Fransa Transit Vize [Güncel Şartlar] 1 – Fransa konsolos

Fransa Transit Vize [Güncel Şartlar]

Fransa Transit vize bilgisi

FRANSA TRANSİT VİZE

Fransa’dan transit vize almak için başvuruda bulunan vatandaşlar belirtilen bütün evrakları konsolosluklara teslim etmekle yükümlüdür.

Bu evraklarda belirtilen bilgilerin doğruluğu vize alırken sorun yaşanmaması açısından mühimdir. Umuma mahsus pasaport sahibi olan her vatandaş Fransa’ya giderken transit vize başvurusunda bulunmalıdır.

Bu başvuruda istenilen belgelerde seyahatini ilişkin her bilgiye konsolosluk yetkilileri ulaşmak isteyecektir. Bu sebeple de transit vize almak isteyen kişiler evraklarını istenilen düzeyde eksiksiz olarak teslim etmek zorundadır.

Bu evraklara ek olarak konsolosluk yetkilileri tarafından evrak istenebilir. Sürecin uzamaması açısından evrakların önceden hazırlanması ve yetkililerin evrak talebini beklemeden teslim edilmesi daha olumlu bir sonuç verecektir.

Olumsuz sonuç alınması halinde vize başvurusu yeniden yapılmalı ve bütün evraklar yeniden gözden geçirilmelidir. Evrakların en az 3 aylık güncel bilgilere sahip olası gerektiğini de göz ardı etmemekte fayda olacaktır.

fransa-transit-vize-bilgi

Fransa’dan transit geçiş yapacak kişiler Fransa transit vizesi almalıdır.

FRANSA TRANSİT VİZE BAŞVURU EVRAKLARI

Fransa transit vize başvuru evraklarını hazırlamak bir süreç gerektirmektedir. Bu sebeple de seyahate çok az bir süre kala bu evrakları tamamlamış olmak gerekmektedir.

Bilgilerin güncel olması gerekliliği de konsolosluk yetkilileri tarafından istenen şartlar arasında yer almaktadır. Randevu tarihine kadar geçen sürede aşağıda belirtilen bütün evrakların doğru, eksiksiz ve güncel biçimde doldurulması zorunludur.

Pasaport

Biometrik Fotoğraf

Fransa Vize Başvuru Formu

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri

Sağlık sigortası

Yukarıda belirtilen bütün evraklar schengen vizesinde belirtilen şartlar dahil olmak üzere hazırlanmalıdır. Bu evrakları hazırlarken diğer vizeler için hazırlanan evraklar aynı geçerliliğe sahiptir.

Fransa transit vize başvurusunda bulunacak kişiler bu evraklarını hazırlayıp randevu tarihinde Fransa Konsolosluk yetkililerine ya da Fransa Büyükelçilik yetkililerine teslim edilmelidir.

Yetkililer gerekli gördüğü taktirde ek evrak isteme talebinde bulunabilir. Bu sebeple bütün evrakları detaylı olarak incelemek Fransa transit vize başvurusu yapacak kişiler için önemlidir.

Fransa transit vize başvuru evrakları;

 1. Fransa Schengen Vize başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır)
 2. 2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm boyutunda, arka fonu beyaz, son 3 ay içinde çekilmiş, baş düz ve yüz objektife bakmalı, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında olmalı.)
 3. Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 6 aydan fazladan geçerlilik süresi olmalı. Varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da ibraz edilmelidir.)
 4. Uçak rezervasyonu (Seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olup, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemelidir)
 5. Pasaportunuzun işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
 6. Varsa reşit olmayan çocuklar için anne, baba ve noter onaylı muvafakatname
 7. Belirli bir geliri bulunmayanlar (öğrenci, ev hanımı) için sponsor olacak kişinin ıslak imzalı ve masraflarının kendisi tarafından karşılanacağına dair beyan bulunan dilekçe
 8. Reşit olmayan çocuklar için muvakatname aslı ve fotokopisi, çocuklar için ayrı ayrı doldurulmuş vize başvuru formu
 9. Seyahat sağlık sigortası (Tüm seyahat süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır.)

FRANSA TİRANSİT VİZE ÇEŞİTLERİ

Fransa transit vize çeşitleri iki türlü bulunmaktadır. Fransa’ya seyahat amacı vize başvurusu sırasında konsolosluk yetkililerine bildirilmesi gereken noktalardır.

Bu yüzden de transit vize almak isteyen şahıslar bunu vize başvurusunda belirtmelidir. Bu sayede vize alma durumu kolaylaşabilir. Seyahatin bütün amacı ve nedeni başvuru sırasında konsolosluk yetkilisi tarafından vize başvurusu yapan kişiye yöneltilen sorular arasında yer alır.

Bazı durumlarda konsolosluk yetkilisi kişiyi şahsen görüşmeye çağırır ve seyahatine ilişkin sorular sorarak birebir cevap almak isteyebilir. Transit vize kısa süreli bir vize türüdür. Seyahat sırasında 3. Bir ülkeye uğranılacak ise transit vize alınması gerekmektedir. Aynı zamanda yolculuğa başka bir ülke üzerinden aktarma yapılarak gidilecekse yine transit vize alınması gerekmektedir. İki tür transit vize çeşidi bulunmaktadır;

Havaalanı Transit Vizesi

Üçüncü bir ülkeye gidilecek ve bu ülkeye yolculuk Fransa üzerinden aktarma yapılarak gidilecek ise bu durumda havaalanı transit vizesi alınmalıdır. Bu vize türünde uluslar arası transit alanı dışına çıkılması yasaktır ve pasaport kontrolüne girilmez. Çok büyük havalimanlarında bu vize türüne rastlanılır.

Charles de Gaulle uluslar arası havaalanı büyük bir havaalanıdır uluslar arası transit alanını terk etmeden uçuş yapılabilir. Fransa transit vizesi alan kişiler için iki tür olan transit vizenin havaalanı transit vizesi bu şekildedir.

Schengen Bölgesine Giriş Yapılmasını Gerektiren Transit Yolculuk Vizesi

Yukarıda belirtildiği gibi üçüncü bir ülkeye gidilecekse schengen bölgesi dâhilinde en az 2 defa aktarma yapılacak ve ilk aktarmanın Fransa’da bir havaalanında olması durumunda schengen vizesi almak gerekecektir. Alınacak vizenin seyahat yapacağınız bütün ülkelerde geçmesi gerekmektedir. Bu da 28 ülkenin dâhil olduğu schengen vizesi ile mümkündür.

KİMLERİN FRANSA TRANSİT VİZESİ ALMASINA GEREK YOKTUR?

Seyahatinizin 30 gün öncesinde vize için başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. Bu süreçte vize başvurusunun incelenmesi ve sonuçlanması seyahat tarihine kadar tamamlanacaktır. Bundan daha az bir süre kaldıysa seyahatin yapılması sorun çıkartabilir. Fransa transit vize başvurusu yapılmasına gerek olmayan durumlar da vardır. Bu durumlar ise şöyledir;

 1. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi pasaportu olan hususi ve diplomatik pasaportuna sahip kişiler
 2. Schengen vizesi yahut Schengen ülkesine ait oturma izni olanlar
 3. Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino ve ABD oturum iznine sahip olanlar
 4. Avrupa Birliği vatandaşı olarak serbest dolaşım hakkında sahip akrabası olan kişiler Fransa transit vize işlemlerinden muaftırlar.

Seyahat yapacak olan kişi yukarıdaki şartları karşılamıyor ise kesinlikle Fransa transit vize başvurusunu seyahat zamanından önce yapmalıdır. Transit vizesinin alınması halinde yukarıda belirtilen şekilde transit vizesini kullanabilir.

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Fransa Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Fransa Transit Vize [Güncel Şartlar] S.S.S

Fransa Transit Vize Nedir?

Fransa'dan transit geçiş yapmak durumunda olan kişiler 48 saat Fransa'da kalma imkanı tanıyan Fransa transit vizesi almak durumundadır.

Fransa Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa Transit Vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir.

Fransa Transit Vize Ücreti Nedir?

Fransa Transit Vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro hizmet bedelinden oluşur.

Fransa Ankara Büyükelçiliği

Fransa vize başvurusu

Oyla post
1 cevap
 1. Ercan sancak
  Ercan sancak says:

  Günaydın ..ben turistik seyahat için Küba ya gideceğim uçak biletim Paris aktarmalı yaklaşık olarak 7.8 saat Paris’te aktarma için beklemem gerekiyor bunun için transit vize almam gerekiyor mu …teşekkür ederim

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar kapalı.