Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu

FRANSA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu diğer merkezlerde bulunan konsolosluklar gibi vize işlemleri, pasaport işlemleri gibi işlemleri almakla görevlidir.

Antalya ve çevresinde bulunan bazı illeri kapsayan Antalya Fahri Konsolosluğu bu alanda ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Fransa vatandaşlarına aynı zamanda da diğer ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Böylece Fransa Konsolosluğu’na ve Fransa Büyükelçiliğine gitmeden başvuru işlemlerini buradan yapabilirler.

Ancak karar verme yetkisi yine Fransa Büyükelçiliği’ne ve Fransa Konsolosluğu’na aittir. Fahri konsolosluklar sadece başvuruları almakla yükümlüdür.

Karar verme yetkisi yine merkez yetkilisindedir. Bu sebeple vize işlemleri gibi zaman alan ve hızlı sonuçlanması gereken işlemler için seyahat tarihinden önce uygun zamanda başvuru yapmak gerekmektedir.

Antalya’da yer alan fahri konsolosluk çevre illerde oturan şahısları da kapsamaktadır. Kapsama alanına giren iller aşağıda belirtilmiştir. Bu illerde oturan kişiler Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu’na başvuru evraklarını teslim edebilirler.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

FRANSA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGELERİ

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu Antalya’nın çevre illerinde ikamet eden şahısların başvurularını kabul eder. Bu çevre dışında ikamet eden şahıslar ise yine ikamet yerlerini kapsayan fahri konsolosluklara başvuru evraklarını verebilirler. Bunu dışında Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu da bu başvuruları alacak merkezlerdendir.

Fahri konsoloslukların işlemleri onaylama yetkisi bulunmamaktadır. Sadece bu işlemleri konsolosluk ve büyükelçilik merkezlerine iletmekle görevlidir. Kişiler başvurularını seyahatten önce yapmalı ve uzun sürede sonuçlanacağı için buna göre seyahatlerini kapsayan uçak biletine geç kalmamak için bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

FRANSA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU MESAİ SAATLERİ

Antalya Fahri Konsolosluk diğer fahri konsolosluk ve büyükelçilik merkezlerinde olduğu gibi belirli günlerde resmi tatil ilan ederek tatil yapar.

Bu resmi tatiller Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden bu özel günlerde başvuru kabul edilmemektedir.

Konsolosluk çalışanları da bu günlerde binada bulunmamaktadır. Bu özel günler dışında ise hafta içi her gün sabah saat 08. 30 ile öğleden sonra 18.00 saatleri arasında fahri konsolosluk hizmet vermektedir. Ancak bu saatler bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Bu durumlarda kişiler merkezleri telefon ile arayarak bilgi alabilirler.

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Fransa’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerine belirlenen tarihlerde fahri konsolosluk yetkilileri tatil yaparlar ve işlemler geçici bir süre için durdurulur.

Bunun için bu tarihlerde başvuru işlemleri incelenmez ve başvuru sonucu biraz uzayabilir.

1.01.2019            Yeni Yıl Tatili

1.04.2019            Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019            İşçi Bayramı

8.05.2019            Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019          Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019            Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019    Ramazan Bayramı

14.07.2019          Fransız Milli Bayramı

15.08.2019          Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019    Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019          Zafer Bayramı

29.10.2019          Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019            Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019          Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019          Fransa’da Noel Tatili

FRANSA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU ULAŞIM BİLGİSİ

Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu diğer fahri konsolosluklar gibi merkezi noktalarda bulunur. Toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Fahri konsolosluğa dair açık adres şöyledir; Fener Mahallesi, 1964. sokak, no:9 Fener/Antalya

Adrese ulaşmak için otobüs, minibüs y ada metro gibi ulaşım araçlarından uygun olanlar kullanılabilir. Bunu dışında özel araç ile gidilecek ise kişiler için açık adres yukarıda belirtilmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir