Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: ambafrance-tr.org’dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Consultation Pour la République Française
Previous
Next

Fransa Vizesi; Pasaport Vize Randevu İşlemleri

Dünyanın en enteresan sınırlarına sahip ülkelerinden biri olan Fransa, Avrupa’da bulundurduğu toprak bütünlüğü dışında, dünyanın her denizinde ve Antarktika da dahil olmak üzere, her noktasında toprak sahibi.

Kendisine bağlı olan adalar bütünlüğünün de dışişlerini yöneten Fransa, bu ada ve ülkelerde yaşayan insanları, vizesiz olarak kendi adaları ve Avrupa’da bulunan Fransız toprakları üzerinde vizesiz dolaşıma sokabiliyor. Ancak, bu adalar Schengen vizesine, yani en önemli Fransa vizesi hakkına sahip değil.

 

Fransa, Avrupa Birliği’nin önemli bir ülkesi ve önemli bir parçası. Fransız Cumhuriyeti pasaportu taşıyan her birey, Schengen bölgesinde vizesiz dolaşım hakkına da sahip.

Bir Schengen ülkesi olması dolayısıyla, Türk vatandaşlarının Fransa’ya yapacağı seyahatlerde vize alması zorunlu. Türkiye’de Bordo Pasaport (Umuma mahsus) sahibi olan ya da alabilecekleri pasaport türü Bordo olan bireyler, Fransa seyahatlerinde Schengen vizesine başvurmalılar.

Gri, Yeşil ve Siyah Pasaport sahipleri ise Fransa’ya gerçekleştirmeyi planladıkları seyahatlerde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeden, vizesiz seyahat edebiliyorlar. Fransa vizesi almak ortalama 3 gün sürüyor.

 

Fransa Vize Randevusu Açıldı

 

Schengen Bölgesi’nde bulunup, vize işlemlerine en hızlı yanıt veren ve başvuruları en pratik şekilde sonuçlandıran ülke Fransa’dır. Ortalama 3 gün içerisinde sonuçlanan Fransa vizesi, bu ülkeye yolculuk yapmak isteyenlerin yüzünü güldürüyor.

Zira birçok ülke en az 7 ile 15 gün arasında vize işlemleri sürdürürken, 3 gün gerçek anlamda kayda değer bir hız. Fransa vizesi almak üzere yapabileceğiniz işlemler arasında, Fransa Başkonsolosluğu, Fransa Büyükelçiliği ve Vize Başvuru Merkezimize başvurmak bulunuyor.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına 10 yıldır sürdürmüş olduğumuz vize danışmanlık ve vize hizmeti sektöründeki varlığımızı, uzman ekip arkadaşlarımızla günden güne büyütüyoruz.

Fransa Pasaport Vize Randevu
Fransa Pasaport Vize Randevu

Bizimle çalışırken, sizlerin yapabileceği tek şey arkanıza yaslanmak. İletişim kurduğunuz ve bizimle çalışmaya karar verdiğiniz andan itibaren lüzumsuz prosedürlerin her birini biz hallediyoruz. Sizler ise yalnızca gerekli evrakları hazırlayıp tarafımıza göndermekle yükümlüsünüz. Bu evraklar tamamlandığında Fransa vizesi başvurunuzu gerçekleştiriyor ve hemen ardından ‘’Fransa Vize Randevusu Açıldı’’ bilgisini tarafınıza iletiyoruz. Randevu ise vize işlemlerinin son basamağı olarak konsoloslukta gerçekleşiyor.

 

Fransa Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

 

Fransa vizesi almak için yaptığınız başvurular, 90 güne kadar olan Schengen vizesi ya da 90 günü aşan talepleriniz için yapılan D tipi vize olarak değerlendiriliyor. Aslında burada bir değerlendirme söz konusu da değil, zira bu seçimi kendiniz yapıyorsunuz. Uzun süreli Fransa vizesi almak istiyorsanız, bu süre 90 güne kadarsa Schengen vizesine başvurmak daha akılcı. Ancak, daha uzun süre Fransa’da kalmak istiyorsanız, bu durumda D tipi vizeye başvurabilir ve 90 günden daha uzun süreli bir vizeye sahip olabilirsiniz.

 

Fransa’dan vize almak üzere, yerine getirmeniz gereken en önemli detay, ülkenin başvurular için talep ettiği evrakları eksiksiz, hatasız ve yanıltma payı olmadan dosyalamak ve bize göndermek. Fransa Konsolosluğu’na yapılacak olan başvurularda, tüm belge ve evraklar kontrol edilecek ve ardından da mülakatta her biri değerlendirilecektir. Tarafınıza teyit alma amaçlı sorular sorulurken, ne denli doğru oldukları da mutlak suretle sorgulanacaktır. Vize başvuru merkezimiz, evrakları tamamlerken de size danışmanlık hizmeti sunarak, doğru yolda ilerlemenize yardımcı oluyor.

 

Fransa Vizesi Ücretleri Güncellendi

 

Takvimler 2020 yılını gösterdiği anda Fransa vize ücretleri güncellendi ve uygulamaya da girmiş oldu. Bu uygulama neticesinde, güncel fiyatlar üzerinden Fransa vizesi harcı ödemeleri yapılıyor ve ödeme sonrası alacağınız dekont, Fransa vizesi almak için gerekli olan evraklar listesine dahil ediliyor. Öncelikle bu liste ile başlayıp, hangi evraklara ihtiyacınız olduğunu inceler ve daha sonrasında fiyatlara geçersek, sizler için daha doğru bilgiler sunmuş oluruz. Fransa vizesi için gereken evraklar

 

 • Pasaport (Dönüş itibari ile en az 3 ay daha geçerli olmalı)
 • Vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Eski pasaport asıl ve fotokopileri
 • Konaklama ve seyahat rezervasyonları
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Seyahat sigortası
 • Vize harcı ödeme dekontu
 • Çalışılan kurum belgesi
 • SGK dökümleri
 • 18 yaş altı için muvafakatname

 

Fransa vizesi ücretleri ise şu şekilde;

 

 • Turist vizesi – 110 € (EUR)
 • Ticari vize – 110 € (EUR)
 • Aile, Arkadaş Ziyaret Vizesi – 110 € (EUR)
 • Öğrenci vizesi – 110 € (EUR)
 • Şoför vizesi – 150 € (EUR)
 • Gemici vizesi – 160 € (EUR)

 

Fransa Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

 

Fransa vizesi almak için son adım, Fransa Konsolosluğu’nda organize edilen vize ve randevu pasaport işlemleri ile gerçekleşiyor. Tarafınıza daha önceden bilgisi verilen randevu, başvurunuz sonrasında öğreniliyor ve belirlenen tarihte bu randevuya katılmanız gerekiyor. Fransa vizesi edinmeye ramak kala bu randevuya gelememeniz, ne yazık ki vize alamayacağınız anlamına geldiğinden, mutlak suretle orada olma zorunluluğunuzu belirtmek gerekiyor. Diğer tüm prosedürleri sizler için yerine getiren hizmet ve danışmanlık işlemleriniz boyunca, reel olarak bulunmanız gereken tek mekân da burası.

 

Vize başvuru merkezimiz, haftanın 7 günü hizmet veriyor. 7/24 vize başvuru hizmeti ya da danışmanlık hizmeti almak için yapmanız gereken şey ise hemen bir telefon açmak ya da bulunduğunuz ilde yer alan vize merkezimize gelerek, bizimle keyifli bir sohbet gerçekleştirmek olacaktır. Yapmayı planladığınız seyahatinizi inceler, planlarınızı yapar, vize işlemlerinizi halleder ve sizi vizenize hızlıca kavuştururuz. Şimdiden iyi seyahatler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir