Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org’dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Menu
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Previous
Next

FRANSA SCHENGEN VİZESİ

Schengen vizesi bu vize sözleşmesine dahil olan ülkeler arasında sınır kontrolü olmaksızın serbest geçiş hakkı sunmaktadır.

Schengen sözleşmesi 1995 yılında birçok Avrupa ülkesinin bir araya gelerek imzaladığı bir sözleşmedir. Bu ülkeler kontrollerinde ortak kural ve uygulamalar çerçevesinde hareket etmektedir.

Schengen sözleşmesi gereği yine aynı ülkelerin emniyet güçleri ve yargı organları işbirliği yapmaktadır. Schengen ülkeleri dışında kalan ülkelerin vatandaşları bu ülkelere girebilmek için schengen vizesi almak zorundadır.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre de Schengen bölgesine dâhil olmakta ve Schengen Sözleşmesinin tarafı konumundadırlar.

SCHENGEN VİZESİ KURALLARI

Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahatlerini istedikleri ülkeye yapabilirler. Schengen vizesi kurallarına göre vize hangi ülkenin konsolosluğundan alındıysa o ülkenin sınırlarına giriş yapılması zorunludur.

Fransa Schengen Vizesi
Fransa Schengen Vizesi

Eğer Fransa Konsolosluğu’ndan schengen vizesi sahibi olunduysa kişi ilk olarak Fransa’ya giriş yapmak zorundadır. Bu seyahatin ardından istediği schengen ülkesine giriş yapabilir.

Schengen ülkeleri bu vizeye sahip olan kişilerin bilgilerini ortak bir veri tabanına kaydeder. Bütün schengen ülkeleri kişi hakkında bilgilere ulaşabilir ve gerektiğinde bu bilgilerden faydalanabilir.

Schengen vizesi sahibi olmak için uygulanan prosedürler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Ancak bu farklılıklar Schengen vizesinin genel kurallarını aşmayacak şekilde düzenlenmiştir.

Genel olarak hazırlanan schengen vizesi bir kişiye 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük seyahat hakkı tanır. Schengen vizesi için gerekli evrakları tamamlayıp konsolosluklara ve büyükelçiliklere teslim eden kişiler seyahatlerini tamamlayacak finansal desteği de teyit ettirdikten sonra istedikleri schengen ülkesine girebilirler.

3 Tür Schengen Vizesi Vardır

Avrupa ülkelerinden schengen vizesine tabi olan ülkelere serbest geçiş hakkı sunan bu vize türü kendi altında da üç guruba ayrılmaktadır. Bu türlerden herhangi birine başvur gerçekleştirilebilir.

Ancak bu schengen vizesi türleri seyahatin amacına göre değişmektedir. Buna bağlı olarak yetkililerin başvuru esnasında isteyeceği evraklar da farklı olacak ve eğer şartlar sağlanmıyorsa tek tip denilen genel geçer schengen vizesi verilecektir.

Tek tip olan schengen vizesi

Sadece 180 günde 90 güne kadar seyahate izin verilen vize türünde; turistik gezi, ticari seyahat ve aile, arkadaş akraba ziyareti gibi seyahatler yapılabilir. Tek tip olan schengen vizesini alan kişi 90 gün içerisinde istediği schengen ülkesine girebilir. Sadece vize aldığı schengen ülkesinde bütün seyahatini geçireceğine dair bir kural yoktur.

Sınırlı Bölgesel Geçerliliğe Sahip Olan Schengen Vizesi

Bu schengen vizesi türünde ise sadece vize alınan ülkeye giriş izni verilir. Yani Fransa Konsolosluğu’ndan ya da Fransa Büyükelçiliği’nden alınan vize ile sadece Fransa’ya seyahat yapılabilir.

Diğer schengen ülkelerine hiçbir geçiş hakkı tanınmaz. Bu vize türünde diğer schengen ülkelerine gidilecekse kişi bunu belirtmeli ve bu seyahate dair bütün planlarını konsolosluk yetkilileri ile paylaşmalıdır.

Ulusal Vize

Bu vize türü ise D tipi vize olarak da bilinmekle beraber schengen ülkelerine çalışma, eğitim, veya sürekli oturum iznim almak amacıyla giden kişilere verilir. Ulusal schengen vizesine sahip kişiler de diğer schengen ülkelerine seyahatlerini yapabilir.

Schengen vizesi tek girişli ya da çok girişli olarak kişiye verilebilir. Tek girişli schengen vizesi alan kişi schengen bölgesine sadece belirli bir sürede girebilir. Çok girişli vize alan kişi ise istediği zaman giriş ve çıkış yapabilir.

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Schengwen vizesi için gerekli evraklar diğer vize başvurularında olduğu gibidir. Bu evraklara ek olarak yetkililer evrak talebinde bulunabilirler. Bu belgeleri kişiler eksiksiz ve doğru olarak doldurmalı yetkililere teslim etmelidir. Seyahat boyunca yapılacak olan bütün planlar bu vize başvurunda yetkililere bildirilmelidir.

Yetkili isterse kişiyi yüz yüze görüşmeye de çağırabilir. Bu durumda seyahate ilişkin detaylı bilgi almak isteyebilir. Seyahatin bütün detaylarını yetkililer ile paylaşmak schengen vizesini almayı da kolaylaştırır. Bu yüzden evrakların eksiksiz olduğundan emin olunmalıdır. Gerekli genel evraklar ise şöyledir;

Vize Başvuru Formu

Biyometrik Fotoğraf 2 Adet

Pasaport

Uçak Rezervasyonu Ve Konaklama Rezervasyonu

Seyahat Sağlık Sigortası

Banka Hesap Dökümleri

18 yaşından küçük çocuklar için aşağıdaki ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

Çocuğun doğum belgesi

Her iki ebeveyn tarafından imzalanan Schengen vize başvuru formu

Çocuğun bakımı tek bir ebeveyn tarafından üstleniliyorsa, aile mahkemesi kararı başvuru evraklarına eklenmelidir.

Ebeveynlerin kimlik ve pasaportlarının onaylı fotokopileri

Çocuk eğer yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyn tarafından veya yasal vasi tarafından noter tasdikli muvafakaname.

Schengen Vizesine İlk Kez Başvuru Yapanlar İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesine başvuru yapacak kişiler ilk kez gidecekse aşağıdaki yukarıdaki belgelere ek olarak aşağıdaki belgeleri de yetkililere sunmalıdır.

Son 3 yıla ait vergi beyannameleri

Schengen vize başvuru dilekçesi

Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin veya kurumun yasal varlığını gösteren belgeler

İşverenden şirketin antetli kağıdına imzalı mühürlü onay yazısı

Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin ticari sicil belgesi, vergi levhası, son 3 aya ait banka hesap dökümleri

Uçak rezervasyonu

Kalınacak yere dair bilgiler

Vize türüne göre değişen diğer belgeler

SCHENGEN VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Schengen vizesi kaç günde çıkar bu tam bilinmemekle beraber diğer vize türlerinde olduğu gibi başvuru evraklarında bir eksiklik olmadığı taktirde 3 ile 7 gün arasında sonuçlanabilir.

Ek evrak talebi ya da evrakta doğru olmayan bilgilen varlığı söz konusu olursa bu süre uzayabilir. Uzadığı taktirde 14 ile 21 günü bulabilir. Aynı şekilde evrakların tam ve eksiksiz olması durumunda süre kısalabilir.

 

 

 

 

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.