Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres Ve Telefon 1 – Fransa konsolos

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres Ve Telefon

Fransa Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri

ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Fransa Büyükelçiliği, Fransa ve Türkiye’nin arasında bulunan uluslar arası teamüller gereği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır.

Fransa büyükelçiliği Fransa’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilcisi niteliğindedir. Aynı şekilde büyükelçilik Fransa’da da bulunmaktadır. Politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ve bu hususlara ilişkin görüşmeleri gerçekleştirmek ile yükümlü yetkili merci Fransa Büyükelçiliği’dir.

Fransa Büyükelçiliği bu görüşmeleri gerçekleştirmenin yanı sıra Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkede ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara aynı zamanda da Fransa vatandaşlarına konsolosluk ve vize bölümleri ile bu bölümlerde gereken hizmeti vermektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Büyükelçiliği’nden, Fransa Konsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Büyükelçilik binası içerisinde konsolosluk işlemlerinin görüldüğü bir bölüm vardır. Bu bölümde Fransa Ankara Büyükelçilik binasında işlem yaptırmak isteyen şahısların işlemleri gerçekleştirilir.

fransa-ankara-bilgi

Fransa Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri

BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞMA SAATLERİ

Büyükelçilik çalışma saatleri resmi tatiller ve resmi izinler dışında hafta için sabah saat 08.30  ve 18.00 saatleri arasında yer almaktadır. Bu saatler içerisinde büyükelçilik işlemleri alabilir.

Ancak konsolosluk bölümü bu saatlerden farklı olarak Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 08.30 – 13.00 arasında görev alırken öğleden sonra ise 15.00 ile 17.00 arasında görev yapmaktadır.

Vize işlemleri için ayrılan vize bölümü ise pazartesi Perşembe günleri sabah saat 09.00 ile 13.00 arasında görev yaparken öğleden sonra ise 15.00 ile 17.00 saatleri arasında vize işlemlerini almaktadır.

Cuma günleri ise sabah 09.00 ile 13.00 arasında vize işlemleri alınırken öğleden sonra 15.00 ile 16.00 saatleri arasında Fransa Büyükelçiliği vize bölümü çalışmaktadır.

Bu saatler dışında resmi tatiller ve bayramlarda büyükelçilik kapalı konumdadır. Fransa’nın resmi tatillerinde de yine Fransa Büyükelçiliği kapalı konumda bulunur.

Vize bölümü ve konsolosluk kısmı çalışma saatleri yukarıda belirtilen saatlerden farklılık gösterebilir. Bu gibi durumlarda işlem yaptırmak isteyen şahısların işlemlerini başlatmadan önce vize başvuru merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması gerekmektedir.

Resmi tatil günleri

1.01.2019            Yeni Yıl Tatili

1.04.2019            Fransa’da Paskalya Tatili

1.05.2019            İşçi Bayramı

8.05.2019            Fransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili

25.05.2019          Fransa’da “Ascension” Tatili

5.06.2019            Fransa’da “Pentecôte” Tatili

15-17.06.2019    Ramazan Bayramı

14.07.2019          Fransız Milli Bayramı

15.08.2019          Fransa’da “Assomption” Tatili

21-24.08.2019    Kurban Bayramı 1.Günü

30.08.2019          Zafer Bayramı

29.10.2019          Cumhuriyet Bayramı

1.11.2019            Fransa’da “Toussaint” Tatili

11.11.2019          Fransa’da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili

25.12.2019          Fransa’da Noel Tatili

FRANSA ANKARA BÜYÜKELÇİLİK İŞLEMLERİ

Fransa Büyükelçiliği Türkiye ve Fransa arasındaki uluslar arası kurallara bağlı olarak Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da faaliyet göstermektedir. Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda da vize işlemleri için başvuru yapan şahısların işlemlerini almaktadır.

Fransa Büyükelçiliği siyasi diplomatik işlemler amacıyla Ankara’da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Fransa vatandaşlarının işlemlerinin de yapıldığı noktadır. Yetkili isimler bu görevleri yerine getirmekle görevlidir.

İşlemler yukarıda belirtildiği gibi diplomatik işlemlerin yanı sıra vize, pasaport işlemleri de yer almaktadır. Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Başkonsolosluğu’ndan, Fransa Büyükelçiliği’nden ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Fransa Büyükelçiliği, uluslararası hukuk gereği uygulanan konsolosluk binasının dokunulmazlığı dışında herhangi bir diplomatik ayrıcalığa sahip olmamakla birlikte Fransa Büyükelçiliği çalışanları (diplomatik görevlerle atananlar hariç) diplomat pozisyonunda değildir.

Fransa Ankara Büyükelçilik Görev Bölgesi

Fransa Ankara büyükelçilik binası çevre illerde ikamet eden şahısların vize ve pasaport işlemleri dahil diğer konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir. Ankara’nın yakın bölgesinde ikamet eden vatandaşları bu kurallar kapsamaktadır. Adana, Afyon, Adıyaman, , Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır.

Bu bölgelerde ikamet eden şahıslar Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilir İstanbul Konsolosluğu için ise ikamet bölgesi farklı olarak bulunmaktadır. İstanbul Konsolosluğu’nun kapsadığı ikamet illerini ise diğer yazılarda belirtilmiştir.

Fransa Ankara Büyükelçilik Vize Başvurusu

Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmak isteyen şahıslar başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalı ve bu belgelerini diğer evraklarıyla beraber yetkililere sunmalıdır.

Vize başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru olması vize başvurusunun sonucunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Fransa vize başvuru formu Fransızca veya İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Schengen vize başvuru formu formatında olan belge başvuru yapan şahsın imzasını taşımalıdır.

FRANSA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ULAŞIM

Fransa Ankara Büyükelçiliği Ankara’da merkezi bir noktada yer almaktadır. Ulaşımı da bu sebeple basittir. Şehrin ulaşım ağlarından otobüs kullanarak büyükelçilik binasına ulaşmak mümkündür. Kavaklıdere mevkiinde bulunan binaya ulaşım sağlayan otobüs hatları şöyledir;

Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus

Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa

Ego 413 – Altınpark – Çankaya

Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi

Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya

Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi

Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları

Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören

Ego 388 – Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat

Ego 318 – Bağcılar – Ulus

Bu otobüs hatları ile büyükelçilik binasına ulaşmak mümkün olduğu gibi özel araç ile de gitmek için gerekli olan açık adres Paris Caddesi, No: 70, Kavaklıdere / ANKARA olarak yer almaktadır.

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adres Ve Telefon S.S.S

Fransa Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Fransa Ankara büyükelçiliği adresi: Paris Caddesi N° 70, Kavaklıdere Cd., 06540 Çankaya

Fransa Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Fransa Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası: (0312) 455 45 45

Fransa Ankara Büyükelçiliği Görev Alanında Hangi İller Bulunur?

Adana, Afyon, Adıyaman, , Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

Fransa Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesini ziyaret ediniz.

Fransa vize işlemleri hakkında bilgi alınız.

 

Oyla post
2 cevaplar
  1. Cavit yıldız
    Cavit yıldız says:

    İyi günler bana konsolosluğun mail adresi lazım ben Fransa’da şirket kurdum evraklarımın tastiklenmesi için randevu almak istiyorum ama hiç kimse yardımcı olmuyor. Mümkünse yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim ilginize

Yorumlar kapalı.