Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org’dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Previous
Next

Fransa Vizesi

Fransa’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarının Fransa vize başvurusu yapması gerekir. Bu başvuru işleminden yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlar seyahatinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi şartıyla muaf tutulurlar.

Ancak diğer pasaport sahipleri turistik, transit geçiş ve ticari işlem gibi durumlarda, kısa süreli seyahat için Fransa üzerinden Schengen vizesi almalıdır.

90 günü aşan sürelerdeki seyahatler için ise D sınıfı adı verilen ve farklı kategorilere ayrılan uzun süreli vizelere başvurulması gerekecektir.

Kişilerin seyahat nedeni ve bu seyahatin gerçekleşmesi planlanan süre zarfı, başvurulacak olan Schengen vizesi türünü belirleyecektir.

Öncelikle bilinmesi gereken Fransa’nın Schengen ülkelerinden biri olduğu ve bu sebeple Schengen vizesi alanların vizeyi Fransa’dan almasa da Fransa seyahati gerçekleştirebileceğidir. Ayrıca Fransa vizesi alanların bu vizeyle diğer Schengen ülkelerine de giriş hakkı bulunmaktadır.

Fransa vize başvurusu yaparken Schengen Bölgesi’ne Fransa’dan giriş yapılacağı ve diğer ülkelere geçişin ilgili belgelerle gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde giriş yapılacak olan yani ilk seyahat edilecek olan ülke üzerinden Schengen vizesinin alınması gerekecektir.

Fransa Turistik Vizesi

Kültürel amaçlı Fransa’ya kısa dönem yolculuk etmek isteyen vatandaşlarımızdan, eğer yeşil pasaport sahibi değilse, Fransa turistik vize başvurusu yapması istenir.

Kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde ülke içinde olduğu gibi diğer Schengen Bölgesi ülkeleri arasında da seyahat etmesi mümkündür.

Ancak bu seyahat boyunca hiçbir ticari işlem gerçekleştirilmemeli, seyahatin amacı yalnızca kültür turizmi üzerine olmalıdır.

Fransa Turistik Vize 2020
Fransa Turistik Vize 2020

Ayrıca başvuru yaparken evraklar içerisine diğer ülkelere yapılacak olan seyahatlere dair rezervasyon vb. belgeleri eklenerek seyahat planı önceden belirtilmelidir. Seyahatin amacına uygun başvuru yapmak, vizenin olumlu sonuç alması açısından büyük önem taşır.

Seyahatin turistik faaliyet haricinde herhangi başka bir amaçla gerçekleştirileceği ancak kişinin Fransa turist vizesi almış olduğu tespit edildiğinde var olan vize gibi sonraki vize başvuruları da olumsuz etkilenir. Bu sebeple alınan vizenin şartlarına uygun şekilde seyahatin tamamlanması önemlidir.

Vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapılabilen Fransa turist vize başvurusu için gereken evraklar maddi kaynakları ne kadar desteklerse, 90 gün sınırı içerisinde o denli uzun süreli vize alınabilir.

Ancak genelde ilk kez yapılan başvuruların 30 günle sınırlandırıldığı bilinmelidir. Seyahatinin planı ile aldığı vizenin geçerlilik tarihleri uymayan kişilerin değerlendirmenin yeniden yapılması için talepte bulunma hakkı vardır.

Bu amaçla yapılan uçak ve otel rezervasyonları gösterilebilir ve vizenin başlama ve bitiş tarihlerinin yeniden gözden geçirilmesini talep eden bir dilekçe yazılabilir. Bu dilekçenin iletilmesi için Fransa turist vizesi başvurusu yapacak olduğunuz visa center da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir