Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu 1 – Fransa konsolos

FRANSA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Fransa İstanbul Konsolosluğu İstanbul’da ve çevre illerde ikamet eden vatandaşların konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Fransa’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve yabancı uyruklu olan oturma iznine tabi bulunan vatandaşların vize işlemleri ve diğer işlemleri konusunda Fransa Konsolosluk yetkilileri karar verme yetkisine sahiptir.

Bu işlemlerin yanı sıra Fransa Konsolosluğu Türkiye’de ikamet etmekte olan Fransa vatandaşlarına da evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek vermektedir.

Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarının bütün yasal işlemlerini gerçekleştirmekle yetkilidir. Aynı zamanda havaalanında karşılaşılan bir takım aksilikleri, vatandaşlarının vize pasaport gibi işlemlerinde aksi durum çıkması durumunda bu sorunları gidermek üzere yetkilidir. Fransa Konsolosluğu İstanbul’da yer almaktadır. Ulaşım bilgileri dâhil yetkili olduğu tüm işlemler aşağıda belirtilmiştir.

KONSOLOSLUK ÇALIŞMA SAATLERİ

Fransa Konsolosluğu belirli gün ve tatillerde tatil ilan edebilir. Konsolosluk yetkilileri kendi ülkelerinde tatil ilan edilen tarihlerde izinli sayılır.

Bu izin günlerinde işlem yapılamaz ve şahıslar bu günlerin dışında işlemleri için konsolosluk binasına gitmelidir. Fransa Konsolosluğu çalışma saatleri ise hafta içi sabah saat 08.00 – 12.00 arasında öğleden sonra ise 13.00 – 17.00 saatleri arasında işlemleri almaktadır.

Bütün işlemler için bu saatler içerisinde görüşme gerçekleştirilir ve bu saatler dışında hiç biri şlem alınmaz. Resmi olarak bu saatlerde şahıslar işlemlerini konsoloslukta gerçekleştirebilirler. Pasaport teslim saatleri ise  hafta için her gün 11.00 – 17.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Resmi tatil günleri ise Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerine göre değişmektedir ve aşağıdaki listede yer almaktadır.

Resmi Tatil Günleri

1.01.2019        Yeni Yıl Tatili

1.04.2019        Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019        İşçi Bayramı

8.05.2019        Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019      Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019        Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019 Ramazan Bayramı

14.07.2019      Fransız Milli Bayramı

15.08.2019      Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019 Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019      Zafer Bayramı

29.10.2019      Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019        Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019      Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019      Fransa’da Noel Tatili

FRANSA KONSOLOSLUĞU KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ

İstanbul Fransa Konsolosluk binasında yetkililer bir takım işlemleri yerine getirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Fransa ile Türkiye arasında yer alan kurallara uygun bağlı kalarak bu hizmeti gerçekleştirmektedirler. Bu hizmet Fransa ve Türkiye arasındaki sosyal ve ticari aynı zamanda da kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de ikamet eden Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Başkonsolosluğu’ndan, Fransa Büyükelçiliği’nden ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Aynı zamanda Fransa’ya gitmek isteyen bir diğer ülke vatandaşları da İstanbul Konsolosluğu hizmetlerinden faydalanabilir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Fransa Konsolosluğu belirli bölgedeki vatandaşlara hizmet vermekle yükümlüdür. Bu bölgeler; İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale (İmroz ve Gökçeada dâhil ), Düzce, Denizli, Edirne, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Uşak illeridir.  Bu bölgelerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

Bu bölgelerde ikamet eden vatandaşlar İstanbul Konsolosluğu’na diğer bölgelerde ikamet edenler ise bölgelerine tanımlanan merkezlerde vize ve pasaport dâhil bütün işlemlerini gerçekleştirebilir. Fransa İstanbul Konsolosluğu yukarıda belirtilen iller dâhilinde ikamet eden kişilerin konsolosluk işlemlerine hizmet vermektedir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Bütün işlemlerde olduğu gibi Fransa Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişiler için de hizmet vermektedir. Bunun için vize başvurusu yapacak olan kişi Fransızca ve İngilizce metin ile vize başvuru formunu doldurarak konsolosluk yetkililerine teslim etmelidir.

Kısa süreli vize işlemlerinde ise konsolosluk tarafınca yetkilendirilen vize merkezleri vermektedir. Bu vizelerin onayını yine konsolosluklar yapmakta ancak başvuruları vize merkezleri almaktadır. Vizelerin reddine ve kabulüne konsolosluk yetkilileri karar vermektedir.

Ancak uzun süreli vizeler Fransa Konsolosluğu tarafınca alınmaktadır. Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları vize türleri arasında sayılabilir. Kısa süreli vize başvurusu yapılacak ise bu başvurular yetkilendirilen vize merkezlerinden yapılabilir. Formlar bu merkezlere iletilmelidir.

Bu hususta işlemlerin daha hızlı halledilmesi ve kısa süreli vize işlemlerinin konsolosluk işlemlerini kısıtlamaması amaçlanmıştır.

FRANSA KONSOLOSLUĞU İSTANBUL ULAŞIM

Fransa Konsolosluğu İstanbul’da yer almaktadır. Bunun için bulunduğunuz ilden İstanbul Konsolosluğu’na gelinmesi gerekecektir. Çevre illerden başvuru yapılmayacak İstanbul’da ikamet ediliyor ise bazı araçlar ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Bu araçlar tramvay ya da metro aynı zamanda da otobüs olarak bulunmaktadır. Konsolosluk merkezi bir yer olan Taksim’de bulunduğu için ulaşım da kolaydır. Fransa Konsolosluğu’nun açık adresi şöyledir;

İstiklal Caddesi, No:4 34435 Taksim- Beyoğlu / İSTANBUL

Fransa Konsolosluğu Beyoğlu’nda bulunmaktadır. Özel araç ya da toplu taşıma aracını kullanarak kolay bir şekilde adrese ulaşmak mümkündür. Adrese ulaşmak isteyen şahıslar metrobüs kullanarak ve  Mecidiyeköy durağında inerek Hacıosman – Yenikapı metro hattını kullanabilirler.

Metronun Taksim durağına 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na Kabataş’tan ulaşmak için Kabataş – Taksim Finüküler hattı, Karaköy’den ulaşmak için nostaljik tramvay kullanılabilir.

Otobüs ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler için ise aşağıda yer alan otobüs numaraları vasıta olarak kullanmak mümkündür.

70 KY – Kurtuluş – Yenikapı
DT 2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim
112 – Bostancı – Taksim
54 E – Okmeydanı – Eminönü
E 2 – Beykoz – Taksim
202 – Bostancı – Taksim
35 C – Kocamustafapaşa – Taksim
80 T – Yedikule – Taksim
69 A – Mecidiyeköy – Yenikapı

Bu araçlar ile Fransa Konsolosluk adresine ulaşmak mümkündür. Adresin merkezi bir yerde bulunması ulaşımın da basit olmasını sağlamıştır.

Fransa Konsolosluğu Duyuru

Fransa konsolosluğu resmi sitesi üzerinden duyuru yapmaktadır. Fransa konsolosluk bilgilerine ulaşmak için web siteye giriş yapabilir ya da vize merkezi üzerinden detayları öğrenebilirsiniz. Fransa konsolosluğu covid 19 duyuruları, vize duyuruları ve 2021 yılındaki vize takvimi hakkında güncel bilgileri paylaşacaktır. Vize başvuru işlemleri ve yeni düzenlemeler hakkında fransakonsolosluk.gov.tr adresini ziyaret edebileceğiniz seçeneklere yer verilmiştir.

Fransız Kimlik Kartı

Fransa kimlik kartı için vatandaşlık almanız gerekmektedir. Kimlik kartı başvurusu Fransa göçmenler bürosundan alınan belgeyle bulunduğunuz şehrin mahkemesine götürülerek, kayıt işlemleri için onay alınması gerekmektedir. Fransa vatandaşı olmak için kimlik kartınızın en kısa zamanda alınması ve çifte vatandaşlık durumlarında da nüfus kayıt müdürlüğüne gidilerek Türkiye’den ve Fransa’dan onaylı kimlik belgenizin bulumması şartına dikkat edilmelidir.

Fransa ya Nasıl Yerleşilir?

Fransa’ya yerleşmek için öncellikle oturma izni almanız gerekmektedir. Fransa’da oturma izninizi göçmenler bürosu üzerinden mali durumunuzu ve ikametgah adresinizi bildirerek yapmanız gerekir. Fransa konsolosluğu üzerinden vize alırken, oturma vizesi veya çalışma vizesi seçeneklerini kullanmanız, çalışma izniniz varsa, göçmenler bürosundan oturma izni talep etmeniz gerekmektedir. Mali durum yeterliliği, ikametgah adresi ve Fransa’da bulunma koşullarınıza göre oturma izniniz 6 ay ile 10 yıla kadar onaylanır.

Fransa Aile Birleşimi Kağıtları Ankaraya Verdikten Ne Kadar Süre Sonra Sonuçlanır

Fransa’da aile birleşimi için onay süreci, mali durum yeterliliğiyle birlikte ilerlemektedir. Mali durumunuzun aile birleşimindeki her bireye yetmesi ve varsa Fransa’da çalışan başka aile bireyi onunla birlikte göçmenler bürosuna gidilerek hesap dökümlerinin verilmesi şartı bulunur. Aile birleşiminin sonuçlanması Ankara’dan yapılan başvuru işlemlerinde 3 ay ile 6 aya kadar konsolosluğun ve göçmenler bürosunun yoğunluğuna göre değişmektedir.

Fransaya İsci Olarak Nasil Gidilir?

Fransa’ya işçi olarak gitmek için çalışma vizesi alınması gerekmektedir. Çalışma vizesi başvurusunda Fransa’da bulunan işverenin size sözleşmeli belge göndererek, konsolosluğa sizin bu iş yerinde çalışacağınızı kanıtlaması süreci hızlandıracaktır. Fransa yüksek meslek grupları için çalışma vizeis çıkarmakta, gri pasaport üzerinden de çalışmak için Fransa’ya kolay bir şekilde gidilebilmektedir.

1 cevap
  1. Kazım özgün
    Kazım özgün says:

    Fransa’dan 24 Şubat 2021 tarihinde kardeşimin hastalığı sonucu gelmek zorunda kaldım ve halen pandemi dolayısıyla Türkiye deyim.Ekim ayında oturum izin sürem dolmak üzeredir.Şimdi ben oturum iznimi uzatmak için Fransa’ya gitmek zorundamıyım yoksa bu işlemleri İstanbul Fransa konsolosluğunda yapabilirmiyim.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir