Fransa vatandaşı nasıl olunur; Fransa 59 milyon nüfusu bulunan ve göç sayısı yüksek olan ülkeler arasındadır. AB üyeliği bulunan ülkede vatandaşlık alabilmek için üç durum söz konusudur. Bunlardan biri Fransız biriyle evlenmek, gayrimenkul almak veya iltica ederek vatandaşlık talep etmektir. Vatandaşlık alabilmek için öncelikle vize almanız da gerekir.

Fransa Vatandaşlık Başvurusu

Evlilik yoluyla Fransa vatandaşı olmak için öncellikle konsolosluk üzerinden aile birleşimi vizesi alınması gerekmektedir. Vatandaşlık sistemine göre evlilik yoluyla Fransa’ya yerleşmiş birinin 5 yıl boyunca ülkede ikamet etmesi, devlet sosyal yardımına da ihtiyaç duymamış olması şartı vardır. Fransa’da vatandaş olmak için aynı zamanda dil yeterliliği ve kültürel yeterliliğe de bakılmaktadır.

Fransa vatandaşlığı şartlar 2021 yılında da aynı sürece tabi tutulmuş, 5 yıl boyunca ülkede oturma izni ve çalışma izni üzerinden yasal yollarda ikamet etme şartı koşulmuştur. Vize alarak, evliliğin gerçekleşmesi ve Fransa’ya yerleşen vatandaş adayının dil yeterliliği ve kültürel yeterlilik standartlarına uyması gerekmektedir.

Fransa Evlilik Yoluyla Vatandaşlık

Fransa evlilikle vatandaşlık için de en az 2 yıl boyunda Fransız biriyle evli olmanız ve tabi ki evliliğin sahte olmaması gerekmektedir. Dil yeterliliği ve kültürel yeterlilikle birlikte Fransa vatandaşı olmak için belirlenen ücreti de ödemeniz gerekmektedir. Başvuru işlemlerinizi yaparken, detayları incelemeli ve evlilik yoluyla vatandaşlık için seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Fransa’da Doğdum Vatandaşlık

Fransa’da doğdunuz ve Türkiye’ye taşındınız, bu durumda vatandaşlık için 11 yaşına kadar ülkede ikamet etmiş olmanız aynı şekilde 18 yaşına da Fransa’da girmeniz gerekmektedir. Ülke politikası gereğinde, ülke sınırları içinde doğmuş ve başka ülkeye taşınmış olan kişilerin kökenleri ve yaşamının nereye bağlı olduğuna bakılmaktadır.

Fransız Vatandaş Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Fransa’dan gelen bir vatandaşın ülke sınırlarında vizesiz olarak 90 güne kadar kalma hakkı vardır. Avrupa’dan Türkiye’ye vize almadan sadece pasaportla gelme imkanı veren ülke politikasında, devletin vize politikalarına uyulması gerekmektedir.

İtalya vatandaşı nasıl olunur; İtalya vatandaşı olmak için İtalya’da 5 yıl ikamet etmek gerekmektedir. Fransa ve birçok Avrupa ülkesi için aynı prosedür işlemektedir.

Fransa Avrupa Birliğine girdikten sonra, tıpkı bütün Avrupa ülkeleri gibi kendi para birimi yerine Euro kullanmaya başlamıştır. Ülkenin günlük hayatında ve ekonomisinde yer alan Euro, dış ticaret ve iç ticaret alanında kullanılmaktadır. Fransa para birimi olarak Euro’yu kullanır ve İtalya, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde de bu para birimi geçerlidir.

Fransa Para Birimi CFP Frangı

Fransa para birimi önceden Fransa frangı olarak ülkede kullanıma açıkken, artık frank kullanılmamaya başlamıştır. 1 Fransa frangı Türk lirası oranlamasına göre oldukça düşüktür. Günümüzde Euro ise Türkiye gibi ülkelerde yüksek değeri olan para birimleri arasında yer almaktadır.

Hollanda para birimi de Euro olarak yer alırken, Avrupa’da bulunan 25 farklı ülke de bu para birimi kullanmaktadır. Euro kullanım yönetmeliği Avrupa Birliği üzerinden 2001 yılında neredeyse bütün ülkelerde yer alacak şekilde kendi merkezi bankası ve yönetimiyle ekonomik güçlenme adına kurulmuştur. Bu konuda da oldukça başarılı olunmuştur.

Almanya Para Birimi

Türkiye, Amerika ve Orta doğu ile Asya ülkeleri dışında dünyada en çok kullanılan para birimlerinden bir olan Euro, Avrupa ülkelerinin birbirlerine ekonomik olarak da destek olmasını sağlamaktadır. Frank para birimi yerine Fransa’nın Euro’ya geçmesiyle aynı durum Almanya, Hollanda, İtalya ve İsviçre gibi ülkelerde de aynı şekilde devam etmiştir. Almanya parası Euro olarak geçmekte, günlük kullanım ve ekonomisinde yer almaktadır.

İtalya Para Birimi

İtalya Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olarak, Yunanistan haricinde diğer ülkelere oranla ekonomisi kötü olan ülkeler arasındadır. İspanya’da aynı durumda olduğu için AB tarafından ekonomik yönetmelikler yeniden uygulanır. İtalya Euro para birimi kullanmakta olan Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Peynir, şarap ve pizzasıyla ünlü ülkelerden biridir.

Fransa Para Birimleri Euro

Frank para biriminden Euro para birimine geçen Fransa, 2000’li yıllarda ekonomisini büyütmüştür. Günümüzde Euro TL’ye oranla daha yüksek enflasyon değerine sahip olduğu için Avrupa’nın da ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ülkeler arasında para alışverişi yapmaya gerek duyulmadan bütün AB ülkeleri aynı para birimini kullanarak, günlük hayatlarına devam etmektedir.

Avrupa ülkesi olan Fransa nüfusu, 67, 39 milyondur. Ülke ekonomik olarak refah seviyesi yüksek ve yaşam standartları iyi durumdadır. Mavi, beyaz ve kırmızı dikey şerit bayrağı bulunan Fransa, Fransızca dili resmi dilidir. Ülkede sosyal yaşam ve çalışma yaşam standartları Avrupa Birliği düzenlemelerine göre uygulanmıştır.

İtalya Nüfusu

Fransa Avrupa’nın yüz ölçümü orta seviyede olan ülkelerinden biriyken, İtalya küçük ülkeler arasındadır. Peynir, şarap, pizza ve makarna gibi yiyeceklerin meşhur olduğu ülkenin, yeşil, beyaz ve kırmızı renklere sahip bayrağı bulunur. Ülkede herkesin oy kullanma, seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır. İtalya nüfusu 59, 55 milyon olarak, orta seviyede Avrupa ülkelerinden biri olmuştur.

Dünya nüfusu 2021 yılında en az nüfusa sahip ülkeler sıralamasında orta seviyede bulunan İtalya ve Fransa nüfusu, Almanya nüfusu 2021 oranlamasına göre de geri planda kalmıştır. Almanya Avrupa’nın en yüksek nüfusu bulunan ülkelerinden biri olma yolunda ilerlemektedir. Bu oran Türkiye’de 85 milyonu bulurken, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelere 60 milyonu aşmamaktadır.

Almanya Nüfusu

Almanya nüfusu, Türkiye’ye en yakın nüfus oranına sahiptir. Ülkede Türk göçmen sayısının da yüksek olmasıyla birlikte, Avrupa ülkelerinden de göç görülmektedir. Almanya nüfusu 2021 yılında 83, 24 milyon olarak yapılan sayımda sonuçlanmıştır. Ekonomik refah ve yaşam standartları yüksekliği nedeniyle Türkiye’den de göç alan Avrupa ülkesidir.

Rusya Nüfusu

Rusya nüfusu 144, 1 milyondur. Yüz ölçümü geniş olan Rusya ülkesi, yaşam standartları yüksek olan ancak ekonomik olarak eşit olmayan ülkeler arasında görülür. Kendi ülke politikasının dışında Avrupa Birliğine bağlı değildir. İç ve dış ticaret olarak da Rus Rublesi para birimini kullanmakta, Euro para birimini kullanmamaktadır.

ABD Nüfusu

Amerika Birleşik Devletleri yüksek nüfus değerlerine sahip ülkeler arasındadır. Ülkede onlarca sınır bulunurken, Kanada, Brezilya ve Meksika sınırları da bulunur. 2021 ABD nüfusu için son veriler 329, 5 milyon oranında açıklanmıştır. Ülke politik olarak tek başkan ile yönetilir, demokrasi ve özgürlük eşitlik ilkelerine bağlı olarak hukuki sistemde yerini almıştır. Göç sayısı da oldukça fazla ülkelerden biridir.

Fransa konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapılırken, vize harç bedelinin de ödenmesi gerekmektedir. Fransa vize ücreti olarak 2021 yılındaki yeni düzenlemelerle, turist, ticaret, eğitim, iş ve aile birleşimi vize ücretlerini 60 Euro ile 110 Euro arasında talep etmektedir. Vize ücreti vize reddi durumunda geri ödenmemektedir.

Fransa Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak

Fransa vize ücreti 60 Euro’dur. Ülkeye gitmek için öncelikle 2021 yılında yeni düzenleye bakmanız ve Fransa vize başvuru şartları üzerinden evraklarınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Fransa için vize başvuruları şu an turistik vize ve iş vizesi için kapanmıştır. 2022 yılında yapılan yeni düzenlemelerle açılması beklenmektedir.

Fransa vize işlemleriniz için 10 yıl içinde çıkarılmış en az 2 sayfası boş pasaport ve sağlık sigortası teminatı 30.000 Euro olması gerekmektedir. Fotoğraf, harç bedeli dekontu ve 3 aylık kendinize ait hesap dokümanınızın da bulunması şartı vardır. Fransa turistik vize ücreti olarak da 60 Euro talep eden Avrupa Birliği ülkeleri arasındadır.

Fransa Vize Ücreti Öğrenci

Fransa vize işlemlerinizi yaparken, mutlaka evrak listesinin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Eksik evrak verdiğiniz takdirde vizenizin reddedilme durumu vardır. Öğrenci vize ücreti olarak Fransa 60 Euro talep etmektedir. Ülke Schengen vize ücreti için uygulamalar yapmakta ve vize ücretini geri ödememektedir. Almanya, Hollanda, Fransa, İspanya ve İtalya için de aynı koşullar geçerlidir.

Fransa’ya Vize Almak Zorunlu Mu?

Fransa vize alınarak gidilen AB ülkelerinden biridir. Avrupa Birliği ülkelerine Türkiye’den vize almadan geçiş yasaktır. Bu nedenle vize işlemlerinizi eksiksiz yamanız ve son 1 ay içinde vize işlemlerinizi başlatmanız gerekir. Fransa vize covid prosedürüne uygun başvuru şartlarını dikkate alarak sürecin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti

Almanya’da vize işlemleri için harç bedeli talep eder. 2020 düzenlemelerinde harç bedeli olarak Almanya konsolosluğu 80 Euro talep etmektedir. 6 yaş ile 12 yaş arasındaki çocuklar için vize ücreti yarı fiyatına düşer ve ücret 40 Euro olarak talep edilir. Vize ücreti dekontu evrak listesiyle birlikte ve pasaportla konsolosluğa teslim edilmelidir.

Fransa saat kaç; Fransa meridyen konumu gereğince Türkiye’den bir saat geri konumdadır. 1 saat geri olan Fransa saati, Avrupa ülkelerinin tamamında aynı, kıtanın bir ucunda 1 dakika ileri diğer ucunda da 1 dakika geri olarak hesaplanmıştır. Güneşin doğuşu ve batışına göre hesaplanmakta olan saat farkı, ABD ve Avusturya gibi ülke sınırlarında daha yüksek saat farklarına göre hesaplanır.

Fransa Türkiye Saat Farkı

Fransa ile Türkiye arasında toplamda 60 dakikalık bir meridyen farkı vardır. Hatta bu süre 61 dakikaya da tekabül etmektedir. Fransa paris saatine göre ayarlanmış olan saat konumu, güneşin doğuşu ve batışıyla birlikte yer yüzüne düşen ışık değerine göre fark göstermektedir.

Ülkelerin saatlerinin farklı olması gibi, ülke içinde de dakika farkları şehirler arası yine meridyen farkına göre görülmektedir. Saat kaç sorusunu Ağrı’da sorduğunuzda arada 3 dakika fark olduğunu görebilirsiniz. İstanbul ile arasında 2 dakika ile 3 dakika fark olan Ağrı, özellikle meridyen farkıyla hesaplanmaktadır.

Almanya’da Saat Kaç?

Almanya saati de Türkiye ile arasında 1 saat geri konumda olması üzerinedir. Almanya ile Fransa arasında sadece dakika farkı varken, ülkeler arasındaki meridyen farkı da Türkiye’ye aynı orandadır. Bu nedenle ülkeler arasındaki dakika farkı Türkiye’ye gelindiğinde saat farkına denk gelecektir. Bu fark oranı ABD ile Türkiye arasında neredeyse 8 saattir.

Amerika Saat Kaç?

Amerika saati Türkiye’den 8 saat geridir. Türkiye’de saat akşam vaktini gösterirken Amerika’da sabah saatlerine denk gelmektedir. Uzak bir kıta olarak Amerika’daki saat farkı aynı şekilde Avrupa ülkeleri içinde geçerlidir. Paris saat kaç sorusunu sorduğunuzda Amerika’da sabahken, Fransa’da akşam üstü olacaktır.

İtalya’da Saat Kaç?

İtalya’da saat farkı 1 saat geridir. ABD, Çin ve Afrika gibi yüksek saat farkları bulunmayan İtalya ve Türkiye arasında sadece 1 saat fark vardır. Güneşin konumu, doğuş ve batış saatlerine göre aynı değerler Rusya saatinde de görülmektedir. Kanada, ABD ve Afrika ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede aynı yüksek saat farkları varken Avrupa ve Türkiye için aynısı söz konusu değildir.

Avrupa Birliği üyesi Fransa’ya gitmek için vize işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Fransa konsolosluğu duyuru ekranından, 2021 vize başvuru işlemleri için gerekli olan bilgileri edinebilirsiniz. Pasaportunuz ve evraklarınızla birlikte konsolosluğa giderek işlemlerin başlatılmasını sağlayabilir, Fransa konsolosluğu Ankara telefon numarası üzerinden de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Fransa Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

Fransa konsolosluğu hafta içi pazartesi ve Cuma günleri açıktır. Saat 9.00 ile 16.30 arasında mesai saatleri olan konsolosluğa başvuru işlemlerinizi yapmadan önce randevu alanız gerekmektedir. Fransa konsolosluğu Ankara başvuru sisteminden giriş yaparak, konsolosluk hakkında detaylı bilgi alabilir ve randevu başlatabilirsiniz.

Fransa konsolosluğu Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunmakta, Antalya ve Gaziantep şehirlerinde de şirket aracılığıyla başvuru işlemlerinin başlatılmasını sağlamaktadır. 90 günlük ve 180 günlük vize işlemleri için konsolosluktan randevu almanız, eksiksiz evraklarınız ve Fransa vize harç bedelini ödemeniz de gerekmektedir. Vize işlemleri 1 hafta ile 1 aya kadar sürebileceği için Fransa rezervasyon işlemlerinizi de buna göre yapmanız önemlidir.

Türkiye Fransa Konsolosluğu

Türkiye Fransa vize işlemleri için konsolosluk üzerinden başvuru işlemlerinizi kabul etmektedir. Ankara, İzmir ve İstanbul’da bulunan konsolosluklardan randevu oluşturarak, AB standartlarına göre ayarlanmış olan vize işlemlerinizi, eğitim, iş, ticaret ve aile birleşimiyle turist vizesi olarak alabilirsiniz. D tipi ve C tipi vize tiplerine uygun vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Türkiye’den Fransa’ya gidecek olan başvuru sahiplerinin sağlık sigortası teminatı, rezervasyon belgesi ve pasaportunun en son 10 yıl içinde çıkartılmış olması gerekmektedir. Başvuru formunun eksiksiz doldurularak, Türkiye üzerinden sürecin başlatılması yeterli olacaktır.

Fransa Konsolosluğu Vize Başvurusu

Fransa konsolosluğu randevu sistemi üzerinden randevu alarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Konsolosluk yönetmeliğine uygun 2 biyometrik fotoğraf, pasaport ve evrak listesini eksiksiz hazırlamanız evrakların en az 1 ay içinde çıkartılmış olduğuna dikkat etmeniz önemlidir.

Vize başvuru takip ekranından takip edebilir, konsolosluk üzerinden de detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize işlemleriniz için evraklarınızın eksiksiz olması ve konsolosluktan randevu aldığınız tarihlerde orada olmanız da önemlidir. Fransa’da kalma nedeniniz ve gidiş dönüş bilet rezervasyonunuz da eksiksiz olmalıdır.

Avrupa Birliğine bağlı olan Fransa, mavi, beyaz ve kırmızı renkleri dik şeritler halinde milli ve resmi bayrağında kullanmaktadır. Kabul tarihi 1800 yılı olan Fransa bayrağı, barış, özgürlük, adalet ve milliyetçilik kavramlarını üç dikey bant halinde olan bayrağına sembolize etmiştir. Fransız devriminden sonra yönetimin ve siyasi iktidar anlayışının değiştiği ülkede, demokrasi önemli bir yer tutmaktadır.

Fransa Bayrağı Anlamı

Hollanda bayrağı gibi şeritler halinde olan Fransa Bayrağı, özellikle mavi, beyaz ve kırmızı renk kombinasyonuyla, devletin ve Fransız milletinin değerlerini temsil etmektedir. Milli değerler üzerinden eşitlik, özgürlük ve demokrasi, Fransız devriminden sonra ülke gündeminde yerini almış, soldan sağa bu renk dizilimi de bu şekilde milli bayrak olarak kullanılmaya başlamıştır.

1814 1830 Fransa bayrağı, barış, özgürlük ve eşitliği krala karşı yapılan Fransız devriminden sonra edinmiş, bu ilkeler ve değerler üzerinden milli iradesini kurmuştur. Mavi ve beyaz renklerin özgürlük ve barışı temsil ettiği bayrak, İtalya bayrağı ile aynı anlamları taşımaktadır. İtalya’da Fransa’dan etkilenerek bayrağını tasarlamıştır.

Çin Bayrağı

Doğu Asya ülkelerinde güneş figürünün kullanılması ve mitolojik tanrılara inancın yüksek olması nedeniyle Çin’de kızıl bir güneş sembolize edilmiştir. Çin devletinin ilk kuruluşundan itibaren kullanılan bayrak sembolü, ilk zamanlar güneşi gerçekçi bir şekilde gösterirken, günümüzde beyaz rengin üstüne kırmızı bir halka olarak sembolize edilmiştir.

Almanya Bayrağı

Rusya bayrağı ve Almanya bayrağı gibi kendi ülkesindeki savaş ve zor günleri sembolize eden çok fazla bayrak bulunmamaktadır. Almanya, büyük savaşlarda çektiği açlık, sefalet ve parasızlıktan kaynaklı asker kıyafetlerinin siyaha boyandığı günlerde kırmızı kumaşın üzerinden çıkan renkleri bayrağının renklerine dönüştürmüştür. Sarı, kırmızı ve siyah şeritler Almanya’nın zor günlerini temsil eder.

İtalya Bayrağı

İtalya bayrağında yeşil, beyaz ve kırmızı renkler yer almaktadır. İtalya’nın da savaş sonrası geçirdiği zor günlerden sonra beyaz rengi eşitlik ve barış için kullanmış, yeşil renkleri de özgürlüğe atfetmiştir. Şerit halinde yan yana dizilmiş olan renkler, ülkenin milli bayrağı olarak kullanılmakta, 1800’lü yıllardan beri de değişmeden, İtalya’yı temsil eden bayraklardan biri olmuştur.

Fransa Vize Başvuru Ücreti

Fransa’ya çıkışlarda Fransa vizesi alırken 2020 yılı itibari ile Fransa vize ücretleri zamlanmıştır. Konsolosluk harçlarında oluşan bu zam €20 olarak belirlenmiştir.

2020 yılı itibariyle konsolosluk harç ücretleri tüm vize türlerinde 110 euro’dur. Eğer; 0-6 yaş arası çocuk bulunuyorsa 26 Euro; 6 ve 12 yaş arasında bir çocuk bulunuyor ise 66 Euro ödenmesi gerekir.

Tüm bu süreçte yine de alacağınız vize türüne göre, kalacağınız seyahat süresine göre de vize ücretlerinde ve vize alım aşamalarında değişkenlik olabilmektedir. Bunun için vize ofisini arayarak vize ücretleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fransa Vizesi Alırken Ödenmesi Gereken Ücretler

Fransa’ya seyahati için vize almak isteyenlerin kendi vize kategorisine uygun şekilde istenen harç bedelini başvuru öncesinde ödemesi istenir. Fransa vize ücreti beyan edilen bankaya yatırılır ve makbuzun evrak dosyasına eklenmesi gerekir.

Ancak retle sonuçlanan başvurularda makbuz ya da ücret geri alınamaz. Vizenin süresi ve hangi klasmanda olduğuna bağlı olarak istenen harç bedelleri değişiklik göstermektedir.

12 yaşından küçük çocuklar bahsedilen bu ödemeden muaftır. Ancak 12 yaşından gün alan çocuklar için ebeveynlerin yine harç bedeli ödemesi gerekecektir.

Bir diğer ödeme mevzuatı ise alınan hizmet üzerinedir. Fransa vizesi başvuru ücreti içerisinde harç bedeline ek olarak visa center çalışanlarının hizmet bedeli de yer almaktadır.

Alınan hizmet çeşitliliği, kuruma yapılacak olan ödemeyi değiştirir. Çünkü pek çok visa center kendi hizmet anlayışı doğrultusunda başvuranlara farklı imkanlar sağlar ve bu ek imkanların her biri farklı ücret tarifesi gösterir.

Başvuranların, posta şirketine ödenen ücret, kurye ücreti, biometrik fotoğraf çekim ücreti ya da Fransa vizesi için istenen belgeler arasında yer alan sigorta poliçesinin ücreti gibi pek çok farklı masrafa tabi tutulduğu bir süreçtir.

Bu sebeple farklı masraflar söz konusu olacak ve bunların ödenmesinden yalnızca başvuru sahibi sorumlu olacaktır.

Ödenen hiçbir ücret, retle karşılaşılması halinde geri ödenemez. Bu sebeple başvuru sürecinde hassas davranmak ve özen göstermek gerektiğini hatırlatmak isteriz. Aksi halde ödenen her bir maliyet kişi için maddi zarar anlamına gelecektir.

Fransa Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi vizeyi ne için alacağınızdır. Vize türünü belirleyebilmek bu vize alımının ilk aşamasıdır. İkinci olarak Fransa’da ne kadar sürede kalacağınızdır. Kalacağınız süreye göre size pasaportunuz, vizeniz verilecektir.

Başvuru formunu doldurmak önemlidir. İnternet üzerinden yapacağınız başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Vize alım sürecinin başlangıcı olduğu için bilgilerin doğru beyanları içermesi oldukça önemlidir.

Kişinin maddi durumu; vize alım süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Maddi durum beyanlarını ifade ederken kişinin çalışmış olduğu işyerinden alacağı; maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü evrakları arasında bulunmak zorundadır. Uzun süredir açmış olduğu ve aktif olarak kullandığı bir banka hesabı ve banka hesabının içerisinde Fransa’da bulunacağı sürede kullanacağı tüm seyahat, yeme, içme, barınma gibi alanlardaki ücretleri barındıran bir miktar bulunmalıdır

Uçuş bilgileri, otel rezervasyon tarihleri ile birlikte kişinin Hollanda’da bulunacağı süre tarihleri birbirleriyle çakışma olmamalıdır ve uyumlu olmalıdır.

Vize ofisi tüm bu rezervasyon aşamalarını sizin yerinize kaliteli ekibi ile gerçekleştirebilir. Herhangi bir konuda kafanıza takılan bir soru olduğunda konsolosluk başvuru hizmetlerinden başlayıp vize’nin tamamlanış sürecine kadar olan tüm kısımlarda kafanıza takılan herhangi bir konuda vize ofisi ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Fransa Vizesi Alırken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Fransa vizesi alırken özellikle karşılaşılabilecek sorunlara yönelik olarak oluşturulmuş sorular şu şekilde olabilmektedir.

Fransa’ya turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen bir kişinin Fransa Konsolosluğundan randevu alması gerekir mi?

Eğer kişi 90 gün ve daha az bir sürede turistik bir gezi düşünüyorsa; vize başvurularında Fransa Konsolosluğuna ziyaret edecek ve parmak izini sisteme ekleterek randevuda bulunmalıdır. Bu randevu genellikle internet üzerinden yapılır ve oluşturulan randevu saatinde evraklar ile beraber gidilir.

Vize başvuru aşamalarında Konsolosluk randevu alma farklı bir ilde olduğum halde gitmek zorunda mıyım?

Bu da önemli vize alım sorunlarından birisidir. Kişi tüm bu süreçleri kendisi yönetim konumunda koordine ederken bunun dışında onun yerine bir acentaya da firmada bu süreci yönetebilmektedir. Sizin yerinize randevu saatinizi, randevu gününüzü alıp, randevu saati ve gününde evraklarınızı sizin adınıza teslim edecek olan vize ofisi ile de tüm bu aşamaları daha hızlı bir şekilde ve daha kolay bir şekilde aşabilirsiniz.

Fransa Konsolosluğuna yapılan vize randevu ücretleri geri iade edilir mi?

Bu da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kişinin yasal bir hakkı varmış gibi gözükse de aslında vize başvuru sürecinde ıslak imzalı olarak kağıda imza atarken bunu da kabul etmiş olur. Eğer kişinin vize başvuru sürecinde konsolosluğa ödemiş olduğu ücretler sonucunda yine de eksik evrak ya da doğru bilgi verilmeyen evrak tespit edilirse vize red cevabı alabilir.

Tekrar kişinin başvuru sürecini yenilenmesi gerekir. Bu süreçte tekrar vize ücretini ödemesi şarttır. Alınmış olan bir önceki vize ücretini geri alamayacağını en başta zaten belgeler içerisinde imzalayarak kabul etmiş olur.

Fransa Vizesini Kısa Sürede Nasıl Alabilirim?

Kişi eğitim amacı ile bir konferans ya da seminer verebilmek için veya çalıştığı firma aracılığı ile Fransa’ya çıkış işlemini gerçekleştirirken acil bir durum söz konusuysa davetiye yoluyla işlemlerini daha da hızlı hale getirebilir. Bunun dışında gerekli prosedürleri yerine getiren kişi express vize adı verilen 48 saat içerisinde onaya sunulan vize türüne de başvuruda bulunabilmektedir.

Bu şekilde de vizesini kısa sürede alabilir. Bunun dışında normal bir vize başvurusunda bulunan kişi aslında yaklaşık en fazla bir hafta beklemesinin sonucunda vize alımını sağlayabilir. Bunun için doğru beyanlar vermiş olması ve Konsolosluğu ikna edecek bilgilere sahip olması gerekir.

Fransa Vizesi Otel Rezervasyonu

Fransa’ya gidecek olan kişilerin Fransa vizesi alım süreçlerinde konsolosluğa verecekleri evraklar arasında otel rezervasyonu da bulunur. Bu şu demektir; kişi daha vizesini elde etmemişse öncesinde evraklar içerisinde bulundurması gereken otel rezervasyonunu internet üzerinden rezerve ederek almış olduğu çıktı ya da belgeyi konsolosluğa teslim edeceği evrakları arasına koymalıdır.

Bazı durumlarda vize onaylanma aşamasındayken konsolosluk tarafından güven noktasında sıkıntı yaşanabilir. Böyle bir durumda konsolosluk uçuş evrakları ve bilgileri ile otel rezervasyonu evrak ve bilgilerini net ve kesin bir şekilde yapılmış olmasına da istemektedir.

Özellikle otel randevusu alırken; rezervasyon, kişinin seyahat edeceği tarihler içerisini kapsamalıdır.

ilk defa Fransa’ya yolculuk yapacak olan kişiler için, tüm uçuş ve otel rezervasyon süreçlerini vize ofisi eksiksiz bir şekilde ve tarihlere dikkat ederek profesyonelce yürütmektedir.

Fransa Vizesi Pasaport Geçerliliği

Fransa’ya çıkışlarda; Fransa’nın Schengen vize türü ile anlaşması bulunduğu halde özellikle pasaportun geçerlilik süresi burada kalabilmenizi sağlamaktadır. Eğer bir kişi kısa süreli olarak da olsa Fransa’ya çıkmayı düşünüyorsa, Fransa’dan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha kapsayacak şekilde hazırlanmış bir pasaportu bulunmalıdır.

Fransa Vatandaşı Olmak İçin Gerekenler

Fransa vatandaşı olmak isteyen kişilerin başvuru yapabilmeleri için 18 yaşından büyük reşit bireyler olmaları gerekmektedir. Adli sicil kayıtlarında herhangi bir pürüz olmaması bu konuda elzemdir. Ayrıca bu kişiler ileri düzeyde Fransızca bilmelidir, bu ülkeye uyum sağlamaları açısından önemlidir. Bu kişilerde aranan bir başka koşul ise 5 sene boyunca ülkede ikamet etmeleri gerekliliğidir. Bu koşulları sağlayan kişilerin vatandaşlık başvurusu yapma hakları bulunmaktadır.

Fransa'ya Nasıl Gidilir Çalışmak İçin

Fransa’ya çalışmak için gitmek isteyen kişilerin ilk adım olarak çalışma vizesi alması gerekir. Çalışma vizesi alabilmek için kişilerin gerekli evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde toplaması gerekmektedir. Bu evrakların toparlanmasıyla beraber dosya halinde yetkili makamlara sunulmasıyla başvuru süreci başlamaktadır. Bunun yanında kişilerin çalışma izinlerini alabilmeleri için Fransa’da anlaştığı şirket tarafından yetkili makamlara gönderilmesi gereken bir belge de iş sözleşmesidir.

Fransa Resmi Tatiller 2021

Fransa’da da her ülkede bulunduğu gibi bir takım resmi tatiller bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı, 1 Ocak Yeni Yıl Tatili, 4 Nisan Paskalya Tatili, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 9 Mayıs 2. Dünya Savaşı Zafer Günü, 13 Mayıs Ascension Tatili, 5 Haziran Pentecôte, 14 Temmuz Fransız Milli Bayramı, 15 Ağustos Assomption, 1 Kasım Toussaint’tir.

Fransa'da Kaçak Göçmenlere Mujde

Fransa’ya kaçak olarak gitmiş olan göçmenlerin yaptıkları bir dizi eylemler sonuç vermiştir. Aylar süren bu eylemler sonucunda Fransa’da kuryelik yapan bu kişilere ülke için oturum kartı verilecek. Ancak bu konuda aranan şartlardan bir tanesi bu kaçak göçmenlerin iş sözleşmesinin olmasıdır. 

Fransa'ya İşçi Olarak Gitmek

Fransa’ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerin yapması gereken ilk işlem kendilerine yardımcı olabilecek bir vize türüne başvurmalarıdır. Yanlış bir vize türüne başvurulduğu takdirde bu süreç konsolosluklar tarafından reddedilebilmekte ya da kişiler aldıkları vize sonucunda sadece ülkeye giriş hakkı kazanabilmektedir. Bu yüzden Fransa’da çalışmak isteyen kişilerin uygun vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. İş olanakları çok geniş olan bu ülkede, kişiler işlerinde başarılı kimselerse iş bulma ve çalışma oranları çok daha yüksektir.

Fransa Vizesi

Fransa’ya seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarının Fransa vize başvurusu yapması gerekir. Bu başvuru işleminden yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlar seyahatinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi şartıyla muaf tutulurlar.

Ancak diğer pasaport sahipleri turistik, transit geçiş ve ticari işlem gibi durumlarda, kısa süreli seyahat için Fransa üzerinden Schengen vizesi almalıdır.

90 günü aşan sürelerdeki seyahatler için ise D sınıfı adı verilen ve farklı kategorilere ayrılan uzun süreli vizelere başvurulması gerekecektir.

Kişilerin seyahat nedeni ve bu seyahatin gerçekleşmesi planlanan süre zarfı, başvurulacak olan Schengen vizesi türünü belirleyecektir.

Öncelikle bilinmesi gereken Fransa’nın Schengen ülkelerinden biri olduğu ve bu sebeple Schengen vizesi alanların vizeyi Fransa’dan almasa da Fransa seyahati gerçekleştirebileceğidir. Ayrıca Fransa vizesi alanların bu vizeyle diğer Schengen ülkelerine de giriş hakkı bulunmaktadır.

Fransa vize başvurusu yaparken Schengen Bölgesi’ne Fransa’dan giriş yapılacağı ve diğer ülkelere geçişin ilgili belgelerle gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde giriş yapılacak olan yani ilk seyahat edilecek olan ülke üzerinden Schengen vizesinin alınması gerekecektir.

Fransa Turistik Vizesi

Kültürel amaçlı Fransa’ya kısa dönem yolculuk etmek isteyen vatandaşlarımızdan, eğer yeşil pasaport sahibi değilse, Fransa turistik vize başvurusu yapması istenir.

Kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde ülke içinde olduğu gibi diğer Schengen Bölgesi ülkeleri arasında da seyahat etmesi mümkündür.

Ancak bu seyahat boyunca hiçbir ticari işlem gerçekleştirilmemeli, seyahatin amacı yalnızca kültür turizmi üzerine olmalıdır.

Ayrıca başvuru yaparken evraklar içerisine diğer ülkelere yapılacak olan seyahatlere dair rezervasyon vb. belgeleri eklenerek seyahat planı önceden belirtilmelidir. Seyahatin amacına uygun başvuru yapmak, vizenin olumlu sonuç alması açısından büyük önem taşır.

Seyahatin turistik faaliyet haricinde herhangi başka bir amaçla gerçekleştirileceği ancak kişinin Fransa turist vizesi almış olduğu tespit edildiğinde var olan vize gibi sonraki vize başvuruları da olumsuz etkilenir. Bu sebeple alınan vizenin şartlarına uygun şekilde seyahatin tamamlanması önemlidir.

Vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapılabilen Fransa turist vize başvurusu için gereken evraklar maddi kaynakları ne kadar desteklerse, 90 gün sınırı içerisinde o denli uzun süreli vize alınabilir.

Ancak genelde ilk kez yapılan başvuruların 30 günle sınırlandırıldığı bilinmelidir. Seyahatinin planı ile aldığı vizenin geçerlilik tarihleri uymayan kişilerin değerlendirmenin yeniden yapılması için talepte bulunma hakkı vardır.

Bu amaçla yapılan uçak ve otel rezervasyonları gösterilebilir ve vizenin başlama ve bitiş tarihlerinin yeniden gözden geçirilmesini talep eden bir dilekçe yazılabilir. Bu dilekçenin iletilmesi için Fransa turist vizesi başvurusu yapacak olduğunuz visa center da yardımcı olacaktır.

Fransada Nasil Oturum Alabilirim

Fransa’da kalıcı oturum izni almak isteyen kişilerin başvrularından evvel 5 sene boyunca ülkede ikamet etmeleri gerekmektedir. Bu süreç zarfında kişilerin kendi hayatlarını idame ettirebildiklerini kanıtlayabilmeleri açısından çalışma geçmişlerinin olması da gerekmektedir. Ayrıca bu sürecin devam ettirilebilmesi için kişilerin iş sözleşmelerini yetkili mercilere beyan etmesi gerekmektedir. Bu koşuları sağlayan kişiler oturum alabilmek için başvuru yapma hakkına sahiplerdir.

Fransa'da Oturum Ve Çalışma İzni

Kişilerin vizeleri uzun bir süre yurtdışında kalmalarına elverişli değilse bu kişilerin uzun süreli D tipi almaları gerekmektedir. Bu işlemlerin başlatılması için gerekli adımları eksiksiz ve hatasız bir şekilde atmak kişiler için çok önemlidir. Bu vize başvurularının onaylanmasının ardından kişiler ülkede oturum iznine başvuruda bulunabilir. Ancak bu sürece ek olarak Fransız vatandaşı işverenle karşılıklı olarak imzalanmış bir iş sözleşmesinin beyan edilmesi zorunludur.

Fransada Calisma İzni Nasil Alinir

Fransa’da çalışma izni almak isteyen kişilerin vizelerinin uzun süreli olması gerekmektedir. Bu koşulu sağlamayan vize türlerine sahip kişiler bu izni alamaz. Bu kişilerin gerekli vize türlerine başvuru yapmaları ve bu sürecin olumlu bir şekilde sonuçlanması dahilinde kişiler çalışma izinlerine başvuruda bulunabilmektedir. Bu sürece ek olarak kişilerin çalışacaklarına dair kanıt olarak sunmaları gereken bir başka belge ise Fransız bir işverenle yaptıkları iş anlaşmasıdır.

Fransız Vatandaşı Olmak Kolaylaşıyor

Fransız vatandaşı olmak isteyen kişilerin gerekli belgelerle beraber yetkili makamlara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca kişilerin devletin kriter olarak kabul ettiği özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu sayede kişiler Fransız vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilmektedir. Kişilerin kriterlere uygunluğu ve belgelerinin eksiksiz olması göz önünde bulundurularak Fransız vatandaşı olmaları zor bir süreç olmaktan çıkmaktadır.

Fransa Vatandaşlık Ücreti

Fransa vatandaşlığı almak isteyen kişileri 5 sene boyunca ülkede ikamet ve çalışma zorunluluğunun olması şartının yanında, aylık gelirlerinin en az  550€ olması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlık başvurusundan bulunacak olan kişilerin ödemesi gereken harç tutarı 180€’dur. Bu ücretlerin ödenmesi dahilinde kişiler başvuruda bulunabilmektedir.