Fransa Bayrağı

Fransa Bayrağı Rengi ve Anlamı

Fransa bayrağı rengi ne anlama gelir

Avrupa Birliğine bağlı olan Fransa, mavi, beyaz ve kırmızı renkleri dik şeritler halinde milli ve resmi bayrağında kullanmaktadır. Kabul tarihi 1800 yılı olan Fransa bayrağı, barış, özgürlük, adalet ve milliyetçilik kavramlarını üç dikey bant halinde olan bayrağına sembolize etmiştir. Fransız devriminden sonra yönetimin ve siyasi iktidar anlayışının değiştiği ülkede, demokrasi önemli bir yer tutmaktadır.

Fransa Bayrağı Anlamı

Hollanda bayrağı gibi şeritler halinde olan Fransa Bayrağı, özellikle mavi, beyaz ve kırmızı renk kombinasyonuyla, devletin ve Fransız milletinin değerlerini temsil etmektedir. Milli değerler üzerinden eşitlik, özgürlük ve demokrasi, Fransız devriminden sonra ülke gündeminde yerini almış, soldan sağa bu renk dizilimi de bu şekilde milli bayrak olarak kullanılmaya başlamıştır.

1814 1830 Fransa bayrağı, barış, özgürlük ve eşitliği krala karşı yapılan Fransız devriminden sonra edinmiş, bu ilkeler ve değerler üzerinden milli iradesini kurmuştur. Mavi ve beyaz renklerin özgürlük ve barışı temsil ettiği bayrak, İtalya bayrağı ile aynı anlamları taşımaktadır. İtalya’da Fransa’dan etkilenerek bayrağını tasarlamıştır.

fransa-bayragi-bilgi

Fransa bayrağı Fransız Devrimi’nin ilkelerini simgeleştirir.

Fransa Bayrağı Rengi ve Anlamı S.S.S

Fransız bayrağının 3 rengi ne anlama gelir?

Renkler, Fransa’da eski rejimin mülkü olan asaleti (mavi), din adamlarını (beyaz) ve burjuvayı (kırmızı) sembolize ediyordu. Üç renkli, 1794’te resmen kabul edildiğinde, renkleri Fransız Devrimi’nin değerlerini simgeliyordu: özgürlük, eşitlik, kardeşlik, demokrasi, laiklik ve modernleşme.

Fransa bayrağını mı değiştirdi?

Değişikliğin kendisi aslında 13 Temmuz 2020’de gerçekleşti. Fransız bayrağı hala üç dikey mavi, beyaz ve kırmızı şeritle temsil ediliyor, ancak daha yakından bakın ve mavinin artık daha koyu bir gölge olduğunu ve geri döndüğünü göreceksiniz.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Sitesi

Fransa vizeleri hakkında bilgi alın.

Oyla post