Fransa Gemici Vizesi

Fransa Gemici Vizesi 1 – Fransa konsolos

FRANSA GEMİCİ VİZESİ

Fransa’ya ticari amaçlı deniz yolu ile gitmek isteyen kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Ticari schengen bölgesi ve Fransa Polinezya’sı haricindeki deniz aşırı ülkeler için geçerlidir. Fransa denizci vizesini gezinti teknelerinde çalışmakta olan denizci personeller de almak zorundadır.

Bu vize türü mesleki bir faaliyeti kapsamaktadır bu yüzden de kriterleri Fransa devleti tarafından oluşturulmuştur. Fransa konsoloslukları ve Fransa

büyükelçilikleri bu vize türünü kişilere vermekle görevli olarak yetkilendirilmişlerdir. Fransa gemici vizesi ve Fransa denizci vizesi kısa bir süre için verilmektedir ve kısa süreli faaliyet kapsamında değerlendirilmektedir.

Bu vize türüne sahip olmak isteyen her gemici ve denizci personel gerekli evrakları yetkili mercilere ulaştırarak başvurusunu gerçekleştirebilir.

FRANSA GEMİCİ VİZESİ BAŞVURU EVRAKLARI

Fransa gemici vizesi için gerekli evrakları yetkili mercilere ulaştıranlar bu belgelerin doğruluğunu da teyit etmiş olurlar. Bu yüzden belgelerde bütün bilgiler güncel ve

kesinlikle doğru olarak yer almalıdır. Belgelerin güncelliği 3 aydan eski olmamalıdır. Belgelerin kesinlikle istenilen takdirde orijinalleri ve fotokopileri birlikte sunulmalıdır. Vergi levhası ve ticari sicil gazetesi gibi belgeler fotokopi olarak sunulabilir.

 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Şirket görev yazısı
 • Şirket Evrakları
 • Denizci Cüzdanı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sigorta belgesi
 • İş Sözleşmesi
 • Garanti yazısı
 • İşe giriş Bildirgesi
 • Vize Başvuru Formu

Evraklarda eski bilgiler yerine güncel bilgiler yer almalıdır. Pasaportun kesinlikle 10 yıldan eski olmaması gerekir ve biyometrik fotoğrafta yüzün açıkça görülmesi gerekmektedir. Bu unsurlar evrakları teslim ederken uyulması gereken kurallar arasında yer almaktadır. Şirket görev

yazısı ise şirketin antentli kâğıdına yazılacak olan şirket yazısı Fransa Konsolosluğu’na ya da Fransa Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır.

Görev başlangıç tarihi, pozisyonu ve seyahat amacının şirket görev yazısında yer alması gerekmektedir. Bu belge ıslak imzalı ve kaşeli olarak konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

FRANSA GEMİCİ VİZESİ İÇİN RANDEVU ALMAK GEREKİR Mİ?

Fransa’ya yapılacak olan bütün seyahatlerde vize alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu vize başvuruları da konsolosluk ve büyükelçilik yetkililerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Kişi vize almak istediği ilin yetkili biriminin resmi internet sitesinden başvuru için randevusunu alabilir. Bunun dışında Hususi pasaport sahibi kişiler için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Umumi pasaport

sahibi kişiler her ne amaçla seyahat edecekler ise evraklarını hazırlamalı ve randevu saatinde evraklarını yetkililere vermelidir. Kısa süreli vize işlemlerini konsolosluk ve büyükelçilik yetkilileri tarafından görevlendirilen vize merkezleri alabilirler. Ancak bu vize

merkezleri vizeleri onaylamak ile yükümlü değildir. bu sebeple de Fransa gemici vizesi için randevu almak gerekmektedir. Kişi Fransa gemici vizesi için

randevusunu ilgili makamların resmi internet sitesinden alarak, istenilen evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamalıdır. Randevu tarihinde ve saatinde evrakları teslim etmekle yükümlüdür. Aksi halde vize işlemleri yapılmayacaktır.

Fransa Gemici Vize Başvurusunda Pasaport Süresi Ne Olmalıdır?

Fransa’ya yapacağınız vize işlemlerinde pasaportunuzun dönüşten sonra da en az 3 ay daha geçerli durumda olması gerekir. Seyahatin ardından oluşacak herhangi bir aksilik durumuna karşın yetkililer pasaport süresinin 3 ay daha geçerli olmasını buyurur. Bu şartı sağlamayan pasaport

sahipleri başvurudan önce pasaportlarını yeniletmelidir. Aynı zamanda pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve yırtık, yıpranmış durumda olmaması da dikkat edilmesi gereken başka hususlardır. Bu durumlarda vize işlemleri gerekenden daha uzun sürebilir ve hatta olumsuz

olarak sonuçlanabilir. Bu durumda bütün evrakları yeniden düzenlemek gerekebilir. Bu yüzden pasaport en çok dikkat edilen evrak olduğu için kişi vize başvurusundan önce pasaportunu kontrol etmelidir. Pasaportta en az 2 boş sayfa da bulunması gereken diğer bir noktadır.

FRANSA GEMİCİ VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Fransa gemici vizesi için başvuruda bulunan kişi bütün evraklarını tam ve doğru olarak teslim ettiği taktirde 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuç alabilir. Bu süre yabancı uyruklu kişiler için daha uzun sürebilir. Oturum izni belgeleri ile başvuru yapmalı gerektiğinden bu izne sahip olmayan Türkiye’de

bulunan yabancı uyruklu kişiler için Fransa gemici vizesi almak uzun sürebilir. Suriye, Sudan, Ruanda, Somali, Zimbabwe, Yemen, Filipinler, Filistin, Pakistan, Nijerya, Moritanya, Libya, Lübnan, Irak, Ürdün, İran, Endonezya, Mısır, Kuzey Kore, Kongo, Myanmar, Beyaz Rusya, Burundi Cezayir, Afganistan, Bangladeş ve Suudi Arabistan vatandaşlarının vize işlemleri ortalama 15 iş günü sonunda sonuçlanabilmektedir.

Fransa gemici vizesi 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanabilir ancak bu süre konsolosluk yetkililerinin ek evrak isteme talebine göre uzayabilir. Bu durumda vize başvurusu yapan kişi yüz yüze görüşme için konsolosluğa da çağırabilir. Evraklarda doğru olmayan bilgilerin varlığı da bu süreyi uzatabilir. Bu sebeple başvuru yapan kişilerin başvuruda doğru ve kesiksiz bilgiler bulundurması zorunludur.

Fransa'ya Çalışmak İçin Nasıl Gidebilirim?

Fransa’ya çalışmak için gidebileceğiniz en kısa yol Gri pasaporttur. Ancak meslek grubunuzun gri pasaportu kapsamaması durumunda, Fransa konsolosluğundan çalışma vizesi talep etmeniz gerekmektedir. Çalışma vizesi talebiniz kabul edildikten sonra Fransa’dan oturma izni ve çalışma izni almanız da gerekmektedir. Fransa’da bulunan işvereninizin belge göndermesi de süreci hızlandıracaktır.

Fransa Konsolosluğu Ankara

Fransa konsolosluğu Ankara, hafta içi 9.00 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir. Ankara’da online işlemler yapılarak Fransa konsolosluğundan randevu alınması, evraklarla birlikte konsolosluğa başvuru yapılması gerekmektedir. Bordo pasaport başvuru işlemleriniz için pasaportun aslı ve bütün sayfalarının fotokopisi getirilmelidir.

Ankara Fransa Konsolosluğu

Ankara Fransa konsolosluğu resmi tatiller dışında, hafta içi hizmet verir. Başvuru işlemleri için online alandan form doldurmanız, vize tipine göre işlemleri başlatmanız gerekecektir. Vize başvurusu sırasında eksik evrak bulunmaması ve başvuru sahibinin bizzat kendisinin işlem için randevuya gelmesi şart dikkate alınmalıdır.

Fransa'da Çalışmak İçin Ne Gerekiyor?

Fransa’da çalışmak için, çalışma izni ve işverenin onaylı belgesi gerekmektedir. Çalışma meslek grubuna ait belgelerle birlikte, ikamet adresi, mali gelir ve uzun süreli vize hakkının da göçmenler bürosuna bildirilmesi şartı vardır. Vize işlemleri için Fransa konsolosluğundan çalışma vizesi talebinde bulunulması daha sonra Fransa’da göçmenler bürosuna gidilmesi gerekmektedir.

Fransa Oturum Kartı

Fransa oturma kartı için göçmenler bürosuna başvuru yapılması gerekmektedir.  1 yıllık izin süresinde, Fransa’da kalma hakkı olan adayların oturma kartı alması sağlanır. 3 yıllık olarak çalışma izni bulunan vatandaşlar, oturma izni alabilmektedir. Fransa’da ikamet edilen bölgenin belediyesine gidilerek, ikamet adresi ve mali durum bildirilmesi şartı da dikkate alınmalıdır.

0 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir