Fransa Aile Ziyareti

Fransa Aile Ziyareti 1 – Fransa konsolos

FRANSA AİLE ZİYARETİ

Fransa vizesi almak için gerekli evraklar yapılacak seyahat türüne göre değişmektedir. Bu seyahat türlerine göre verilecek evraklar da değişmektedir. Fransa aile ziyareti için alınacak vizede de gerekli evraklar diğer vizelere göre değişmektedir.

Konsolosluk aile ziyareti için yapılacak seyahatlerde kalınacak yerin açık adresini ve yanında kalınacak kişilerin bilgisini de isteyebilirler. Bu durumlara hazır olmalı ve evrak teslimi de bu bilgilere göre gözden geçirilerek yapılmalıdır. Bazı evrakların orijinal olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yani belgelerin aslını konsolosluk müracaat eden kişiden daha sonra isteyebilir. Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden bu evraklar teslim alınır.

Eğer parmak izi verme durumu yoksa konsolosluk vize merkezleri tarafından başvuruları kabul edebilir. Vizenin çıkmak süresi de şahısın verdiği evrakların eksiksiz olmasına bağlı olduğu gibi aynı zamanda konsolosluk yetkililerin ek evrak isteme talebine bağlı olarak da değişebilmektedir.

FRANSA AİLE ZİYARETİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Her seyahat türü için ayrı evrak talebinde bulunan konsolosluk yetkilileri Fransa aile ziyareti için de diğer vize başvururlarından farklı evraklar isteyebilirler.

Bu evrakları önceden bilmek ve hazır bulundurmak vizenin sonuçlanmasını hızlandıracaktır. Bu yüzden aile ziyareti vizesi için başvuruda bulanan vatandaşlar evrakların tam ve eksiksiz olduğuna dikkat etmeli ve emin olmalıdır.

Bütün evraklardaki bilgiler karşılaştırılacağı için ve aynı zamanda bilgisayardaki bilgiler ile doğruluğu kontrol edileceği için bilgilerin doğru olasına özen gösterilmelidir.

Fransa aile ziyareti için gerekli evraklar şu şekildedir;

Pasaport

Fotoğraf

Nüfus Cüzdanı

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Vize Talep Dilekçesi

Fransa Aile ve Akraba Ziyareti Vize Davetiyesi

Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler

Şirkete ait sunulması gereken resmi evraklar

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası

EVRAKLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Evrakların doğruluğunun tespitinin ardından vizenin olumlu sonuçlanmasını kolaylaştıracak birkaç husus vardır. Bu hususlar her evrak için ayrı olacak şekilde belirlenmiştir.

Pasaportta en az iki boş sayfa bulunmalı ve 10 yıldan eski bir pasaport olmamalı ve aynı zamanda seyahat dönüşünde en az 3 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Fransa aile ziyareti vizesi almak isteyen kişinin beraber seyahat edeceği kişiler var ise bunlardan schengen vizesi olan kişinin, yeşil pasaportu varsa bunun belgeleri vize başvuru formunda yer almalıdır.

Fransa aile ziyareti vizesi için başvuru yapacak ailede yaşı reşit olmayan kişilerin imza yetkilisi kim ise o kişi başvuru formunun imza bölümünü doldurmalıdır. Fransa’ya aile ziyaret için davet edilen kişi adına düzenlenmiş davet dilekçesi de bu evraklar arasında bulunması gereken evraklardandır.

Davet eden kişinin yakınlık derecesi, iletişim bilgileri, seyahat amacı, planı, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi ve masraflarını karşılayacağına dair ibaresi bu dilekçede bulunmalıdır.

Aile Ziyareti davetiyesi Nasıl Hazırlanır?

Fransa aile ziyareti vizesi almak için başvuruda bulunan kişinin konsolosluk yetkililerine vermesi gereken evraklardan birisi de aile ziyareti davetidir. Bu davetiyeyi yazmakla yükümlü kişi vize başvurusu yapacak olan kişinin Fransa’da ziyaretine gidecek kişidir. Fransa’da belediyeden belge alınır ve bu belge doldurulur. Bu davetiyeye ek olarak yer alması gereken bilgiler ise davet eden kişi ve varsa eşine ait oturum kartı veya kimlik fotokopileri yer almalıdır.

Bunların yanı sıra seyahat masraflarını üstleniyorsa bunu belirten bir dilekçe ve son 3 aylık maaş bordrosu, son 3 aylık banka hesap dökümü, son yıla ait vergi bilgileri, ikamet edinilen eve ait tapu ya da kira sözleşmesi bilgileri yer almalıdır. Bu belgeler Fransa konsolosluğuna sunulmalıdır.

Fransa konsolosluğu seyahat masraflarını karşılayacak kişinin banka hesabında seyahat bakiyesini tutar olarak görmeyi isteyecektir. Bu yüzden banka hesabında seyahat boyunca harcanacak tutarın yer alması önemlidir.

DİĞER RESMİ EVRAKLARIN HAZIRLANMASI

Fransa aile ziyareti vizesi için yapılan başvuruda verilen belgeler kesinlikle 3 aydan eski olmamalıdır. Belgelerde dikkat edilmesi gereken bir husus da budur. Belgelerin güncel olması önemlidir. Konsolosluk yetkilileri eski tarihli belgeleri dikkate almamaktadır.

Başvuru sahibi çalışan ise; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü. Çalıştığı kurum/şirketten alınmış İşveren Yazısı: görevi, şirketin iletişim bilgileri, çalışma süresi, maaşı, izin tarihleri ve seyahat dönüşü işe devam edeceği taahhüdünü içermelidir. Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır.

Başvuru sahibi emekli ise; emeklilik kartının aslı-fotokopisi ile SGK’dan emekli maaşı aldığına dair belge istenmektedir.

Başvuru sahibi öğrenci ise; Öğrenci Belgesi- imzalı ve kaşeli olmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve finansal belgeler eklenmelidir. Fransa vizesi işlemlerinde bulunan Öğrenci reşit değil ise; Fransa’ya yalnız seyahat ediyorsa; noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname). Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir. Ebeveynlerden biri ile seyahat ediyor ise; seyahat etmeyen ebeveynden Muvaffakatname alınmalıdır. Muvaffakatname’de çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, adres ve eğer refakat edecek kişi varsa ayrıntılı bir şekilde belirtilmelidir.

Fransa aile ziyareti vizesi belgeleri orijinal mi olmalıdır?

Fransa’ya seyahat edecek kişi başvurularında bulunan evraklardan orijinallerini verebiliyorsa hepsinde belgelerin asıllarını vermesi tercih edilir. Konsolosluk yetkilisi gerekli gördüğü takdirde kişiden belgelerin aslını da isteyebilir. Bu gibi durumlarda kişi belgenin aslını vermekte mecburidir.

Dilekçe ve davetiye, banka hesap bilgileri gibi durumunu gösteren belgeler orijinal olmalıdır. Bunun dışında imzalı bulunan belgeler de ıslak imzalı ve yine orijinal bulunmalıdır. Konsolosluk yetkilileri başvuruyu incelerken bu belgelerin orijinal olmasına özen göstermektedir.

Başvuru yapan kişi Fransa aile ziyareti vizesi işlemlerinin hızlı ve olumlu sonuçlanmasını talep ediyor ise bu belgelerin de aslını vermesi gerekir. Bu belgeler ile süreç daha kısa zamanda sonuçlanacaktır. Başvuruların sonuçlanma süresi 3 ile 15 gün arasındadır.

Fransa'da Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa’da vatandaşlık almak için 5 yıl boyunca ikamet etmek gerekmektedir. Fransa’dan ayrılmadan 5 yılını tamamlayan adaylar, 5 yılın sonunca göçmenler bürosuna giderek vatandaşlık başvurusunu yapabilir. Evrak düzenlenmesinde mali durum, ikametgah, çalışma ve oturma izni belgelerinin de yer alması şartı vardır.

Fransa Oturum İzni Şartları

Fransa’da oturma izni almanız için D tipi uzun süreli 180 günlük vizenizin bulunması, çalışma, eğitim ve aile birleşimi nedenlerine bağlı olarak ikamet ettiğinizin belirtilmesi gerekir. Oturma izni için aylık gelir ile ikamet ettiğiniz adresin mali durumunun karşılanması, elektrik, su ve internet ile ilgili başvuru belgelerinizin de yanınızda bulması şartına dikkat edilmelidir.

Fransa Vatandaşlığı Kaç Para

Fransa vatandaşı olmak için ödemeniz gereken tutar, bulunduğunuz yıl ve dönem şartlarına göre değişebilmektedir. Ortalama olarak 600 Euro ile işlem yapmanız talep edilebilir. Aynı zamanda Fransa’da göçmenler bürosuna teslim edeceğiniz belgelerde, 55 Euroyu kapsayan pul uygulaması vardır. Dosyanıza pul alarak işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Fransa Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak

Fransa vize başvuru işlemleri başlamıştır. 2021 yılında, Fransa konsolosluğu üzerinden yapabileceğiniz başvuru işlemleri için öncellikle randevu almanız ve başvuru için gerekli olan evraklarla birlikte gitmeniz gerekir. D tipi vize ve C tipi vize başvuru işlemlerinizle Fransa’ya giriş hakkı kazanırsınız.

Fransız Kızla Evlenmek

Fransız kızla evlenmek için Türkiye vatandaşı olarak mali durumunuza ve Fransa’da ikamet edeceğiniz adresin koşullarını düzenlemenize ihtiyaç vardır. 2 kişilik kalınacak bir evinizin bulunması, mali durumunuzun iki kişiyi geçirecek miktarda olması evlenme koşullarına tabiidir. Aynı zamanda partnerinizle en az 1 yıl önce tanıştığınızı ispatlamanız gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir