Fransa 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

Fransa 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu (fransakonsoloslugu.gen.tr)

Schengen ülkesi olmasından dolayı Fransa’ya gerçekleştirilecek olan ziyaretlerde bordo pasaport sahipleri için vize işlemleri yürütülmektedir. Bordo pasaport dışındaki tüm pasaport sahipleri Schengen vizesindeki belirlenmiş olan zaman aralığında saatlerini vize almadan tamamlayabilir.

Fransa vize işlemleri başlanabilmesi için Schengen vize protokolünün karşılanması gerekir buna göre öncelikli olarak belirtilmesi gereken konu seyahatin diğer Schengen ülkelerine kapsaması halinde ilk olarak gidilecek ve konaklanacak ülkenin Fransa olduğunun bilinmesidir. Fransa vizesi ile yapılacak olan seyahatlerde bu konuya dikkat edilmesi önem taşır.

Online Vize Başvurusu

Vize başvuruları online olarak tanımlanan vize başvuru formunun doldurulması ile başlar. Eksiksiz, doğru ve gerekli niteliklere sahip olması işlemlerin olumlu sonuçlanması da etkilidir aksi halde süreç yanlış yönetildiğinden dolayı vize reddedilir ve seyahat riske girer.

Bundan dolayı başvuru yapılmadan önce fransakonsoloslugu.gen.tr internet sitesi ziyaret edilmeli ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Başvuru adımları sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi halinde yasal süreç içerisinde olumlu cevap alma ihtimali yüksektir.

Vize Başvuru Evrakları

Fransa vizesi için gerekli olan evraklar vize kategorisine ve süresine göre değiştiğinden dolayı konsolosluk alternatif evraklar talep eder.  Fransa vizesi 2022 yılı için geçerli olan başvuru evrakları şunlardan oluşmaktadır;

  • Vize başvuru formu.
  • Seyahat planı.
  • Gerekli şartlara uygun pasaport.
  • Güncel biyometrik fotoğraf.
  • Pasaport ve kimlik bilgileri ile aynı olan nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Güncel tarihli nüfus kayıt örneği.
  • Vize belgelerinin en önemlisi dilekçe.
  • Tüm rezervasyon belgeleri.
  • Masrafların karşılanacağına gösteren belgeler.
  • Vize şartlarını kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası poliçesi.

Güncellenen Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken konular evraklarla sınırlı değildir, vize işlemlerinde Schengen kapsamında parmak izi kaydı şartı bulunmaktadır. Fransa konsolosluk randevu işlemleri ile birlikte daha önce VIS sistemine dahil olmayanlardan parmak izi ve biyometrik veri alınır.

Fransa vize ücretleri her yıl güncellenmektedir, 2022 yılı için kısa süre ile vizelerin tamamı 90 Euro olarak belirlenmiştir ancak uzun süreli oturum vizelerinde ücretler farklılık gösterir. Vize başvurularında sürecin normal şartlarda ilerlemesi halinde 4 ila 7 iş günü aralığında sonuç alınır.

Vize Reddi Nedenleri

Fransa vizesi için yapılan başvurularda ret cevabının alınması yaşanabilen olası bir durumdur. Başvurusuna ret yanıtı alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeniden başvuru hakkına sahiptir. Bunun için yapılan başvurunun neden ret yanıtı aldığını öğrenmek ve sorunu çözmek önem kazanır.

İşlemler esnasında hazırlanan evraklarda eksiklikler olması ya da güncel olmayan belgelerle veya yanlış beyan gibi nedenlerden dolayı yapılan başvuruların reddedilme olasılığı vardır.

Vize Başvurularında Atılan Sağlıklı Adımlar

Fransa vize başvurularında sorunlarla karşılaşmamak kısa süreli ziyaretleri riske atmamak için başvuru süreci tecrübeli danışmanlık firmalarının desteği ile sürdürmek önemlidir.

Böylelikle vize başvurularında sağlıklı adımlar atarak olumlu sonuç elde etmek söz konusudur. Aynı zamanda seyahat amacı ve özel durumlar göz önünde bulundurularak başvuruda bulunmak işlemlerin doğru işlemesini sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Fransa Vizesi Almak İçin Neler Gerekli?

Fransa vizesi alabilmek için öncelikle konsolosluk tarafından istenen evrakların tam ve doğru olarak tamamlanması gerekir.

Fransa’ya Gitmek İçin Hangi Pasaporta Sahip Olmak Gerekir?

Bordo pasaportlar için vize şartı bulunmaktadır ancak yeşil, gri pasaport sahipleri almadan seyahat edebilir.

Fransa Kaç Yıllık Pasaport İstiyor?

Fransa vize başvurularında pasaporta 10 yıl içerisinde alınmış olması şarttır ayrıca 2 boş sayfası ile en az 3 ay geçerliliği olmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir