Fransa Para Birimi

Fransa Para Birimi

Fransa Avrupa Birliğine girdikten sonra, tıpkı bütün Avrupa ülkeleri gibi kendi para birimi yerine Euro kullanmaya başlamıştır. Ülkenin günlük hayatında ve ekonomisinde yer alan Euro, dış ticaret ve iç ticaret alanında kullanılmaktadır. Fransa para birimi olarak Euro’yu kullanır ve İtalya, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde de bu para birimi geçerlidir.

Fransa Para Birimi CFP Frangı

Fransa para birimi önceden Fransa frangı olarak ülkede kullanıma açıkken, artık frank kullanılmamaya başlamıştır. 1 Fransa frangı Türk lirası oranlamasına göre oldukça düşüktür. Günümüzde Euro ise Türkiye gibi ülkelerde yüksek değeri olan para birimleri arasında yer almaktadır.

Hollanda para birimi de Euro olarak yer alırken, Avrupa’da bulunan 25 farklı ülke de bu para birimi kullanmaktadır. Euro kullanım yönetmeliği Avrupa Birliği üzerinden 2001 yılında neredeyse bütün ülkelerde yer alacak şekilde kendi merkezi bankası ve yönetimiyle ekonomik güçlenme adına kurulmuştur. Bu konuda da oldukça başarılı olunmuştur.

Almanya Para Birimi

Türkiye, Amerika ve Orta doğu ile Asya ülkeleri dışında dünyada en çok kullanılan para birimlerinden bir olan Euro, Avrupa ülkelerinin birbirlerine ekonomik olarak da destek olmasını sağlamaktadır. Frank para birimi yerine Fransa’nın Euro’ya geçmesiyle aynı durum Almanya, Hollanda, İtalya ve İsviçre gibi ülkelerde de aynı şekilde devam etmiştir. Almanya parası Euro olarak geçmekte, günlük kullanım ve ekonomisinde yer almaktadır.

İtalya Para Birimi

İtalya Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olarak, Yunanistan haricinde diğer ülkelere oranla ekonomisi kötü olan ülkeler arasındadır. İspanya’da aynı durumda olduğu için AB tarafından ekonomik yönetmelikler yeniden uygulanır. İtalya Euro para birimi kullanmakta olan Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Peynir, şarap ve pizzasıyla ünlü ülkelerden biridir.

Fransa Para Birimleri Euro

Frank para biriminden Euro para birimine geçen Fransa, 2000’li yıllarda ekonomisini büyütmüştür. Günümüzde Euro TL’ye oranla daha yüksek enflasyon değerine sahip olduğu için Avrupa’nın da ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ülkeler arasında para alışverişi yapmaya gerek duyulmadan bütün AB ülkeleri aynı para birimini kullanarak, günlük hayatlarına devam etmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir