Fransa Edirne Fahri Konsolosluk

Fransa Edirne Fahri Konsolosluk 1 – Fransa konsolos

FRANSA EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUK  

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu diğer merkezlerde yani Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’nde olduğu gibi uluslar arası kurallara uygun olarak Edirne’de hizmet vermektedir.

Vize ve pasaport işlemleri gibi hizmetleri Fransa vatandaşlarına ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunduğu gibi aynı zamanda diğer ülke vatandaşlarına da sunmaktadır.. Bölgesel görev yapan Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu çevre illerden de başvuru alabilmektedir. Görev alanı kapsamına ilişkin bilgi aşağıda yer almaktadır.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu kesinlikle diplomatik bir vasfa sahip değildir. Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu’na bağlı olarak çalışma yürütmektedir. Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu vize başvurularını almakla görevlidir ancak bu vize işlemlerinin sonucu Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu’na bağlıdır. Karar verme yetkisi bu mercilere aittir. Bu sebeple fahri konsolosluklara yapılan başvurular konsolosluk ve büyükelçiliklere iletilmektedir.

Vize başvurularında evraklar bu sebeple tam ve kesiksiz olarak teslim edilmeli ve evraklarda doğru bilgiler yer almalıdır. Konsolosluk yetkilileri bu bilgileri diğer sistem bilgileri ile karşılaştırmakta ve tutarlı olmadığı takdirde başvuruyu ret edebilmektedir. Bu nedenle şahıslar başvurularında doğru bilgilere yer vermeli ve evraklarını eksiksiz teslim etmelidir.

FRANSA EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGELERİ

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Edirne’nin çevre illerinde ikamet eden şahısların başvurularını kabul eder. Bu çevre dışında ikamet eden şahıslar ise yine ikamet yerlerini kapsayan fahri konsolosluklara başvuru evraklarını verebilirler. Bunu dışında Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu da bu başvuruları alacak merkezlerdendir. Fahri konsoloslukların işlemleri onaylama yetkisi bulunmamaktadır.

Sadece bu işlemleri konsolosluk ve büyükelçilik merkezlerine iletmekle görevlidir. Kişiler başvurularını seyahatten önce yapmalı ve uzun sürede sonuçlanacağı için buna göre seyahatlerini kapsayan uçak biletine geç kalmamak için bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

FRANSA EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

Edirne Fahri Konsolosluk diğer fahri konsolosluk ve büyükelçilik merkezlerinde olduğu gibi belirli günlerde resmi tatil ilan ederek tatil yapar. Bu resmi tatiller Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerine bağlı olarak değişmektedir.

Bu yüzden bu özel günlerde başvuru kabul edilmemektedir. Konsolosluk çalışanları da bu günlerde binada bulunmamaktadır. Bu özel günler dışında ise hafta içi her gün sabah saat 08. 30 ile öğleden sonra 18.00 saatleri arasında fahri konsolosluk hizmet vermektedir. Ancak bu saatler bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Bu durumlarda kişiler merkezleri telefon ile arayarak bilgi alabilirler.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermez. Bu günler aşağıda belirtilmiştir. Bu tarihlerde vize işlemleri dâhil hiçbir işlem alınmaz konsolosluk kapalı konumda bulunur.

Vize işlemleri dâhil diğer işlemler için başvuru yaparken bu tarihler göz önüne alınmalıdır. Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu dâhil Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu da bu resmi tatil günlerinde kapalıdır.

1.01.2019        Yeni Yıl Tatili

1.04.2019        Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019        İşçi Bayramı

8.05.2019        Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019      Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019        Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019 Ramazan Bayramı

14.07.2019      Fransız Milli Bayramı

15.08.2019      Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019 Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019      Zafer Bayramı

29.10.2019      Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019        Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019      Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019      Fransa’da Noel Tatili

FRANSA EDİRNE FAHRİ KONSOLOSLUĞU ULAŞIM BİLGİLERİ

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu binası merkezi bir noktada bulunduğu için ulaşım da bu noktada kolaylaşmaktadır. Buraya otobüs ya da diğer ulaşım araçları ile ulaşmak mümkündür.

Bunun dışında özel araç ile gitmek isteyen kişiler için açık adresi aşağıda belirtilmiştir. Çevre illerden gelen kişiler de bu adrese bağlı olarak konsolosluk binasını bulabilirler. Özel araç ile gelmek isteyen şahıslar için açık adres şu şekildedir; Balık Pazarı Cad. Of Sitesi C Blok Daire:2 Kaleiçi-Edirne

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir