Fransa Turistik Vize 2021

Fransa Turistik Vize 2021 1 – Fransa konsolos

Fransa Vizesi

Fransa’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarının Fransa vize başvurusu yapması gerekir. Bu başvuru işleminden yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlar seyahatinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi şartıyla muaf tutulurlar.

Ancak diğer pasaport sahipleri turistik, transit geçiş ve ticari işlem gibi durumlarda, kısa süreli seyahat için Fransa üzerinden Schengen vizesi almalıdır.

90 günü aşan sürelerdeki seyahatler için ise D sınıfı adı verilen ve farklı kategorilere ayrılan uzun süreli vizelere başvurulması gerekecektir.

Kişilerin seyahat nedeni ve bu seyahatin gerçekleşmesi planlanan süre zarfı, başvurulacak olan Schengen vizesi türünü belirleyecektir.

Öncelikle bilinmesi gereken Fransa’nın Schengen ülkelerinden biri olduğu ve bu sebeple Schengen vizesi alanların vizeyi Fransa’dan almasa da Fransa seyahati gerçekleştirebileceğidir. Ayrıca Fransa vizesi alanların bu vizeyle diğer Schengen ülkelerine de giriş hakkı bulunmaktadır.

Fransa vize başvurusu yaparken Schengen Bölgesi’ne Fransa’dan giriş yapılacağı ve diğer ülkelere geçişin ilgili belgelerle gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde giriş yapılacak olan yani ilk seyahat edilecek olan ülke üzerinden Schengen vizesinin alınması gerekecektir.

Fransa Turistik Vizesi

Kültürel amaçlı Fransa’ya kısa dönem yolculuk etmek isteyen vatandaşlarımızdan, eğer yeşil pasaport sahibi değilse, Fransa turistik vize başvurusu yapması istenir.

Kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde ülke içinde olduğu gibi diğer Schengen Bölgesi ülkeleri arasında da seyahat etmesi mümkündür.

Ancak bu seyahat boyunca hiçbir ticari işlem gerçekleştirilmemeli, seyahatin amacı yalnızca kültür turizmi üzerine olmalıdır.

Ayrıca başvuru yaparken evraklar içerisine diğer ülkelere yapılacak olan seyahatlere dair rezervasyon vb. belgeleri eklenerek seyahat planı önceden belirtilmelidir. Seyahatin amacına uygun başvuru yapmak, vizenin olumlu sonuç alması açısından büyük önem taşır.

Seyahatin turistik faaliyet haricinde herhangi başka bir amaçla gerçekleştirileceği ancak kişinin Fransa turist vizesi almış olduğu tespit edildiğinde var olan vize gibi sonraki vize başvuruları da olumsuz etkilenir. Bu sebeple alınan vizenin şartlarına uygun şekilde seyahatin tamamlanması önemlidir.

Vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapılabilen Fransa turist vize başvurusu için gereken evraklar maddi kaynakları ne kadar desteklerse, 90 gün sınırı içerisinde o denli uzun süreli vize alınabilir.

Ancak genelde ilk kez yapılan başvuruların 30 günle sınırlandırıldığı bilinmelidir. Seyahatinin planı ile aldığı vizenin geçerlilik tarihleri uymayan kişilerin değerlendirmenin yeniden yapılması için talepte bulunma hakkı vardır.

Bu amaçla yapılan uçak ve otel rezervasyonları gösterilebilir ve vizenin başlama ve bitiş tarihlerinin yeniden gözden geçirilmesini talep eden bir dilekçe yazılabilir. Bu dilekçenin iletilmesi için Fransa turist vizesi başvurusu yapacak olduğunuz visa center da yardımcı olacaktır.

Fransada Nasil Oturum Alabilirim

Fransa’da kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin başvrularından evvel 5 sene boyunca ülkede ikamet etmeleri gerekmektedir. Bu süreç zarfında kişilerin kendi hayatlarını idame ettirebildiklerini kanıtlayabilmeleri açısından çalışma geçmişlerinin olması da gerekmektedir. Ayrıca bu sürecin devam ettirilebilmesi için kişilerin iş sözleşmelerini yetkili mercilere beyan etmesi gerekmektedir. Bu koşuları sağlayan kişiler oturum alabilmek için başvuru yapma hakkına sahiplerdir.

Fransa'da Oturum Ve Çalışma İzni

Kişilerin vizeleri uzun bir süre yurtdışında kalmalarına elverişli değilse bu kişilerin uzun süreli D tipi almaları gerekmektedir. Bu işlemlerin başlatılması için gerekli adımları eksiksiz ve hatasız bir şekilde atmak kişiler için çok önemlidir. Bu vize başvurularının onaylanmasının ardından kişiler ülkede oturum iznine başvuruda bulunabilir. Ancak bu sürece ek olarak Fransız vatandaşı işverenle karşılıklı olarak imzalanmış bir iş sözleşmesinin beyan edilmesi zorunludur.

Fransada Calisma İzni Nasil Alinir

Fransa’da çalışma izni almak isteyen kişilerin vizelerinin uzun süreli olması gerekmektedir. Bu koşulu sağlamayan vize türlerine sahip kişiler bu izni alamaz. Bu kişilerin gerekli vize türlerine başvuru yapmaları ve bu sürecin olumlu bir şekilde sonuçlanması dahilinde kişiler çalışma izinlerine başvuruda bulunabilmektedir. Bu sürece ek olarak kişilerin çalışacaklarına dair kanıt olarak sunmaları gereken bir başka belge ise Fransız bir işverenle yaptıkları iş anlaşmasıdır.

Fransız Vatandaşı Olmak Kolaylaşıyor

Fransız vatandaşı olmak isteyen kişilerin gerekli belgelerle beraber yetkili makamlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca kişilerin devletin kriter olarak kabul ettiği özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu sayede kişiler Fransız vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilmektedir. Kişilerin kriterlere uygunluğu ve belgelerinin eksiksiz olması göz önünde bulundurularak Fransız vatandaşı olmaları zor bir süreç olmaktan çıkmaktadır.

Fransa Vatandaşlık Ücreti

Fransa vatandaşlığı almak isteyen kişileri 5 sene boyunca ülkede ikamet ve çalışma zorunluluğunun olması şartının yanında, aylık gelirlerinin en az  550€ olması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlık başvurusundan bulunacak olan kişilerin ödemesi gereken harç tutarı 180€’dur. Bu ücretlerin ödenmesi dahilinde kişiler başvuruda bulunabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir