Fransa Saat Kaç?

Fransa Saat Kaç

Fransa saat kaç; Fransa meridyen konumu gereğince Türkiye’den bir saat geri konumdadır. 1 saat geri olan Fransa saati, Avrupa ülkelerinin tamamında aynı, kıtanın bir ucunda 1 dakika ileri diğer ucunda da 1 dakika geri olarak hesaplanmıştır. Güneşin doğuşu ve batışına göre hesaplanmakta olan saat farkı, ABD ve Avusturya gibi ülke sınırlarında daha yüksek saat farklarına göre hesaplanır.

Fransa Türkiye Saat Farkı

Fransa ile Türkiye arasında toplamda 60 dakikalık bir meridyen farkı vardır. Hatta bu süre 61 dakikaya da tekabül etmektedir. Fransa paris saatine göre ayarlanmış olan saat konumu, güneşin doğuşu ve batışıyla birlikte yer yüzüne düşen ışık değerine göre fark göstermektedir.

Ülkelerin saatlerinin farklı olması gibi, ülke içinde de dakika farkları şehirler arası yine meridyen farkına göre görülmektedir. Saat kaç sorusunu Ağrı’da sorduğunuzda arada 3 dakika fark olduğunu görebilirsiniz. İstanbul ile arasında 2 dakika ile 3 dakika fark olan Ağrı, özellikle meridyen farkıyla hesaplanmaktadır.

Almanya’da Saat Kaç?

Almanya saati de Türkiye ile arasında 1 saat geri konumda olması üzerinedir. Almanya ile Fransa arasında sadece dakika farkı varken, ülkeler arasındaki meridyen farkı da Türkiye’ye aynı orandadır. Bu nedenle ülkeler arasındaki dakika farkı Türkiye’ye gelindiğinde saat farkına denk gelecektir. Bu fark oranı ABD ile Türkiye arasında neredeyse 8 saattir.

Amerika Saat Kaç?

Amerika saati Türkiye’den 8 saat geridir. Türkiye’de saat akşam vaktini gösterirken Amerika’da sabah saatlerine denk gelmektedir. Uzak bir kıta olarak Amerika’daki saat farkı aynı şekilde Avrupa ülkeleri içinde geçerlidir. Paris saat kaç sorusunu sorduğunuzda Amerika’da sabahken, Fransa’da akşam üstü olacaktır.

İtalya’da Saat Kaç?

İtalya’da saat farkı 1 saat geridir. ABD, Çin ve Afrika gibi yüksek saat farkları bulunmayan İtalya ve Türkiye arasında sadece 1 saat fark vardır. Güneşin konumu, doğuş ve batış saatlerine göre aynı değerler Rusya saatinde de görülmektedir. Kanada, ABD ve Afrika ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede aynı yüksek saat farkları varken Avrupa ve Türkiye için aynısı söz konusu değildir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir