Fransa Bayrağı

Fransa Bayrağı

Avrupa Birliğine bağlı olan Fransa, mavi, beyaz ve kırmızı renkleri dik şeritler halinde milli ve resmi bayrağında kullanmaktadır. Kabul tarihi 1800 yılı olan Fransa bayrağı, barış, özgürlük, adalet ve milliyetçilik kavramlarını üç dikey bant halinde olan bayrağına sembolize etmiştir. Fransız devriminden sonra yönetimin ve siyasi iktidar anlayışının değiştiği ülkede, demokrasi önemli bir yer tutmaktadır.

Fransa Bayrağı Anlamı

Hollanda bayrağı gibi şeritler halinde olan Fransa Bayrağı, özellikle mavi, beyaz ve kırmızı renk kombinasyonuyla, devletin ve Fransız milletinin değerlerini temsil etmektedir. Milli değerler üzerinden eşitlik, özgürlük ve demokrasi, Fransız devriminden sonra ülke gündeminde yerini almış, soldan sağa bu renk dizilimi de bu şekilde milli bayrak olarak kullanılmaya başlamıştır.

1814 1830 Fransa bayrağı, barış, özgürlük ve eşitliği krala karşı yapılan Fransız devriminden sonra edinmiş, bu ilkeler ve değerler üzerinden milli iradesini kurmuştur. Mavi ve beyaz renklerin özgürlük ve barışı temsil ettiği bayrak, İtalya bayrağı ile aynı anlamları taşımaktadır. İtalya’da Fransa’dan etkilenerek bayrağını tasarlamıştır.

Çin Bayrağı

Doğu Asya ülkelerinde güneş figürünün kullanılması ve mitolojik tanrılara inancın yüksek olması nedeniyle Çin’de kızıl bir güneş sembolize edilmiştir. Çin devletinin ilk kuruluşundan itibaren kullanılan bayrak sembolü, ilk zamanlar güneşi gerçekçi bir şekilde gösterirken, günümüzde beyaz rengin üstüne kırmızı bir halka olarak sembolize edilmiştir.

Almanya Bayrağı

Rusya bayrağı ve Almanya bayrağı gibi kendi ülkesindeki savaş ve zor günleri sembolize eden çok fazla bayrak bulunmamaktadır. Almanya, büyük savaşlarda çektiği açlık, sefalet ve parasızlıktan kaynaklı asker kıyafetlerinin siyaha boyandığı günlerde kırmızı kumaşın üzerinden çıkan renkleri bayrağının renklerine dönüştürmüştür. Sarı, kırmızı ve siyah şeritler Almanya’nın zor günlerini temsil eder.

İtalya Bayrağı

İtalya bayrağında yeşil, beyaz ve kırmızı renkler yer almaktadır. İtalya’nın da savaş sonrası geçirdiği zor günlerden sonra beyaz rengi eşitlik ve barış için kullanmış, yeşil renkleri de özgürlüğe atfetmiştir. Şerit halinde yan yana dizilmiş olan renkler, ülkenin milli bayrağı olarak kullanılmakta, 1800’lü yıllardan beri de değişmeden, İtalya’yı temsil eden bayraklardan biri olmuştur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir