dil yeterliliği ve kültürel yeterlilik standartlarına uyması gerekmektedir.

fransa vatandaşlık bilgi

Fransa vatandaşı olmak için belli koşulları yerine getirmelisiniz.

Fransa Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Fransa evlilikle vatandaşlık için de en az 2 yıl boyunda Fransız biriyle evli olmanız ve tabi ki evliliğin sahte olmaması gerekmektedir. Dil yeterliliği ve kültürel yeterlilikle birlikte Fransa vatandaşı olmak için belirlenen ücreti de ödemeniz gerekmektedir. Başvuru işlemlerinizi yaparken, detayları incelemeli ve evlilik yoluyla vatandaşlık için seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Fransa’da Doğdum Vatandaşlık

Fransa’da doğdunuz ve Türkiye’ye taşındınız, bu durumda vatandaşlık için 11 yaşına kadar ülkede ikamet etmiş olmanız aynı şekilde 18 yaşına da Fransa’da girmeniz gerekmektedir. Ülke politikası gereğinde, ülke sınırları içinde doğmuş ve başka ülkeye taşınmış olan kişilerin kökenleri ve yaşamının nereye bağlı olduğuna bakılmaktadır.

Fransız Vatandaş Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Fransa’dan gelen bir vatandaşın ülke sınırlarında vizesiz olarak 90 güne kadar kalma hakkı vardır. Avrupa’dan Türkiye’ye vize almadan sadece pasaportla gelme imkanı veren ülke politikasında, devletin vize politikalarına uyulması gerekmektedir.

İtalya vatandaşı nasıl olunur; İtalya vatandaşı olmak için İtalya’da 5 yıl ikamet etmek gerekmektedir. Fransa ve birçok Avrupa ülkesi için aynı prosedür işlemektedir.

Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur? S.S.S

Fransa Vatandaşlık Şartları Nedir?

Fransa vatandaşlık hakkına sahip olmak isteyen kişilerin ilk öncelikle 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapabilmek için kişilerin en az 5 yıl boyunca ülkede ikamet ederken çalışma geçmişlerinin de olması gerekmektedir. Kişilerin sicillerinde hiçbir sabıka olmamalıdır. İyi derecede Fransızca bildiğini yetkili kurumlar aracılığıyla tasdiklemelidir. En temel şart ise kişilerin oturum izni ve oturum kartlarının olması gerektiğidir.

Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur?

Kişiler çeşitli sebeplerle Fransa’da ikamet ederken ya da başka ülkede vatandaşlık hakkına sahip olmalarına rağmen bu haklarını bırakıp Fransa vatandaşı olmak isteyebiliyorlar. Bu isteklerini gerçekleştirmek için bazı koşullara sahip olmaları gerekmektedir. Bu koşullar en az 5 sene ülke de ikamet etmeleri ve çalışmaları gerekmesidir. Kişilerin bu süreden sonra işlemler için başvuru yapma hakları doğmaktadır.

Fransa çifte vatandaşlığa izin veriyor mu?

Fransız yasaları çifte vatandaşlığa izin verir ve Fransız vatandaşlığı alan yabancıların asıl vatandaşlıktan vazgeçmelerini gerektirmez. Vatandaşlığa kabul edilmiş bir göçmen bu nedenle yasal olarak Fransız vatandaşlığına ve başka bir ülkenin vatandaşlığına sahip olabilir.

Fransa Büyükelçiliği İnternet Sitesinden Bilgi Alınız.

Fransa vize işlemleri konusunda bilgi alınız.

 

Oyla post